Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 września 2022, 09:13

autor: Adrian Werner

Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy

W tym tygodniu na Steamie zadebiutuje masa obiecujących gier, w tym Return to Monkey Island, Prodeus, There Is No Light, Serial Cleaners oraz Slime Rancher 2.

Źródło grafiki: Devolver Digital.

Przygotowaliśmy dla Was kolejny przegląd najważniejszych premier tygodnia na Steamie. Najbliższe dni zapowiadają się obficie. Nadchodzące debiuty przysłoni nieco powrót legendarnej serii przygodówek, ale zadowoleni też powinni być fani RPG-ów akcji i strategii. Pojawi się również garść obiecujących produkcji polskich deweloperów.

Premiera tygodnia to Return to Monkey Island (19 września 2022 r.)

Tym razem wybór premiery tygodnia okazał się wyjątkowo łatwy. Return to Monkey Island to powrót jednego z gigantów gatunku przygodówek, na który czekaliśmy bardzo długo. To pierwsza nowa odsłona cyklu opracowana przez jego ojca Rona Gilberta od wydanego w 1991 roku Monkey Island 2: LeChuck's Revenge.

Nietypowy styl graficzny Return to Monkey Island okazał się dosyć kontrowersyjny, ale nawet jeśli komuś nie przypadnie do gustu, to z pewnością może liczyć na wyśmienity scenariusz i zagadki.

 1. Return to Monkey Island na Steamie

Najważniejsze premiery na Steamie: 19-25 września 2022 roku

19 września

There Is No Light

There Is No Light to wykonane w stylu retro śliczne RPG akcji, w którym będziemy eksplorowali postapokaliptyczną krainę fantasy opanowaną przez demony.

Autorzy obiecują rozbudowany system walki, ciekawy świat oraz 30-godziną kampanię fabularną.

 1. There Is No Light na Steamie

20 września

Construction Simulator

Żaden tydzień na Steamie nie może obejść się bez premiery jakiegoś symulatora. Construction Simulator stanowi wznowienie serii pozwalającej bawić się maszynami na placach budowy. Poprzednia część cyklu ukazała się w 2019 roku, więc ciekawi nas, jakie postępy od tego czasu poczynili autorzy.

 1. Construction Simulator na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #1
Źrodło: astragon Entertainment.

Soulstice

We wtorek na Steamie zadebiutuje Soulstice, czyli RPG akcji zespołu Reply Game Studios. Gra oparta jest na ciekawym pomyśle – opowiada historię dwóch sióstr, tworzących wspólnie istotę znaną jako Chimera. Każde z rodzeństwa posiada unikalne zdolności, wymuszając przeobrażenia w trakcie rozgrywki.

Na Steamie dostępne jest obszerne demo, które pozwala sprawdzić grę przez zakupem.

 1. Soulstice na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #2
Źródło: Modus Games.

Super Punch Patrol

We wtorek zagramy także w Super Punch Patrol, czyli chodzoną bijatykę z nietypowym stylem graficznym. Jej autorem jest Bertil Horberg, czyli autor ciepło przyjętej serii Gunman Clive.

 1. Super Punch Patrol na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #3
Źródło: Horberg Productions.

The Outbound Ghost

Z kolei The Outbound Ghost to zręcznościowe RPG, w którym pomożemy duchom w dotarciu do zaświatów. Wszystko to ukazane zostanie z dużym humorem i miłą dla oka grafiką 2.5D.

 1. The Outbound Ghost na Steamie

21 września

Electrician Simulator

Construction Simulator to nie jedyny przedstawiciel gatunku symulatorów, w który zagramy w tym tygodniu. W środę czeka nas bowiem debiut Electrician Simulator, czyli produkcji, która pozwoli na wcielenie się w elektryka.

Za projekt odpowiada zlokalizowane w Katowicach Take IT Studio!.

 1. Electrician Simulator na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #4
Źródło: Gaming Factory.

22 września

Beacon Pines

O tytuł najładniejszej premiery tygodnia powalczy Beacon Pines. To urocza przygodówka, która toczy się wewnątrz ilustrowanej książki dla dzieci. Gracz pokieruje bohaterami przeżywającymi historię na stronach, jak i śledzącego ich losy czytelnika.

Na Steamie dostępne jest demo, które pozwala sprawdzić, jak ten nietypowy pomysł sprawdza się w akcji.

 1. Beacon Pines na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #5
Źrodło: Fellow Traveller.

Gundam Evolution

Ciekawie zapowiada się także Gundam Evolution. To multiplayerowy FPS korzystający z modelu darmowego z mikropłatnościami, w którym wcielimy się w pilotów mechów z najsłynniejszej japońskiej marki tego typu.

Rozgrywka ma być mocno taktyczna i nastawiona na współpracę z towarzyszami z drużyny. Maszyny i piloci mają pochodzić z wszystkich najsłynniejszych wcieleń tej marki.

 1. Gundam Evolution na Steamie

No Place for Bravery

W tym tygodniu miłośnicy RPG-ów akcji w klimacie retro będą rozpieszczani. Poza There Is No Light do sprzedaży trafi bowiem również No Place for Bravery. Ma to być brutalna produkcja, w której wcielimy się w starego wojownika poszukującego zaginionej córki.

 1. No Place for Bravery na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #6
Źródło: Ysbryd Games.

Potion Permit

Potion Permit to produkcja, która może zainteresować fanów Stardew Valley. To RPG, w którym wcielimy się w alchemika wysłanego do małej wioski w celu uleczenia córki burmistrza oraz odtworzenia tam biznesu zajmującego się sprzedażą eliksirów.

