Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 maja 2013, 22:00

autor: moir

Przegląd MMO (31/05/2013) – m.in. Project Titan, Shadowrun Online i The Elder Scrolls Online

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. ostatnie doniesienia w sprawie Project Titan, modele płatności dostępne w Shadowrun Online, oraz opublikowany niedawno materiał wideo prezentujący zapis z rozgrywki w The Elder Scrolls Online.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy m.in. najnowsze doniesienia na temat Project Titan, oceniamy model biznesowy zastosowany w Shadowrun Online, a także śledzimy pierwszy oficjalny gameplay z The Elder Scrolls Online. Ponadto wspominamy o takich grach jak Dragon’s Prophet, Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, Lineage II oraz The Secret World.

Project Titan

Ostatnie doniesienia na temat enigmatycznego projektu firmy Blizzard Entertainment z pewnością zasmucą wszystkich fanów produkcji ze stajni amerykańskiego giganta. Jak doniósł jeden z przedstawicieli dewelopera, tajemniczy Project Titan zawita na rynku nie wcześniej, niż w 2016 roku. Nieoficjalnie mówi się, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są kiepskie efekty dotychczasowych prac zespołu.

Jeden z pracowników odpowiedzialnych za PR firmy, Shon Damron, ujawnił w rozmowie z zachodnim serwisem GamesBeat, że po gruntownej ocenie ostatnich dokonań grupy zajmującej się produkcją wciąż jeszcze niezapowiedzianego MMO, postanowiono dokonać szeregu zmian w projekcie. Część osób pracujących do tej pory nad Project Titan została oddelegowana do innych zadań, pozostali zaś skupiają się obecnie na zmianie i przystosowaniu technologii do nowych wyzwań. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że Blizzard nie podał żadnych konkretnych ram czasowych dotyczących premiery swego najnowszego dzieła, co w praktyce oznacza, że gra równie dobrze może zadebiutować nawet w 2017 roku. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, w końcu deweloperzy zdążyli nas już przezwyczaić do długiego okresu oczekiwania na swoje kolejne produkcje.

W sieci pojawiło się już wiele spekulacji na temat ostatnich przetasowań związanych z Project Titan. Sporo osób uważa, że Blizzard zdecydował się na zmianę kierunku w jakim podążał projekt głównie ze względu na niezadowolone głosy graczy, którym niezbyt przypadły do gustu ujawnione jakiś czas temu pierwsze konkrety na temat gry. Prawdopodobne wydają się również teorie, w myśl których wspomniane zmiany technologiczne mają dotyczyć zapowiedzianych niedawno konsoli Xbox One oraz PlayStation 4. Czyżby zespół Blizzarda planował skierować swoje kolejne MMO także do posiadaczy dwóch najpopularniejszych konsoli na rynku?

Obecnie możemy jedynie snuć domysły, zaś na pierwsze konkretny będziemy musieli poczekać najprawdopodobniej aż do najbliższego BlizzConu, który rozpocznie się 8 listopada. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, to gorąco zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat Project Titan, które zebraliśmy dla was wcześniej w poniższych wiadomościach.

  1. Wiadomość – Project Titan – nowy projekt Blizzarda „ziemskim” MMO z podróżami w czasie
  2. Wiadomość – Project Titan – pierwsze MMO Blizzarda w modelu free-to-play?
  3. Oficjalna strona internetowa firmy Blizzard Entertainment

Shadowrun Online

Zespół Cliffhanger Productions zdecydował się uchylić rąbka tajemnicy i ujawnił, jak będzie prezentować się model biznesowy dostępny w ich najnowszym przeglądarkowym MMORPG. Twórcy Shadowrun Online planują udostępnić swoją grę w dwóch wersjach – płatnej (Campaign) oraz darmowej. W jaki sposób zamierzają nakłonić graczy do zakupu swojego produktu? Otóż na wszystkich, którzy zdecydują się wyłożyć niespełna 40 dolarów na pudełkową wersję gry, będzie czekać szereg bonusów i udogodnień. Posiadacze edycji Campaign będą mogli nabyć wszystkie dostępne w produkcji przedmioty wyłącznie za pomocą tzw. „zdobycznej” waluty, w której posiadanie wejdą podczas prowadzenia normalnej rozgrywki. Ponadto mogą oni także liczyć na spore premie do otrzymywanych pieniędzy, karmy oraz łupu.

Zwolennicy modelu free-to-play oprócz regularnej waluty dostępnej w grze, będą musieli wspomagać się także mikropłatnościami, w zamian za które otrzymają specjalne punkty Premium. Będą one niezbędne, gdyż inaczej nie sposób będzie uzyskać dostępu do części ekwipunku występującego w produkcji. Możliwe będzie również czasowe wykupienie subskrypcji, która niejako „zrówna” szanse „darmowych” użytkowników z posiadaczami edycji Campaign. Twórcy zapewniają, że w dowolnym momencie rozgrywki będziemy mogli ulepszyć posiadaną wersję gry z free-to-play na płatną, jednocześnie zachowując wszystkie zdobyte do tej pory postacie i wyposażenie.

