Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 kwietnia 2024, 09:39

autor: Adrian Werner

Nowości na Steam. Wielka nadzieja gatunku RPG i polski survival

W tym tygodniu na Steamie zadebiutują takie gry, jak No Rest for the Wicked, Harold Halibut, The Shell Part II: Purgatorio, Survival Nation: Lost Horizon czy Reigns Beyond.

Źródło fot. Moon Studios
i

Witamy w kolejnym odcinku cyklu omawiającego najważniejsze nadchodzące premiery na Steamie. To będzie bardzo mocny tydzień. We wczesnym dostępie zadebiutuje wielka nadzieja gatunku RPG, a do sprzedaży trafi także zestaw obiecujących przygodówek. Powodów do narzekań nie powinni mieć również fani city builderów i FPS-ów.

Premiera tygodnia to No Rest for the Wicked (18 kwietnia we wczesnym dostępie)

Tym razem nie mieliśmy żadnych problemów z wytypowaniem najważniejszego wydarzenia tygodnia. Bez wątpienia okaże się nim debiut we wczesnym dostępie gry No Rest for the Wicked.

To piękne RPG akcji, nad którym pracuje znany ze wspaniałej serii Ori zespół Moon Studios. Autorzy obiecują rozbudowany zręcznościowy system walki, który ma wymagać wysokiej precyzji. Gra pozwoli na zabawę solo lub w trybie kooperacji. Choć produkcja postawi na grafikę 3D, to zachowa malowany styl znany z poprzednich gier studia.

 1. No Rest for the Wicked na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Najważniejsze premiery na Steam: 15-21 kwietnia marca 2024 r.

15 kwietnia

Dream Tactics

Dream Tactics to taktyczne RPG z turowym systemem walki. Gra wzorowana jest – zarówno pod względem mechaniki, jak i grafiki – na japońskich produkcjach z tego gatunku, wydanych na konsolę przenośną Game Boy Advance.

 1. Dream Tactics na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Himantolo

Himantolo to minimalistyczna przygodówka w klimacie horroru, wzorowana na japońskich produkcjach z końcówki lat 80. i początku 90. Ubiegłego wieku. Wcielimy się w niej w dziewczynkę z urazem głowy, która będzie musiała odkryć, co stało się z jej przyjacielem, po tym jak zaginął odwiedzając ją w szpitalu.

To pierwszy komercyjny projekt dewelopera Jinch, który kilka lat temu wypuścił darmowe Demian: The Ritual (76% pozytywnych recenzji na Steamie).

 1. Himantolo na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Jinch. - Nowości na Steam. Wielka nadzieja gatunku RPG i polski survival - wiadomość - 2024-04-15
Źródło fot. Jinch.

KitHack Model Club (wczesny dostęp)

KitHack Model Club to sandboksowy symulator, w którym będziemy projektowali własne kontrolowane drogą radiową modele samolotów, łodzi i pojazdów, a następnie kierowali nimi w otwartym świecie.

 1. KitHack Model Club na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Nine Realms (wczesny dostęp)

Dzisiaj na Steamie zadebiutuje także Nine Realms. Gra połączy RPG akcji typu hack-n-slash z mocnymi elementami roguelite, a wszystko to osadzi w realiach zainspirowanych mitologią nordycką.

 1. Nine Realms na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Powernaut Decay

Powernaut Decay to nastawiona na eksplorację wielkiego świata platformówka 2D, która połączy 8-bitową stylistykę z mocnymi elementami soulslike.

Wydana w 2017 roku pierwsza część cyklu ma 81% pozytywnych recenzji na Steamie.

 1. Powernaut Decay na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Alex Hall. - Nowości na Steam. Wielka nadzieja gatunku RPG i polski survival - wiadomość - 2024-04-15
Źródło fot. Alex Hall.

Survival Nation: Lost Horizon (wczesny dostęp)

Dzisiaj na Steamie zadebiutuje także Survival Nation: Lost Horizon. To survivalowa gra akcji z widokiem z lotu ptaka, osadzona w otwartym świecie opanowanym przez zombie.

Za grę odpowiada polskie studio Wenkly. Przez ostatnie lata zespół koncentrował się na produkcjach VR, wśród których zresztą jest pierwsza odsłona tej marki w postaci Survival Nation (78% pozytywnych recenzji na Steam). Teraz, za sprawą Survival Nation: Lost Horizon, deweloperzy spróbują sił w bardziej tradycyjnych formacie.

 1. Survival Nation: Lost Horizon na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Tales of Anturia: Hejstos (wczesny dostęp)

Dzisiaj we wczesnym dostępie zadebiutuje Tales of Anturia: Hejstos, czyli RPG akcji, które przeniesie nas na lodowe pustkowia krainy fantasy.

Za grę odpowiada polskie studio Sartorian. To mniejszy projekt, w którym autorzy chcą przetestować rozwiązania mające trafić do ambitniejszej produkcji Farathan, wzorowanej na serii Gothic.

