Koniec Clover Studio, autorów m.in. Okami

Koncern Capcom ogłosił, iż wraz z końcem trwającego obecnie roku fiskalnego, tj. z dniem 31 marca, zamknięte zostanie Clover Studio – jeden z najbardziej oryginalnych i ambitnych zespołów developerskich. Decyzję tę podjął zarząd japońskiej firmy.

Piotr Doroń

Koncern Capcom ogłosił, iż wraz z końcem trwającego obecnie roku fiskalnego, tj. z dniem 31 marca, zamknięte zostanie Clover Studio – jeden z najbardziej oryginalnych i ambitnych zespołów developerskich. Decyzję tę podjął zarząd japońskiej firmy.

Koniec Clover Studio, autorów m.in. Okami - ilustracja #1

Clover Studio zostało założone w lipcu 2004 roku i wsławiło się wyprodukowaniem takich zjawisk, jak awangardowy Viewtiful Joe, epicki Okami, czy bardzo dobrze oceniana God Hand. Najbardziej znanymi przedstawicielami tejże firmy są Shinji Mikami (twórca serii Resident Evil), Atsushi Inaba (mający w swym dorobku m.in. Steel Battalion oraz Viewtiful Joe), a także Hideki Kamiya (jeden z głównych producentów Devil May Cry).

Siedziba Clover Studio mieści się w japońskiej Osace, gdzie możemy również znaleźć kwaterę Capcom. Co ciekawe, rolę loga, którym posługuje się ten świetny developer, pełni czterolistna koniczynka. Nie przyniosła ona jednak tego, co w głównej mierze przynosić miała – szczęścia. Szczególnie w kwestii sukcesu komercyjnego, którego brak jest głównym powodem podjęcia przez zarząd Capcom takiej, a nie innej decyzji.

W oficjalnym oświadczeniu firmy czytamy: „Firma Clover Studio osiągnęła cel, który został przed nią postawiony – wyprodukowała gry unikalne i oryginalne. Nie pomogło to jednak w spełnieniu pokładanych w niej nadziei. Mianowicie, efekty pracy Clover Studio nie przełożyły się na zwiększanie wydajności i skuteczności całej grupy Capcom, w wyniku czego zarząd został zmuszony do podjęcia decyzji o zamknięciu firmy”.

Tworzyli dzieła artystycznie wybitne. Szkoda, że nie trafili w gusta większej ilości graczy.

God Hand

God Hand

PlayStation
po premierze

Data wydania: 10 października 2006

Informacje o Grze
8.2

Gracze

OCEŃ
Oceny
Podobało się?

0

Piotr Doroń

Autor: Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

Kalendarz Wiadomości

Nie
Pon
Wto
Śro
Czw
Pią
Sob

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz
Forum Inne Gry
2006-10-13
11:18

zanonimizowany1254 Generał

Czy przyadkiem God Hand nie znajdował się ostatnio w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się gier w Japonii? A Viewtiful Joe musiał uzyskac dobrą sprzedaż skoro powstała kontynuacja, porty na handheldy a nawet anime, poza tym takie Okami czy wspomniany God Hand dopiero co trafiły na zachodni rynek a oni juz ogłaszają rozwiązanie studia...

Komentarz: zanonimizowany1254
2006-10-13
11:52

zekke Generał

Lol, zamykaja studio ktore robilo jedne z najciekawszych i niekonwencjonalnych gier w ostatnim czasie.

Komentarz: zekke
2006-10-13
11:57

Tofu Legend

😒

Szkoda, wielka szkoda - Okami kupiłem zaraz po japońskiej premierze i nie żałuję, God Hand co prawda kupiłem używane, więc Capcom z tego pieniędzy nie dostał, ale też nie żałuję ;) Lubiłem to studio - wiedziałem, że jak w jakąś grę są zamieszani to mogę brać w ciemno bo napewno mni się spodoba... No cóż, widać świat woli grać w kolejną część Fify, NHL-a czy Dead or Alive Extreme Boobies Edition... :(

Komentarz: Tofu
2006-10-13
11:59

Deepdelver Legend

Deepdelver
😒

Wielka szkoda.
Okami tylko widziałem, ale zakochałem się w tej grze od pierwszego wejrzenia.

Komentarz: Deepdelver
2006-10-13
12:49

umek Generał

umek

Ja nie ubolewam, nawet o nich nie słyszałem, ale popieram to, że dobre studia upadają ze względu na piractwo... mi osobiście brakuje 'ściągalni' jakiejś, gdzie w cenie 20zł mógłbym ściągnąć grę za stówę- autor i tak więcej by zarobił, niżbym ją ściągnął za darmo, a osobiście nie kupuję obecnie wielu gier.

Komentarz: umek

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl