Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PS5Switch
Okładka Monark (PC)
OkładkaMonark (PC)

Monark

Monark to turowa gra jRPG z ciekawą mechaniką rozgrywki, w ramach której rozwijamy cechy osobowości bohatera, co znajduje przełożenie na jego nadnaturalne moce oraz przywoływane przez niego potwory. Grę stworzyło studio Lancarse.

RPG | TPP | turowe | jRPG | urban fantasy

Monark Premiera

22lut2022

PC PS4 Switch PS5

producent: Lancarse wydawca: NIS America Strona oficjalna

Monark to japońska gra RPG z turowym systemem walki. Projekt opracowało zlokalizowane w Kraju Kwitnącej Wiśni studio Lancarse, znane z Lost Dimension. Kluczową rolę w produkcji odegrali także weterani serii Shin Megami Tensei, w tym Ryutaro Ito (jeden z projektantów Shin Megami Tensei: Devil Summoner), Aya Nishitani i Kazunari Suzuki (obaj pracowali przy Giten Megami Tensei: Tokyo Mokushiroku), oraz kompozytor Tsukasa Masuko, czyli artysta odpowiedzialny za muzykę m.in. w Digital Devil Story: Megami Tensei, Digital Devil Story: Megami Tensei II, Shin Megami Tensei: Devil Summoner oraz Devil Summoner: Soul Hackers.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest we współczesnej Japonii. Pewnego dnia elitarna szkoła Shin Mikado Academy zostaje otoczona przez tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną mgłę. Niektórzy z uwięzionych wewnątrz uczniów odkrywają, że uzyskali zdolność przedostawania się do alternatywnego wymiaru demonów, gdzie potęga kształtowana jest przez siłę osobowości.

My wcielamy się w nastolatka, który zostaje desygnowany przez samorząd uczniowski do rozwiązywania nadnaturalnych problemów wynikłych z tej sytuacji. Spróbuje on wykorzystać zdobyte moce do uwolnienia ludzi uwięzionych w szkole. Na drodze staje mu siedmioro skorumpowanych uczniów, dysponujących podobnymi demonicznymi zdolnościami, którzy robią wszystko, aby nie dopuścić do powrotu Shin Mikado Academy do normalności.

Mechanika

Monark to dosyć klasycznie zrealizowane jRPG. Podczas zabawy eksplorujemy świat, prowadzimy rozmowy, wypełniamy zadania i toczymy wiele bitew za pomocą turowego systemu walki, w którym kontrolujemy maksymalnie sześciu wojowników, jak również przywoływane bestie. W trakcie starć gracz może czasowo zwiększać poziom szaleństwa swojego bohatera, co wzmacnia jego ataki oraz zdolności. Przy stosowaniu tej mechaniki istnieje jednak ryzyko, że nasz protagonista wpadnie w szał i zacznie atakować wszystkich na mapie, w tym także sojuszników. Za sukcesy nagradzani jesteśmy punktami doświadczenia, które wykorzystujemy do rozwoju statystyk postaci i odblokowywania nowych umiejętności.

Bohaterowi w przygodach towarzyszy jeden główny kompan, wybrany spośród czterech dostępnych w grze. Każdy z nich oferuje w większości unikalną ścieżkę fabularną, więc aby poznać całą fabułę należy przejść kampanię wielokrotnie. Co jednak ciekawe, autorzy udostępnili opcję przeskakiwania przez powtarzające się sekcje, które wcześniej ukończyliśmy z innym towarzyszem.

Nietypowym elementem rozgrywki jest Ego głównego bohatera, pozwalające nam kontrolować bestie z innego wymiaru. W jego skład wchodzą duma, gniew, zazdrość, pożądanie, łakomstwo i lenistwo. Poprzez realizację wyzwań, nasze decyzje oraz testy psychologiczne wzmacniamy poszczególne z tych cech, co wpływa na siłę i rodzaj przywoływanych potworów, jak również statystyki bohatera oraz jego zdolność do magicznego wzmacniania ekwipunku pozostałych członków drużyny.

Tryby gry

Monark posiada wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Gra oferuje trójwymiarową grafikę zrealizowaną w typowej dla japońskich RPG-ów stylistyce anime.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9,4 / 10 na podstawie 25 głosów czytelników.

Monark cena w dniu premiery: 249,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Monark

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Monark Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Quad Core 2.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 lub lepsza
 • 18 GB HDD
 • Windows 8.1 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 1050 lub lepsza
 • 18 GB HDD
 • Windows 8.1/10/11 64-bit
PC
PS4
Switch
PS5