Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 sierpnia 2013, 22:00

Przegląd MMO (2/08/2013) – m.in. EverQuest Next, Guild Wars 2, Project Titan, The Elder Scrolls Online

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. pierwsze szczegóły odnośnie EverQuest Next, najnowszą aktualizację Guild Wars 2, model biznesowy Project Titan oraz kolejny zapis z rozgrywki w The Elder Scrolls Online.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy m.in. pierwsze konkretne doniesienia na temat EverQuest Next, najnowszą aktualizację Guild Wars 2, model biznesowy Project Titan, a także kolejny gameplay z The Elder Scrolls Online. Ponadto wspominamy o takich grach jak: Aion, DC Universe Online, Dragon’s Prophet.

EverQuest Next

Dziś po raz pierwszy usłyszeliśmy i zobaczyliśmy pierwsze konkrety na temat najnowszej produkcji Sony Online Entertainment, czyli EverQuest Next. Przede wszystkim najważniejsza informacja – gra będzie tytułem free-to-play. Jak zdradzono, pracę nad nią rozpoczęto jeszcze w 2009 roku i od tego czasu kilkakrotnie zmieniono pierwotną koncepcję i założenia. Ostatecznie stworzono coś, co sami twórcy określają jako „next-generation sandbox MMO”. Co takiego szykują dla nas twórcy?

 1. Rozgrywka z dużym nastawieniem na crafting.
 2. Brak levelów postaci.
 3. Do 40 klas postaci.
 4. Duży, otwarty świat.
 5. Uniwersum fantasy.
 6. Sterowanie będące hybrydą pomiędzy point and click oraz non-target.
 7. Otoczenie w 100% zniszczalne.
 8. Aplikacja Landmark, w której gracze mogą bez ograniczeń tworzyć co tylko sobie zamarzą (najlepsze projekty trafią do finalnej wersji gry).
 9. Rozbudowana customizacja postaci, bogata mimika prowadzonych bohaterów.

Więcej informacji na temat samej gry oraz zapisy do jej beta-testów dostępne są na oficjalnej stronie produkcji, którą znajdziecie pod tym adresem. Data premiery EverQuest Next nie została jeszcze sprecyzowana, wiadomo jedynie, że narzędzie Landmark pojawi się zimą bieżącego roku. Poniżej prezentujemy wysyp wideo i materiałów z produkcji.

 1. Oficjalna strona internetowa gry EverQuest Next

Guild Wars 2

Już 6 sierpnia w świecie Tyrii zadebiutuje najnowsza aktualizacja zatytułowana Queen’s Jubilee. Wydarzenie związane jest bezpośrednio ze zbliżającą się wielkimi krokami 10. rocznicą panowania królowej Divinity’s Reach. Z tej okazji deweloperzy przygotowali dla wszystkich graczy masę atrakcji i niespodzianek. Zwyczajowo zacznijmy od prezentacji „rozkładu jazdy” uaktualnienia:

 1. 5 sierpnia – Livestream prowadzony przez członków studia ArenaNet, w trakcie którego wprowadzą oni zainteresowanych w tajniki aktualizacji Queen’s Jubilee.
 2. Początek 6 sierpnia – specjalne balony rozsiane po całym kontynencie będą transportować wszystkich chętnych wprost do Divinity’s Reach, gdzie odbędzie się wielkie świętowanie.
 3. Początek 6 sierpnia – z okazji swojego jubileuszu królowa Jennah otworzy zupełnie nową arenę gladiatorów.
 4. Początek 6 sierpnia – na terenie całego Divinity’s Reach znajdziemy mnóstwo świateł Kryty, które będziemy mogli zapalić za pomocą specjalnych pochodni.
 5. Początek 6 sierpnia – najodważniejsi śmiałkowie będą mogli wziąć udział w zawodach na nowo otwartej arenie, gdzie czekają na nich wielkie wyzwania i wspaniałe nagrody.
 6. Początek 6 sierpnia – w ramach Queen’s Gauntlet gracze będą mieli okazję stanąć naprzeciw coraz to silniejszym przeciwnikom, za których pokonanie czeka wiele atrakcyjnych niespodzianek.

Standardowo dla najbardziej aktywnych uczestników wydarzenia przygotowano szereg nagród. Obok mini watchknightów (do złudzenia przypominających strażników królowej) gracze będą mogli uzyskać także części patchwork, które mają pełnić funkcję zarówno elementu niezbędnego do craftingu, jak i okazjonalnej waluty, za która nabędziemy przedmioty na nowo otwartej arenie zmagań gladiatorskich. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie pod tym adresem.

Aktualizacja Queen’s Jubilee wprowadzi również do świata Guild Wars 2 całą gamę nowinek i poprawek. W grze zadebiutuje wirtualny portfel, który przechowywał będzie wszystkie zbierane w trakcie rozgrywki waluty – złoto, tokeny, karme, odznaki, chwałę itp. Będzie on wspólny dla wszystkich postaci w ramach danego konta. Nowiścią będzie także system PvP Solo Queue, dzięki któremu pojedynczy gracze nie będą już więcej wrzucani do jednego worka razem z wcześniej przygotowanymi drużynami. Zmiany dotkną też łupów uzyskiwanych poprzez przechodzenie poszczególnych instancji oraz zabijanie rozsianych po całej Tyrii czempionów.

Ponadto twórcy zapowiadają wprowadzenie obiecanej wcześniej rotacji mini gier dostępnych na terenie Lion’s Arch oraz zwiększenie dotychczasowego poziomu detali graficznych. Oczywiście nie zabraknie także nowych umiejętności w trybie WvW. Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w tym miejscu.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Guild Wars 2

Project Titan

Na początku kwietnia tego roku zastanawialiśmy się, czy enigmatyczny Project Titan, nad którym pracuje obecnie w pocie czoła studio Blizzard Entertainment, ma szansę zadebiutować jako produkt oparty na systemie free-to-play. Prawie 4 miesiące później odpowiedź na nurtujące nas pytanie przyniósł Mike Morhaime, prezes amerykańskiego giganta:

Obecnie staramy się wyznaczyć nowy kierunek dla gry i raz jeszcze przemyśleć, jak powinna ona wyglądać. Nie możemy na razie zdradzać szczegółów, ale mało prawdopodobne jest, żeby miało to być MMO z modelem abonamentowym.

Morhaime dodał także, że sam tytuł przechodzi obecnie przez dość burzliwą fazę procesu produkcji i czekają go jeszcze spore zmiany. Tym samym bardzo trudno określić choć przybliżoną datę jego premiery, która jak już wiemy nie nastąpi prędzej niż w 2016 roku. Twórcy uspokajają jednak fanów i zapewniają, że podobne „rewolucje” są w ich przypadku niemal standardem i na pewno końcowy produkt będzie wart tak długiego oczekiwania.

 1. Wiadomość – Project Titan bez abonamentu – Blizzard potwierdza
 2. Oficjalna strona internetowa firmy Blizzard Entertainment

The Elder Scrolls Online

Zachodni serwis CVG opublikował ostatnio kolejny zapis z rozgrywki w najnowszą odsłonę serii The Elder Scrolls. W odróżnieniu od poprzedników (także tych nieoficjalnych) niniejszy gameplay prezentuje kilka elementów gry, których nie mieliśmy dotąd okazji poznać. Przeszło 23-minutowy materiał wideo obejmuje m.in. system dialogowy, kilka dostępnych krain, sposoby walki i przeciwników oraz kreator postaci.

Na pochwałę zasługuje przede wszystkim mnogość opcji, z których możemy skorzystać podczas tworzenia naszego wirtualnego awatara. Dostosować według własnego widzimisię możemy praktycznie każdą część ciała, nawet pośladki. Zabieg studia ZeniMax Online z pewnością spotka się z dużą sympatią ze strony wszystkich fanów daleko posuniętej customizacji prowadzonych bohaterów.

Choć prezentacja systemu walki nie jest jakoś specjalnie odkrywacza, to w trakcie jej trwania możemy zobaczyć kilka nowych umiejętności i paru nieujawnionych dotąd przeciwników. Prowincja Skyrim, którą przez chwilę również zobaczymy na ekranie, wygląda zgoła inaczej niż w ostatniej odsłonie serii The Elder Scrolls. Wynika to oczywiście z tego, że wydarzenia ukazywane w najnowszej produkcji ZeniMax Online dziać się będą blisko 1000 lat wcześniej.

 1. Oficjalna strona internetowa gry The Elder Scrolls Online

Aion

Kilka dni temu, za sprawą niemieckiej firmy Gameforge, zadebiutowała polska edycja jednej z najpopularniejszych gier MMO ostatnich lat – Aion. Obecnie dostępny jest jedynie jeden serwer dedykowanym naszym rodakom, choć wydawca zapewnił, że jeśli tytuł będzie cieszyć się odpowiednio dużym zainteresowaniem, otwarcie dodatkowych światów jest tylko kwestią czasu. Przy okazji ogłoszono również, że już 28 sierpnia zostanie udostępniona na terenie Europy długo oczekiwana aktualizacja gry oznaczona numerem 4.0.

 1. Oficjalna strona internetowa polskiej wersji gry Aion

DC Universe Online

Sony Computer Entertainment zapowiedziało niedawno kolejną, już ósmą, dużą aktualizację swojej sztandarowej produkcji – DC Universe Online. DLC zatytułowany Sons of Trigon będzie obracać się wokół losów Wonder Woman, na której drodze po raz kolejny stanie złowroga Circe. Dodatek wprowadzi również zupełnie nowy zestaw mocy, które skupiać się będą przede wszystkim na leczeniu. Sons of Trigon ma pojawić się jeszcze jesienią bieżącego roku.

 1. Oficjalna strona internetowa gry DC Universe Online

Dragon’s Prophet

Europejski wydawca gry Dragon’s Prophet poinformował dziś, że oficjalna premiera gry nastąpi dokładnie 18 września bieżącego roku. Jednocześnie wprowadzono szereg zmian i usprawnień w działającej obecnie open becie gry. Chętni mogą dołączyć do zabawy już teraz, wystarczy udać się pod ten adres. Warto pamiętać, że wszystkie postacie stworzone w trakcie trwania otwartych beta-testów gry nie zostaną usunięte po jej oficjalnej premierze.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Dragon’s Prophet