Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Harold Halibut (PC)

Harold Halibut PC

Harold Halibut to przygodówka w klimacie science fiction, wyróżniająca się od konkurencji ręcznie wykonaną oprawą graficzną. Jej autorzy, członkowie niemieckiego studia Slow Bros., stworzyli wszystkie elementy świata gry z drewna, metalu, gumy i innych materiałów.

Przygodowe | science fiction | point-and-click | indie

PC Windows
Okładka Harold Halibut (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

październik2021

październik2021

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Harold Halibut to wydana na platformę PC gra przygodowa, osadzona w klimacie science fiction i charakteryzująca się niezwykłą, ręcznie wykonaną oprawą wizualną. Elementy środowiska gry zostały stworzone jako prawdziwe rekwizyty z drewna, tkaniny i innych materiałów, a następnie przekonwertowane w procesie fotogrametrii do wirtualnych obiektów 3D, gotowych do cyfrowej obróbki i umieszczenia w zastosowanym silniku.

Za opracowanie tej unikalnej gry odpowiedzialne jest małe niemieckie studio Slow Bros., mające już na swoim koncie kilka eksperymentalnych dzieł artystycznych. Spod ręki twórców wyszedł m.in. Klanglichter – projekt laserowej harfy, łączący cechy instrumentu muzycznego i gry komputerowej. Na uwagę zasługuje też niewielka gra VR Outcasted, pozwalająca wcielić się w rozczarowanego życiem człowieka, żebrzącego na ulicy współczesnego miasta.

Fabuła

Akcja Harolda Halibuta osadzona jest na pokładzie kosmicznego statku-arki, zatopionego w głębinach obcej, wodnej planety. Statek jest potężny, a na jego obszernych pokładach znajdują się sklepy, knajpy, a nawet atrapy miejskich uliczek włącznie z latarniami. Jak przystało na pojazd uczestników międzygwiezdnej wyprawy, zawiera on też dobrze wyposażone laboratoria. Załoga statku nie jest jednak w nastroju do odkrywania tajemnic wszechświata. Mieszkańcy snują się po zatęchłych korytarzach, zatopieni w rutynie dnia codziennego, ogarnięci przytłaczającą atmosferą podwodnego świata.

Naszym przewodnikiem po unieruchomionym wehikule jest tytułowy Harold Halibut, sprzątacz i konserwator. Do zwykłych obowiązków Harolda należą prozaiczne zadania, takie jak mycie podłóg czy wymiana mrugających żarówek. Myśli naszego bohatera zaprząta jednak o wiele ważniejsza sprawa: jedna z czołowych naukowców ekspedycji podejrzewa, że może istnieć sposób na ponowne uruchomienie statku i opuszczenie oceanicznej planety. Harold postanawia pomóc jej w realizacji tego celu.

Mechanika

Rozgrywka w grze Harold Halibut nie odbiega znacząco od tego, do czego przyzwyczaiły nas inne gry przygodowe. Obserwując świat z perspektywy bocznej, gracz eksploruje kolejne pomieszczenia zatopionego statku kosmicznego i wchodzi w interakcje z członkami jego załogi. Wśród postaci niezależnych, z jakimi mamy okazję nawiązać dialog, znajdują się zwykli pasażerowie, obsługa statku, a także personel naukowy. Mimo że akcja Harolda toczy się przede wszystkim na pokładzie unieruchomionego okrętu, gra pozwala na wyjście w głębiny obcego oceanu, co możliwe jest dzięki osobliwej łodzi podwodnej o napędzie gąsienicowo-płetwowym.

Kwestie techniczne

Do umieszczenia Harolda Halibuta na platformie PC niemieccy deweloperzy wykorzystali popularny silnik Unity 3D. Wszystkie elementy środowiska gry – od małych przedmiotów, takich jak meble i urządzenia, poprzez ciała i ubrania postaci, aż po całe korytarze i pomieszczenia statku kosmicznego – zostały wyrzeźbione, wycięte, pozbijane i pomalowane w warsztacie autorów, a następnie przeniesione do świata wirtualnego przy pomocy techniki fotogrametrii. Przedstawiające bohaterów laleczki zostały ulepione z plastycznej substancji, okalającej metalowe szkielety z poskręcanego drutu. Następnie uszyto dla nich miniaturowe ubranka i buty oraz przyszykowano elementy ekwipunku. Lokacje również wykreowano w rzeczywistości, tworząc coś na kształt miniaturowych planów zdjęciowych, przypominających domki dla lalek. Stworzone modele przeniesiono do przestrzeni cyfrowej przy użyciu oprogramowania fotogrametrycznego RealityCapture.

Na początku produkcji autorzy gry eksperymentowali z technikami animacji poklatkowej. Postacie miały być reprezentowane przez dwuwymiarowe sprite’y, posiadające nagrane cykle ruchów w ośmiu kierunkach. Takie podejście nie pozwoliłoby jednak na swobodne zastosowanie dynamicznego oświetlenia, dynamicznej kamery i innych efektów wizualnych, co ostatecznie przesądziło o konieczności zastosowania fotogrametrii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.1 / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Gry podobne do Harold Halibut

Wymagania wiekowe Harold Halibut

odpowiednia dla każdego wieku

Zobacz zwiastun pięknej przygodówki Harold Halibut
Zobacz zwiastun pięknej przygodówki Harold Halibut

wiadomość8 kwietnia 2021

W sieci pojawił się nowy zwiastun gry Harold Halibut – przygodówki wyróżniającej się oprawą graficzną złożoną z elementów wykonanych ręcznie w formie fizycznej. Data premiery produkcji nie jest jak na razie znana.