Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka NORCO (PC)
OkładkaNORCO (PC)

NORCO PC

NORCO to przygodówka, która prezentuje nietypową wizję przyszłości składającą się z elementów dystopijnego science fiction i tzw. southern gothic. Gracz eksploruje industrialne przedmieścia Nowego Orleanu w poszukiwaniu zaginionego brata.

Przygodowe | science fiction | point-and-click | 2D | indie | eksperymentalne/artystyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

NORCO Premiera PC

2022

Steam

2022

producent: Geography of Robots wydawca: Raw Fury Games

Angielskie napisyAngielskie napisy

NORCO to gra przygodowa łącząca klimaty dystopijnego science fiction oraz gatunku określanego mianem southern gothic (odmiany powieści gotyckiej rozgrywającej się na południu Stanów Zjednoczonych). Jest to debiutancka produkcja studia Geography of Robots.

Fabuła

Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, w podupadających industrialnych peryferiach Nowego Orleanu, zlokalizowanych opodal typowych dla Luizjany bagien. Region ten kilka lat temu był miejscem wojny domowej, która zrujnowała przemysł i infrastrukturę. Życie toczy się tam jednak dalej.

Nasz bohater powraca w te rodzinne strony z misją odszukania brata – Blake’a, który zaginął bez śladu po śmierci ich matki. Starzy przyjaciele i sąsiedzi wydają się nie mieć pojęcia, co się stało. Szybko wpadamy jednak na trop zbuntowanego cyborga, który dawniej pracował w służbach bezpieczeństwa lokalnej korporacji i wydaje się mieć potrzebne nam informacje. Dotarcie do niego nie będzie jednak łatwe.

Mechanika

NORCO to tradycyjna przygodówka point & click, w której zabawa polega na eksplorowaniu świata, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek. Łamigłówek jest dużo i wymagają m.in. odnajdywania obiektów w lokacjach, gromadzenia i sprytnego wykorzystywania przedmiotów oraz manipulowania urządzeniami w świecie gry.

Produkcja jest mocno nieliniowa zarówno pod względem fabularnym, jak i rozgrywki. Regularnie musimy podejmować decyzje, które kierują historię na nowe tory. Rozpoczynając zabawę, kształtujemy również przeszłość postaci, która potem determinuje istotne elementy opowieści.

Większość problemów także ma kilka alternatywnych rozwiązań. Przykładowo, wielokrotnie napotykamy wrogo nastawione do nas postacie i tylko od nas zależy czy będziemy z nimi walczyli, czy też może spróbujemy ich przekonać argumentami lub podstępem, albo po prostu przekradniemy się niezauważeni pod ich nosami.

Tryby gry

NORCO oferuje wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Mocną stroną gry jest wykonanie. NORCO stawia na pełną pikseli stylistykę retro, a każda pixelartowa lokacja to małe dzieło sztuki. Do tego produkcja dużo zyskuje nietypowością wizji zaprezentowanego świata. Łączy ona duszną i bagnistą atmosferę spod znaku southern gothic z kolorowym futuryzmem oraz ciężkim industrialnym klimatem. Rezultat końcowy jest prawdziwie unikalny. Efekt wzmacnia świetna oprawa muzyczna, którą skomponował Gewgawly I.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe NORCO: 16+