Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 grudnia 2020, 14:00

autor: Aquma

Minecraft - internauta przeniósł do gry Google Earth

Gracz Minecrafta o ksywie KNKevin przeniósł do produkcji Mojang Studios trzy miasta z mapy dostępnej w usłudze Google Earth. Twórca wykorzystał przy tym własnoręcznie napisany program.

W SKRÓCIE:

  1. jeden z graczy Minecrafta przeniósł do gry kilka fragmentów mapy z usługi Google Earth;
  2. twórca wykorzystał programy RenderDoc i Blender, a także własnoręcznie napisaną aplikację.

W przeszłości opisywaliśmy już różne historie dotyczące cudów, które pomysłowi gracze wyczyniają w Minecrafcie, wliczając w to nawet jedno bardzo ambitnie wyglądające miasto. A co, gdyby do gry Mojang Studios przenieść… Google Earth? Teoretycznie jest to możliwe, co udowodnił jeden z użytkowników forum Reddit.

I converted Google Earth into Minecraft from r/Minecraft

KNKevin wykorzystał aplikację RenderDoc, dzięki której odczytał z Google Earth dane na temat trójwymiarowego środowiska. Następnie poprawił modele w Blenderze i wyeksportował je do formatu OBJ. Ostatnim krokiem było użycie własnoręcznie napisanego programu, który przekonwertował te pliki, zamieniając je w pakiet danych, z którego może korzystać Minecraft, przypisując różnym obiektom odpowiednie tekstury i materiały o właściwej barwie. Co ciekawe, powstałe w ten sposób pliki funkcji obejmują miliony komend i często zajmują ponad sto megabajtów.

Możliwości tej metody są ograniczone poziomem szczegółowości samego Google Earth. Twórca na razie przeniósł do gry trzy miasta: Nowy Jork, Tokio i Londyn. KNKevin przyznaje, że w wielu miejscach mapom brakuje detali, a do tego widać na nich pewne graficzne anomalie. Niestety, „dopieszczenie” tych kreacji do stanu, w którym nadawałyby się do grania, wymagałoby dużo czasu, dlatego też nie są dostępne do ściągnięcia. Nie może też udostępnić narzędzi, bo złamałby w ten sposób prawo (konwertowane dane należą do Google). Jednak mimo to zarówno pomysł, jak i jego wykonanie, są bardzo imponujące.

  1. Nowy wymiar swobody - recenzja gry Minecraft
  2. Minecraft – poradnik
  3. Minecraft – strona oficjalna