 1. Tales of Anturia: Hejstos na Steamie

Wersja językowa gry: pełna polska

Vertical Kingdom

Vertical Kingdom to nietypowy city builder, w przypadku którego tytuł tłumaczy praktycznie wszystko – w grze zajmiemy się bowiem budowaniem miast w pionie. Akcja osadzona ma być w krainie fantasy zrujnowanej przez kataklizmy. Warunki w tym świecie powodują, że jedynym wyjściem jest budowanie miast wzwyż, na stokach gór i lewitujących wśród chmur wyspach. Wszystko to doprawione zostanie elementami roguelike i karcianki.

 1. Vertical Kingdom na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

16 kwietnia

Harold Halibut

Na jedną z najciekawszych premier tygodnia zapowiada się Harold Halibut. To przygodówka point-n-click z intrygującymi realiami – akcja toczyć się będzie na pokładzie statku kosmicznego wielkości miasta, który z powodu awarii leży zatopiony w oceanie na obcej planecie.

Gra zachwyca wykonaniem, co osiągnięto w mocno nietypowy sposób. Większość elementów grafiki została opracowana jako prawdziwe rekwizyty, a następnie przekonwertowano je w procesie fotogrametrii do wirtualnych obiektów 3D. Taka metoda dała świetną grafikę, ale była niezwykle czasochłonna – prace nad tytułem trwały ponad dziesięć lat.

 1. Harold Halibut na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Kill It With Fire 2 (wczesny dostęp)

W tym tygodniu zadebiutuje również Kill It With Fire 2, czyli pierwszoosobowa gra akcji, która z humorem pokaże starcie ludzkości z armią wielkich pajęczaków. Bawić będziemy mogli się samotnie lub w co-opie.

Pierwsza część była wyborna, co najlepiej pokazuje fakt, że na Steamie 95% z ponad trzech tysięcy recenzji chwali tę produkcję. Oczekiwania względem kontynuacji są więc wysokie.

 1. Kill It With Fire 2 na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

17 kwietnia

Kingsgrave

Kingsgrave to RPG akcji, które połączy mechanikę wzorowaną na 16-bitowych odsłonach serii The Legend of Zelda z realiami mrocznego fantasy.

Gra zaoferuje zręcznościowy system walki oraz liczne zagadki logiczne. Wszystko to wzbogacą elementy strategiczne, w ramach których będziemy odbudowywali zniszczone przez siły ciemności królestwo.

 1. Kingsgrave na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Madhouse Madness: Streamer's Fate

Madhouse Madness: Streamer's Fate to horror, w którym wcielimy się w streamera, który trafia do opanowanego przez siły nieczyste opuszczonego szpitala psychiatrycznego.

Tym, co czyni ten tytuł nietypowym jest to, że wydarzenia będziemy obserwowali z kamery, za pomocą której bohater transmituje swoje poczynania. Gra nie tylko zasymuluje to wizualnie, ale również zrobi to z samym streamem, więc na nasze przygody żywo będą reagowali wirtualni widzowie.

 1. Madhouse Madness: Streamer's Fate na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Gra ma demo na Steamie

Reigns Beyond

W tym tygodniu czeka nas także premiera Reigns Beyond, czyli najnowszej odsłony popularnej serii, w której cała rozgrywka sprowadza się do ciągłego wybierania między dwiema możliwymi akcjami i radzenia sobie z konsekwencjami tych decyzji.

Tym razem gra przeniesie nas w realia science fiction, opowiadając o galaktycznej kapeli podróżującej z planety na planetę.

 1. Reigns Beyond na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Shikhondo: Youkai Rampage

Shikhondo: Youkai Rampage to odświeżona i rozszerzona wersja strzelanki typu bullet hell, odwołującej się do koreańskiego folkloru.

Pierwowzór z 2017 roku został przyjęty ciepło – na Steamie ma 84% pozytywnych recenzji.

 1. Shikhondo: Youkai Rampage na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

The Mildew Children

W środę zadebiutuje także The Mildew Children. To przygodówka, która ma opowiedzieć ponurą historię o wiosce zamieszkanej wyłącznie przez dzieci, które praktykują dziwne pogańskie tradycje.

W zeszłym roku autorzy udostępnili pełniący rolę dema darmowy Rozdział 1 historii i został on przyjęty ciepło (ma 89% pozytywnych recenzji na Steamie), więc mamy nadzieję, że pełna wersja okaże się równie udana.

 1. The Mildew Children na Steamie
 2. The Mildew Children: Chapter 1 na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Źródło fot. Valkyrie Initiative. - Nowości na Steam. Wielka nadzieja gatunku RPG i polski survival - wiadomość - 2024-04-15
Źródło fot. Valkyrie Initiative.

18 kwietnia

Age of Water (wczesny dostęp)

Age of Water to gra MMO rozgrywająca się niemal całkowicie w przykrytym wodą postapokaliptycznym świecie zainspirowanym filmem Waterworld. Podczas zabawy gracz będzie eksplorował oceany, wypełniał misje i ulepszał łódź. Rozgrywka skoncentruje się na multiplayerze – zarówno kooperacyjnym, jak i PvP.

