Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 czerwca 2014, 13:30

autor: Jakub Mirowski

Nowe obrazki oraz szczegóły o Call of Duty: Advanced Warfare

Silnik Call of Duty: Advanced Warfare będzie zawierał resztki starego kodu, jednak w większości został zbudowany od podstaw, co sugeruje pewne zmiany w znanej serii pierwszoosobowych shooterów.

Dokładnie miesiąc temu w zapowiedzi Call of Duty: Advanced Warfare wspominaliśmy o tym, że najnowsza produkcja studia Sledgehammer będzie korzystać z innego silnika niż dotychczasowe odsłony cyklu. Na razie jednak trudno było powiedzieć, w jak duży sposób zmieni to obraz popularnej serii FPS-ów. W najnowszym numerze magazynu Edge można znaleźć pierwsze szczegóły dotyczące zbudowanego praktycznie od podstaw silnika, jak i zobaczyć, jak wygląda on w praktyce na dziewięciu nowych materiałach.

Przypomnijmy, że od wydania drugiej części w 2005 roku, seria Call of Duty niezmiennie korzystała z coraz bardziej modyfikowanego IW engine, który z kolei opierał się na rozwiązaniach używanych jeszcze w Quake III. Tymczasem Sledgehammer Studios, znane głównie ze współpracy przy tworzeniu Modern Warfare 3 na PC i konsole nowej generacji, postanowiło odrzucić lwią część starej technologii na rzecz tworzonego od podstaw silnika. Michael Condrey, współzałożyciel tworzącego Advanced Warfare studia i jeden z głównodowodzących projektu, nie ukrywa, że będą w nim pozostałości poprzedniego kodu. Jednak mają one być tak niewielkie, że praktycznie niezauważalne.

Co więc zbudowano kompletnie od nowa? Condrey wymienia przede wszystkim moduły odpowiedzialne za modelowanie grafiki trójwymiarowej, animacje, fizykę oraz systemy oprawy dźwiękowej. Same te cztery elementy powinny nadać nowej części Call of Duty nieco świeżości, która po dość chłodno przyjętym Ghosts może się okazać niezbędna. Nowy silnik oczywiście ograniczy się do konsol nowej generacji – Xboksa One oraz PlayStation 4 – a także komputerów osobistych. Stworzeniem gry na starsze platformy zajmie się zresztą studio zewnętrzne – High Moon Studios, odpowiedzialne między innymi za nieźle oceniane Transformers: Fall of Cybertron oraz zbierającego mieszane recenzje Deadpoola.

Advanced Warfare będzie pierwszą od 2005 roku częścią Call of Duty, wykorzystującą nowy silnik. - Nowe obrazki oraz szczegóły o Call of Duty: Advanced Warfare - wiadomość - 2014-06-06
Advanced Warfare będzie pierwszą od 2005 roku częścią Call of Duty, wykorzystującą nowy silnik.

Aby jednak nie być gołosłownym, Sledgehammer w czerwcowym wydaniu magazynu Edge zaprezentowało aż 9 nowych screenshotów, które możecie zobaczyć pod tym adresem. Trudno może mówić o wizualnej rewolucji, ale sam fakt zmian w skostniałej ostatnimi laty formule serii to dobry omen. Czy ten ruch okaże się być trafionym – tego dowiemy się już w listopadzie tego roku.

  1. Oficjalna strona internetowa Call of Duty: Advanced Warfare
  2. Call of Duty: Advanced Warfare w Encyklopedii Gier