 1. Potion Permit na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #7
Źródło: PQube.

Rift Loopers

Z kolei Rift Loopers to strzelanka typu twin-stick shooter wzbogacona elementami survivalowymi, w której zmierzymy się z armiami insektoidalnych obcych.

Odpowiedzialne za projekt studio Monster Tooth ma na koncie dosyć ciepło przyjęte Dungeons of Edera (76% pozytywnych ocen na Steamie).

 1. Rift Loopers na Steamie

Serial Cleaners

Jedną z najważniejszych premier tygodnia powinno okazać się polskie Serial Cleaners. To kontynuacja udanej skradanki z 2017 roku, w której zadaniem gracza było sprzątanie miejsc zbrodni, zanim policja zdąży zebrać dowody.

Sequel przeniesie akcję w lata 90. XX wieku i zaoferuje trójwymiarową grafikę (pierwowzór był osadzony w latach 70. i stawiał na oprawę 2D), a do tego pozwoli pokierować kilkoma różnymi postaciami.

 1. Serial Cleaners na Steamie

Session: Skate Sim

W czwartek dobiegnie końca trwający trzy lata wczesny dostęp Session: Skate Sim. To gra sportowa, która w realistyczny sposób symuluje jazdę na deskorolce.

Wersja Early Access została przyjęta ciepło – na Steamie 86% recenzji użytkowników chwali ten tytuł, co serwis kategoryzuje jako „bardzo pozytywny” odbiór gry.

 1. Session: Skate Sim na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #8
Źródło: Nacon.

Sinner 97

Ten tydzień zaoferuje również coś dla fanów horroru. Fabuła Sinner 97 obracać się będzie wokół tajemniczego kultu porywającego dzieci. Historia ukazana zostanie w stylistyce retro, zainspirowanej pierwszą generacją PlayStation oraz taśmami VHS.

Na Steamie można już pobrać darmowe Sinner 97: Prologue, oferujące samodzielną historię z akcją osadzoną przed wydarzeniami z pełnej gry.

 1. Sinner 97 na Steamie

Slime Rancher 2

W czwartek we wczesnym dostępie zadebiutuje Slime Rancher 2, czyli kontynuacja niezależnego przeboju z 2017 roku. Tak, jak w pierwowzorze, zajmiemy się uprawą roli oraz hodowlą małych stworków, a rozgrywkę wzbogacą elementy gry akcji.

Pierwsza część zachwyciła graczy – na Steamie aż 97% recenzji użytkowników chwali ten tytuł, co serwis kategoryzuje jako „przytłaczająco pozytywny” odbiór gry.

 1. Slime Rancher 2 na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #9
Źródło: Monomi Park.

Smooth Operators 2

Smooth Operators 2 to strategia ekonomiczna, w której wcielimy się w prezesa firmy usługowej. Wydana w 2013 roku pierwsza część spotkała się z dosyć ciepłym przyjęciem, uzyskując 72% pozytywnych ocen na Steamie, więc ciekawi nas, jakie nowości i ulepszenia udało się przez te dziewięć lat opracować twórcom.

 1. Smooth Operators 2 na Steamie

Songs from the Iron Sea

Osoby lubujące się w relaksujących grach mogą wypatrywać premiery Songs from the Iron Sea. Produkcja opisywana jest jako „poetycka platformówka”, w której będziemy eksplorowali morski świat, a rozgrywka skoncentruje się głównie na rozwiązywaniu zagadek.

 1. Songs from the Iron Sea na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #10
Źródło: Bazaar Games.

Steel Saviour Reloaded

W czwartek do sprzedaży trafi również Steel Saviour Reloaded, czyli remaster wyśmienitego, ale bardzo niszowego shmupa z 2004 roku

 1. Steel Saviour Reloaded na Steamie

The DioField Chronicle

Ostatnią czwartkową premierą, o której warto wspomnieć, jest The DioField Chronicle. To hybryda gatunków RTS i jRPG od japońskiej firmy Square Enix i studia Lancrase znanego z Monark (82% pozytywnych ocen na Steamie).

W grze poprowadzimy oddział najemników wykonujących zadania w krainie fantasy. Na Steamie dostępne jest demo, które pozwala sprawdzić grę przed zakupem

 1. The DioField Chronicle na Steamie

23 września

Flashout 3

Piątek na Steamie będzie znacznie spokojniejszym dniem, niż obfitujący w premiery czwartek, ale i tak nie będziemy mieli powodów do narzekań na nudę. Tego dnia premierę ma m.in. Flashout 3, czyli nowa odsłona cyklu futurystycznych wyścigów polskiego studia Jujubee.

 1. Flashout 3 na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #11
Źródło: Jujubee.

Prodeus

W piątek wczesny dostęp opuści wyśmienity retro FPS Prodeus. Gra spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem w trakcie etapu Early Access. Na Steamie aż 96% recenzji użytkowników chwali ten projekt, co serwis kategoryzuje jako „przytłaczająco pozytywny” odbiór.

Wersja 1.0 zaoferuje m.in. nowe mapy i bronie, jak również tryby multiplayer pozwalające na rywalizację PvP oraz kooperację.

 1. Prodeus na Steamie

Shovel Knight Dig

We piątek zadebiutuje również wyczekiwane Shovel Knight Dig. To spin-off popularnej retroplatformówki, w którym gracz będzie musiał się przekopywać w dół mapy, walcząc z wrogami i gromadząc skarby.

 1. Shovel Knight Dig na Steamie
Nowości na Steam. Ten tydzień przyniesie dobre RPG akcji oraz powrót legendy - ilustracja #12
Źródło: Yacht Club Games.
E3 2021