 1. Age of Water na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Galactic Civilizations IV – Warlords

Fani kosmicznej strategii Galactic Civilizations IV wypatrują premiery dużego dodatku Warlords. DLC rozbuduje aspekt wojenny gry, wprowadzając doktryny wojskowe, które pozwalają m.in. modyfikować działania floty i automatyzować bitwy, a także wyznaczać własne cele wojen i ustalać indywidualne warunki zwycięstwa.

 1. Galactic Civilizations IV – Warlords na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Sker Ritual

W czwartek ukaże się wersja 1.0 Sker Ritual, czyli kooperacyjnego FPS-a w klimacie survival horroru zainspirowanego walijskim folklorem.

Wersja Early Access została przyjęta ciepło – na Steamie ma 79% pozytywnych recenzji. Co więcej, ostatnie patche mocno przypadły graczom do gustu, bo licząc tylko recenzje z ostatnich 30 dni 92% z nich chwali tę grę.

 1. Sker Ritual na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Gra ma demo na Steamie

Nexus 5X

W tym tygodniu wczesny dostęp opuści Nexus 5X. To spin-off popularnej kosmicznej strategii Stellaris (początkowo nawet zadebiutował w Early Access jako Stellaris Nexus), który jest strategią turową nastawioną na błyskawiczne sieciowe potyczki dla maksymalnie pięciu osób.

Wczesna wersja została przyjęta bardzo ciepło – na Steamie ma 95% pozytywnych recenzji.

 1. Nexus 5X na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Paradox. - Nowości na Steam. Wielka nadzieja gatunku RPG i polski survival - wiadomość - 2024-04-15
Źródło fot. Paradox.

The Crew Motorfest

W tym tygodniu na Steama wjedzie wreszcie The Crew Motorfest, czyli najnowsza odsłona cyklu gier wyścigowych firmy Ubisoft.

Tytuł zadebiutował w sklepie wydawcy i w Epic Games Store w zeszłym roku. Produkcja została przyjęta dosyć ciepło – według serwisu OpenCritic ma średnią ocen na poziomie 77%.

 1. The Crew Motorfest na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Trackline Express

Trackline Express to gra, która połączy survival z elementami strategicznymi. Naszym zadaniem będzie przeprowadzenie pociągu przez niebezpieczną trasę, pełną bandytów oraz zagrożeń naturalnych. Gracz regularnie będzie musiał opuszczać pociąg i eksplorować otoczenie w celu gromadzenia surowców, których użyje do naprawiania szyn oraz ulepszania pociągu, tak aby był w stanie odpierać ataki.

Autorzy gry wcześniej opracowali ciepło przyjęte Haven Park (96% pozytywnych recenzji na Steamie).

 1. Trackline Express na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Gra ma demo na Steamie

Wartales – The Tavern Opens!

Fani Wartales odliczają dni do premiery dodatku The Tavern Opens! Rozszerzenie pozwoli zainwestować zarobione jako najemnik pieniądze w otwarcie i prowadzenie własnej tawerny. Ten aspekt rozgrywki ma być mocno rozbudowany, przypominając to, co oferują strategie biznesowe.

 1. Wartales – The Tavern Opens! na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

19 kwietnia

Ready, Steady, Ship!

Ready, Steady, Ship! to zabawna zręcznościówka, w której będziemy montowali przenośniki taśmowe w celu zapewnienia bezproblemowego przepływu towarów w fabrykach i punktach przesyłkowych.

Gra pozwoli na samotną zabawę, ale twórcy zaprojektowali tytuł przede wszystkim z myślą o tzw. „kanapowym co-opie”, czyli rozgrywce kooperacyjnej na jednym ekranie.

 1. Ready, Steady, Ship! na Steamie

Wersja językowa gry: polska (napisy)

Gra ma demo na Steamie

The Shell Part II: Purgatorio

W piątek na Steamie zadebiutuje The Shell Part II: Purgatorio. To produkcja łącząca elementy visual novel z detektywistyczną przygodówka. Gra pozwoli nam zbadać sprawę morderstw w Japonii w 1957 roku.

Pierwsza część serii spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem na Steamie, mogąc pochwalić się 93% pozytywnych recenzji.

Warto dodać, że japoński pierwowzór The Shell Part II: Purgatorio zawierał kilka scen erotycznych, które zostały usunięte w wydaniu na Steam, bo inaczej Valve nie dopuściłoby produkcji do dystrybucji. Jeśli jednak zechcecie je przywrócić, to wydawca udostępni na swojej stronie za darmo patch, który to zrobi.

 1. The Shell Part II: Purgatorio na Steamie

Wersja językowa gry: angielska

Źródło fot. Innocent Grey. - Nowości na Steam. Wielka nadzieja gatunku RPG i polski survival - wiadomość - 2024-04-15
Źródło fot. Innocent Grey.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej