Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCX360
Okładka Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper (PC)

Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz

Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper

Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper jest klasyczną przygodówką skierowaną szczególnie do fanów najsłynniejszego detektywa świata. Niezwykle inteligentny Sherlock Holmes musi zmierzyć się z najbardziej znanym ludzkości seryjnym mordercą – Kubą Rozpruwaczem.

Przygodowe | point-and-click | książki | detektywistyczne | Sherlock Holmes | XIX wiek

Okładka Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper (PC)

data premiery gry:

30kwi2009

PC

20lis2009

X360

Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper to kolejna gra przygodowa o jednym z najbardziej znanych detektywów świata. Sherlock Holmes powraca dzięki staraniom producenta Frogwares oraz wydawcy Focus Home Interactive. Pierwsza z wymienionych firm stworzyła już kilka tytułów opowiadających o tym bohaterze (np. Adventures of Sherlock Holmes: The Mystery of the Mummy, czy Sherlock Holmes: The Awakened) oraz szereg innych przygodówek (np. Dracula: Origin, Journey to the Center of the Earth).

Kolejna historia o tym niezwykle bystrym detektywie jest wyjątkowo niebezpieczna, gdyż tym razem musi on zmierzyć się z nie lada przeciwnikiem. Jest nim oczywiście tytułowy Kuba Rozpruwacz, czyli jeden z rzekomo najgroźniejszych seryjnych morderców znanych ludzkości. Osobnik ten grasował podobno w osiemnastym wieku w okolicach Londynu i tam też przenosi nas akcja gry. Wcielając się w samego Sherlocka Holmesa, musimy odkryć sprawcę okrutnych zbrodni, przeczesując opuszczone i pogrążone w strachu ulice Londynu.

Tytuł jest typowym przedstawicielem gatunku gier przygodowych, więc naszym głównym zadaniem jest przeszukiwanie rozmaitych lokacji, poszukiwanie śladów, łączenie zarówno przedmiotów, jak i faktów oraz oczywiście rozmawianie ze świadkami, podejrzanymi i innymi postaciami. Autorzy zastosowali także nieznany wcześniej system łączenia zbrodni, celem sprawdzenia rozmaitych hipotez, naprowadzających naturalnie na trop mordercy.

Nowością względem poprzednich odsłon serii o przygodach Sherlocka Holmesa są również dwa tryby obserwowania świata gry. W pierwszym możemy oglądać otoczenie z perspektywy pierwszej osoby, dzięki czemu można dokładnie przyjrzeć się poszczególnym elementom. Drugi tryb to już bardziej standardowa kamera pokazująca naszego bohatera z oddali, na tle całej lokacji. W tym ujęciu prowadzimy typową rozgrywkę, znaną z klasycznych przygodówek.

Stylistycznie gra przedstawia się niezwykle mrocznie, głównie ze względu na miejsce akcji (osiemnastowieczny industrialny Londyn). Grafika jest bardzo szczegółowa i na pewno spodoba się wielu graczom. Dotyczy to szczególnie ładnie zrealizowanych trójwymiarowych postaci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 321 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 29,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.4 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce FX 5700 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista SP1
Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz - recenzja gry
Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz - recenzja gry

Recenzja 23 września 2009, 14:34

Pomijając filmik wprowadzający (który od razu określa ciężar gatunkowy tej odsłony i choć w newralgicznym momencie za wiele nie widać, to odgłosy są aż nadto wymowne), akcja gry tradycyjnie rozpoczyna się w mieszkanku na Baker Street, wyglądającym identycznie jak w dwu poprzednich edycjach, z sączącą się w tle charakterystyczną muzyką skrzypcową. W związku z czym czujemy się jak u siebie, tym bardziej, że i główni bohaterowie (i ich głosy) nie zmienili się ani na jotę (choć może powinni, w końcu są młodsi o 7 lat). Różnica jest taka, że po owym Baker Street nie możemy sobie pospacerować, kliknięcie na drzwi oznacza bowiem po prostu przywołanie mapki. Jest to wygodne, rzeczywiście, bo i po cóż w kółko biegać po schodach, ale tak bardzo korciło mnie przejść się do księgarni Barnesa wcześniej, niż pozwoliła na to fabuła.

PC
X360