Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 listopada 2020, 14:09

autor: Szarmancki

Ponad pół miliarda ludzi gra w Minecraft. Duży wkład chińskiej wersji free-to-play

Znana na całym świecie gra Minecraft osiągnęła w tym roku nowy rekord liczby użytkowników. Deweloperzy z Mojang zawdzięczają ten niesamowity przyrost chińskiej wersji free-to-play ich hitu.

Według danych przedstawionych przez analityka rynku gier, Daniela Ahmada, w samym 2020 roku Minecraft zyskał kolejne 100 milionów użytkowników, budując w ten sposób bazę 600 milionów graczy na całym świecie. Ogromny wkład w wynik miała chińska wersja gry, wypuszczona na tamtejszy rynek w 2017 roku w ramach modelu free-to-play. Łącznie przyciągnęła ona aż 400 milionów odbiorców. Warto dodać, że roczny przyrost użytkowników był najszybszy od czasu wydania gry.

Tak duża popularność gry w Chinach jest najprawdopodobniej spowodowana darmowym modelem gry. Produkcja Mojang wydawana jest w tym kraju przez NetEase nie tylko na PC, ale też na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS.

Dodatkowo Ahmad wspomina, że kluczową rolę w rozwoju chińskiego Minecrafta odegrała społeczność i tworzone przez nią treści. Obecnie około 12 tysięcy deweloperów pracuje nad zawartością do gry, taką jak skiny, która później dostępna jest w sprzedaży na cyfrowym rynku gry. Wspomniani twórcy zarobili już około 100 milionów chińskich yuanów (ponad 57 milionów złotych).