Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 sierpnia 2012, 13:13

autor: Grzegorz "Aver" Ferenc

Mass Effect 3 – Kontrowersji o teorii indoktrynacji ciąg dalszy

W sieci pojawił się półtoragodzinny, fanowski film dokumentalny traktujący o zakończeniach w grze Mass Effect 3. Według jego autora można mówić o teorii indoktrynacji Sheparda nawet po ukazaniu się dodatku DLC Extended Cut. Nie jest to pierwsza produkcja tego rodzaju.

Kontrowersji wokół zakończenia gry Mass Effect 3 najwyraźniej nie ma końca. Kilka dni temu w serwisie Youtube pojawił się półtoragodzinny film dokumentalny, którego autor – fan serii Julian Kluk – na nowo rozważa kwestię zakończeń tytułu po premierze dodatku DLC Extended Cut.

Kluk skupia się przede wszystkim na teorii indoktrynacji. Analizuje zawarte w grze wskazówki, a zwłaszcza ostatnie dziesięć minut, poddając ocenie niemal każde słowo Katalizatora. Na koniec przedstawia swój pomysł na zakończenie i apeluje o kontynuowanie kampanii związanej z ruchem Retake Mass Effect.

Zwolennicy teorii indoktrynacji w Mass Effect 3 twierdzą, w oparciu o informacje zawarte w uniwersum gry, że w ostatnich scenach trzeciej części trylogii komandor Shepard został poddany umysłowej manipulacji, przez co dwa z trzech możliwych zakończeń produkcji BioWare kończyłyby się ostatecznym zwycięstwem Żniwiarzy.

Studio BioWare od początku konsekwentnie odmawia komentarza w sprawie teorii indoktrynacji, co dało podstawy do wielu spekulacji. Jednak należy dodać, że darmowe DLC rozbudowujące zakończenie gry nie zawiera większych dodatkowych sugestii na ten temat, a wszelkie rozważania autora filmu dokumentalnego można równie dobrze przypisać potknięciom fabularnym autorów scenariusza.

Warto także zaznaczyć, że w The Final Hours of Mass Effect 3, wydanej w marcu publikacji opisującej proces powstawania koncepcji serii Mass Effect, a zwłaszcza ostatniej części trylogii, twórcy bardzo wyraźnie dają do zrozumienia, że obecne zakończenie jest tym właściwym, odpowiadającym ich intencjom. Szef zespołu deweloperskiego podkreśla tam, że „cokolwiek zrobimy [odnośnie dalszych gier w uniwersum – przyp. Aver], będzie to miało miejsce podczas wydarzeń ukazanych w Mass Effect 3 lub przed nimi”. Przeciwko teorii indoktrynacji przemawia także zapis fabuły, który wyciekł do sieci w listopadzie zeszłego roku i nie zawiera o niej żadnej wzmianki.

Mass Effect 3 ukazał się w Polsce 8 marca 2012 roku na PC oraz konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Od początku tytuł stał się celem krytyki graczy niezadowolonych z zakończenia produkcji studia BioWare. Niektórzy postanowili pozwać twórców do amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu. Inni zdecydowali się na mniej drastyczne środki. Początkowo amerykańska firma broniła swojego stanowiska, ale ostatecznie zdecydowała się na stworzenie darmowego dodatku DLC Extended Cut, rozbudowującego zakończenie gry.