Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 października 2019, 11:31

autor: Aquma

Kolejne klasyki MS-DOS do ogrania w przeglądarce

W serwisie Internet Archive pojawiło się kolejne 2,5 tys. gier przygotowanych kilkadziesiąt lat temu z myślą o systemie MS-DOS. We wszystkie tytuły możemy zagrać za darmo w przeglądarce.

Klasyki z systemu MS-DOS są dostępne za darmo. - Kolejne klasyki MS-DOS do ogrania w przeglądarce - wiadomość - 2019-10-15
Klasyki z systemu MS-DOS są dostępne za darmo.

Administratorzy platformy Internet Archive poinformowali, że w serwisie pojawiło się kolejne 2,5 tys. starych gier z czasów systemu operacyjnego MS-DOS (poprzedzał popularne Windowsy), które można ograć zupełnie za darmo w swojej przeglądarce. W obszernym katalogu znajdziemy m.in. platformówkę Mr. Blobby, edukacyjną grę logiczną Super Munchers: The Challenge Continues czy wyścigi Street Rod.

Nowe tytuły pochodzą z projektu znanego jako eXoDOS. Warto przy tym odnotować, że wszystkie produkcje są emulowane i jest to proces bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać - gry te często były tworzone z myślą o bardzo konkretnej konfiguracji sprzętowej i niemal nigdy nie były dokładnie testowane ani poprawiane po premierze.

Twórcy Internet Archive ostrzegają, że tytuły dostępne na platformie nie zawsze działają idealnie - przykładowo, pomimo „prehistorycznej” natury omawianych gier, posiadacze starszych komputerów mogą natrafić na problemy z wydajnością. Często brakuje też informacji na temat tego, jak właściwie się w daną produkcję gra - nie wszystkie posiadają instrukcję.

Pomimo tych mankamentów, Internet Archive to ciekawy, przystępny i całkowicie darmowy sposób na sprawdzenie, jak kiedyś wyglądała interaktywna rozrywka.

  1. Internet Archive – strona oficjalna