Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCANDiOSSwitchPS5XSX
Okładka Return to Monkey Island (PC)
OkładkaReturn to Monkey Island (PC)

Return to Monkey Island

Return to Monkey Island to klasyczna przygodówka point-and-click. Jest to pierwsza od 30 lat odsłona cyklu, przy której produkcji uczestniczył ojciec serii Ron Gilbert.

Przygodowe | point-and-click | piraci | 2D | humorystyczne | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

Return to Monkey Island Premiera

19wrz2022

PC Switch

8lis2022

PS5 XSX

27lip2023

AND iOS

Return to Monkey Island jest szóstą pełnoprawną odsłoną cyklu Monkey Island, którego korzenie sięgają 1990 roku. Tytuł powstał przy współpracy trzech firm – Devolver Digital, Lucasfilm Games oraz Terrible Toybox. Założyciel tej ostatniej, Ron Gilbert, to ojciec serii, dla którego ta produkcja oznacza powrót do marki po ponad trzydziestu latach.

Fabuła

Gra kontynuuje historię zapoczątkowaną w The Secret of Monkey Island i Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge, pomijając fabułę odsłon cyklu wydawanych od 1997 do 2010 roku. Jej akcję osadzono wiele lat po tym, jak protagonista, Guybrush Threepwood (głosu tradycyjnie użycza mu Dominic Armato), odbył pojedynek z piratem-zombie, LeChuckiem. Bohater czuje się przygnębiony i niespełniony, gdyż jak dotąd nie udało mu się odkryć sekretu tytułowej Małpiej Wyspy.

Jednocześnie jego dom, Melée Island, zmienia się na gorsze. Do władzy doszli młodzi i modni przywódcy piratów, na których czele stoi kapitan Madison. W efekcie ich rządów do więzienia trafił Stan S. Stanman – ekscentryczny, szybko mówiący sprzedawca, znany fanom cyklu już od „jedynki”. Jego winą były rzekomo „przestępstwa związane z marketingiem”.

Guybrush musi odnaleźć się w tej odmienionej rzeczywistości, wchodząc w interakcje zarówno ze starymi znajomymi – w tym ze swoją prawdziwą miłością, Elaine Marley, która postanowiła zrezygnować ze sprawowania władzy jeszcze przed objęciem rządów przez grupę Madisona – jaki i zupełnie nowymi postaciami. Przygoda jednak szybko się o niego upomina. Guybrush musi bowiem wypłynąć na pełne morze, by znaleźć sojuszników (oraz dodatkowych wrogów), a także odkryć to, co tajemnicze i nieznane. Podczas swojej podróży trafia do takich miejsc, jak Wyspa Terroru (ang. Terror Island) czy mrożące krew w żyłach placówki Brrr Muda.

Rozgrywka

Return to Monkey Island to gra przygodowa typu point-and-click. Co za tym idzie, gameplay polega głównie na wskazywaniu odpowiednich przedmiotów, znajdowaniu ich zastosowań oraz zależności między nimi. Twórcy dołożyli jednak starań, aby rozgrywka nieco ewoluowała, wprowadzając interakcje kontekstowe, reaktywne drzewka dialogowe czy znacznie bardziej intuicyjny niż ten znany z oryginału system ekwipunku. Wszystko to ma pomóc Guybrushowi Threepwoodowi w rozwiązywaniu zagadek, rzucaniu ciętych ripost i wychodzeniu cało z różnych dziwacznych sytuacji.

Powrót weteranów

Ron Gilbert nie jest jedynym twórcą, który po wielu latach wrócił do serii Monkey Island. Podobny krok wykonał scenarzysta Dave Grossman, a także kompozytorzy Peter McConnell, Michael Land oraz Clint Bajakian. Reżyserem artystycznym Return to Monkey Island został natomiast Rex Crowle (wcześniej pracujący m.in. przy Knights and Bikes czy Tearaway).

Kontrowersyjna oprawa graficzna

W przeciwieństwie do pierwszych odsłon cyklu, oprawa graficzna Return to Monkey Island nie charakteryzuje się „pikselartowym” stylem. Decyzja ten nie spodobała się wieloletnim fanom serii, którzy posunęli się krytyce do tego, że wyzywali i obrażali Rona Gilberta w Internecie. W pewnym momencie autor powiedział „dość”, jednocześnie odcinając się od wszelkich, negatywnych czy pozytywnych, wpisów. „Ludzie są po prostu podli i muszę usuwać komentarze będące osobistym atakiem na mnie – oświadczył. – To niesamowita gra i wszyscy w zespole są z niej bardzo dumni. Zagraj w nią lub nie, ale nie obrzydzaj tej możliwości innym. Nie będę już więcej publikował na jej temat na moim blogu. Radość dzielenia się została mi odebrana”.

Ostatnia modyfikacja 19 września 2022

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,9 / 10 na podstawie 45 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,2 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Return to Monkey Island cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Return to Monkey Island

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Return to Monkey Island Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-3240 3.4 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GT 640 / 1 GB Radeon HD 7750 lub lepsza
  • 4 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
PC
Switch
PS5
XSX
AND
iOS