Wiadomo również, że w przyszłości pojawią się pełnoprawne dodatki do Shadowrun Online, za które trzeba będzie zapłacić extra, by zachować dotychczasowe przywileje edycji Campaign. Autorzy zapewnili, że ich cena nie będzie wyższa niż 15 dolarów. Więcej na temat systemu płatności w najnowszej produkcji ze stajni Cliffhanger Productions przeczytacie w specjalnie opracowanej przez nas wiadomości.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Shadowrun Online

The Elder Scrolls Online

W końcu doczekaliśmy się pierwszego pełnoprawnego zapisu z rozgrywki w najnowszą produkcję studia ZeniMax Online. Zachodni serwis CVG udostępnił ponad 6-minutowy materiał wideo prezentujący wybrane fragmenty z najnowszej odsłony serii The Elder Scrolls. Całość została wzbogacona o komentarz dwóch redaktorów – James’a Jarvisa oraz Andy’ego Kelly. Tematem przewodnim filmu jest system walki oraz sam widok z oczu bohatera. Nie mogło zabraknąć w nim również prezentacji wirtualnego świata i kilku odniesień do poprzednich części gry.

Jednocześnie przypominamy, że w dalszym ciągu prowadzone są zapisy do zamkniętych beta-testów The Elder Scrolls Online. Chętni powinni udać się pod ten adres. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z wrażeniami Heda, który ostatnio miał okazję bliżej zapoznać się z najnowszym dziełem ZeniMax Online. Znajdziecie je w tym miejscu.

  1. Oficjalna strona internetowa gry The Elder Scrolls Online

Dragon’s Prophet

Zgodnie z zapowiedziami, wczoraj ruszyły europejskie beta-testy najnowszego MMORPG od studia Infernum Productions. Chętni mogą już rejestrować się i ściągać klienta gry z jej oficjalnej strony. Twórcy gorąco zachęcają do wzięcia udziału w testach, gdyż liczą, że w ten sposób szybciej uda im się wyłapać i naprawić ewentualne błędy. Ich zdaniem znacząco przyśpieszy to ostateczną datę premiery, która na dzień dzisiejszy nie została jeszcze jasno określona. Szerzej na temat Dragon’s Prophet przeczytacie w przygotowanej przez nas wiadomości.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Dragon’s Prophet

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Trzecia faza zamkniętych beta-testów najnowszej produkcji Square-Enix rozpocznie się 14 czerwca. Wtedy też razem będą mogli pograć zarówno użytkownicy PC, jak i PlayStation 3. Biorący udział w testach gracze otrzymają dostęp do wszystkich startowych miast, tj. Gridanii, Ul’dah i Limsa Lominsa. Kolejnym krokiem poprzedzającym oficjalną premierę gry (zaplanowaną na 27 sierpnia), będą otwarte beta-testy, które rozpoczną się najprawdopodobniej w okolicach połowy lipca. Przypominamy, że w dalszym ciągu można ubiegać się o zaproszenie do udziału w nadchodzących testach. Możecie tego dokonać na oficjalnej stronie produkcji.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Lineage II

Dzień 29 maja przyniósł sporo zmian w świecie Lineage II. Opublikowana tego dnia aktualizacja Lindvior wprowadza sporo zmian w tym niezwykle popularnym, jak na swój wiek, MMO. Na graczy czeka szereg atrakcji, na czele z całkowicie nowym raid bossem (tytułowy smok Lindvior), odświeżonym systemem klas, przedmiotów oraz trzema dodatkowymi lokacjami. Szerzej na temat zawartości uaktualnienia przeczytacie pod tym adresem.

  1. Oficjalna strona internetowa europejskiej edycji Lineage II

The Secret World

Joel Bylos, dyrektor kreatywny z firmy Funcom odpowiedzialny za The Secret World, zapowiedział nadejście siódmej już aktualizacji tej niezwykle oryginalnej produkcji. A Dream To Kill zadebiutuje w ciągu kilku najbliższych tygodni i przyniesie szereg nowych misji fabularnych oraz liczne zmiany w systemie PvP. Więcej informacji na jej temat znajdziecie w tym miejscu.

Jednocześnie deweloper uchylił rąbka tajemnicy w sprawie enigmatycznej Issue 8, która ma pojawić się w następnej kolejności. Aktualizacja ta ma wprowadzać m.in. wirtualne scenariusze treningowe oraz Augment system, który pozwoli na jeszcze większą niż dotychczas personalizacje prowadzonej postaci. Szczegóły na ten temat znajdziecie w tu.

  1. Oficjalna strona internetowa gry The Secret World