Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 września 2019, 19:04

Konflikt Frogwares i Focus Home – gry Sherlock Holmes znikają ze sklepów

Firma Focus Home Interactive nie zamierza oddać praw do sprzedaży gier z serii Sherlock Holmes ich twórcom, czyli zespołowi Frogwares. W efekcie wszystkie owoce współpracy obu podmiotów znikają ze sklepów.

Ukraińskie studio Frogwares wydało oficjalne oświadczenie, z którego wynika, że niebawem wiele jego poprzednich produkcji zniknie z dystrybucji cyfrowej na komputerach osobistych i konsolach. Wygasa umowa z firmą Focus Home Interactive o wydawanie i dystrybucję tych gier, po czym prawa do ich sprzedaży powinny wrócić do ich twórców. Tak się jednak nie stanie, gdyż wydawca w międzyczasie zmienił swoją politykę w taki sposób, że odmawia teraz oddania tych praw Ukraińcom. Oliwy do ognia dolewa fakt, że stosowny zapis nie znalazł się ani w aktualnych, ani we wcześniejszych umowach zawartych pomiędzy studiem Frogwares a firmą Focus Home Interactive. Co ciekawe, deweloperzy zza naszej wschodniej granicy dowiedzieli się o tym wszystkim dopiero w zeszłym tygodniu.

Gracze nie muszą czekać na pierwsze owoce nowej polityki francuskiego wydawcy, gdyż w PlayStation Store próżno już szukać takich gier na PlayStation 3, jak Magrunner: Dark Pulse i The Testament of Sherlock Holmes; dodatkowo w sklepie Microsoftu nie znajdziemy gry Sherlock Holmes vs. Jack The Ripper. Warto przy tym zaznaczyć, że steamowe wersje wyżej wymienionych tytułów są bezpieczne, gdyż twórcy sami zajęli się ich wydaniem. Ponadto po 29 września z dystrybucji cyfrowej może zniknąć (o ile nic w tej kwestii się nie zmieni) gra Sherlock Holmes: Crimes and Punishments w wersjach na PC, PlayStation 4, Xboksa One, PlayStation 3 oraz Xboksa 360.

Sherlock Holmes: Crimes and Punishments niedługo może zniknąć z dystrybucji cyfrowej. - Konflikt Frogwares i Focus Home – gry Sherlock Holmes znikają ze sklepów - wiadomość - 2019-09-26
Sherlock Holmes: Crimes and Punishments niedługo może zniknąć z dystrybucji cyfrowej.

Twórcy nie kryją rozgoryczenia; piszą, że to pierwsza tego typu sytuacja w ich dwudziestoletniej karierze. Poza tym taki ruch ze strony firmy Focus Home Interactive pozbawi ich „całego dochodu związanego z tymi grami”, zagrażając zarówno ich przyszłym projektom, jak i ludziom, którzy nad nimi pracują. Choć autorzy nie zamierzają się poddać, ostrzegają, że nie wszystkie gry da się przywrócić do sprzedaży; dotyczy to zwłaszcza produkcji wydanych na konsole poprzedniej generacji.

Poprosiliśmy firmę Focus Home Interactive o komentarz w tej sprawie. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy niniejszą wiadomość.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Focus Home Interactive
  2. Oficjalna strona internetowa studia Frogwares

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej