Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 lipca 2021, 13:48

Half-Life 2 otrzyma fanowski remaster z błogosławieństwem Valve

Half-Life 3 to wciąż gra-mem, ale jest szansa na powrót cyklu w innej formie. Jeśli wierzyć ostatnim doniesieniom, Valve udzieliło błogosławieństwa twórcom Half-Life 2: Update na stworzenie kolekcji remasterów dwójki.

Half-Life: Alex na krótko uspokoiło graczy czekających na powrót kultowej serii FPS-ów. Przynajmniej tych z zestawami VR, ale nawet oni liczą na spotkanie z Gordonem Freemanem w ramach nowej przygody. Na razie będzie musiała im wystarczyć Half-Life 2: Remastered Collection, czyli odświeżona wersja drugiej odsłony cyklu, którą wypatrzono w bazie danych Steama.

  1. Recenzja Half-Life: Alyx – najlepsza gra, w którą nigdy nie zagracie

Gwoli ścisłości trzeba dodać, że tytuł jest obecny w niej od dłuższego czasu. Już w maju 2020 roku zauważono dodanie pakietu danych do jeszcze nieaktywnej strony projektu (via AI na Twitterze), a ostatnia aktualizacja miała miejsce ponad miesiąc temu. Skąd więc nagłe zainteresowanie? Wszystko za sprawą Tylera McVickera, który potwierdził, że Half-Life 2: Remastered Collection powstaje z błogosławieństwem Valve. Za projekt odpowiadają twórcy Half-Life 2: Update, bezpłatnej modyfikacji z 2015 roku, która wprowadziła sporo poprawek do drugiego Half-Life’a. Mod był na tyle imponujący, że oficjalnie trafił na Steama i został dobrze przyjęty przez użytkowników.

Znany youtuber miał potwierdzić prawdziwość projektu oraz wsparcie go przez Valve, o czym będzie mówić w kolejnym materiale. Na razie nie podał żadnych szczegółów, aczkolwiek „kolekcja” w nazwie sugeruje, że twórcy odświeżą nie tylko podstawową wersję HL2, lecz także oba epizody. Zaznaczamy: to nie są oficjalne informacje od właściciela Steama. Choć w istnienie remastera trudno nie wierzyć w kontekście wpisu w bazie danych platformy, na razie lepiej ostrożnie podchodzić do doniesień McVickera. Podkreślamy też, że nie, nawet jeśli wszystkie powyższe informacje są zgodne z prawdą, nie jest to kolejne „potwierdzenie”, że Half-Life 3 powstaje. Niestety.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej