Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 marca 2021, 10:51

Half-Life: Alyx to koniec „narracyjnego limbo” dla serii

Robin Walker z firmy Valve Software wypowiedział się na temat zakończenia Half-Life: Alyx. Główny projektant gry twierdzi, że twórcy chcieli wyprowadzić fanów serii z „narracyjnego limbo”, w którym tkwili przez ostatnie kilkanaście lat.

Premiera Half-Life Alyx mogła nie być największą w 2020 roku, ale miała spore znaczenie dla dwóch społeczności graczy. Pierwsza to zwolennicy technologii rzeczywistości wirtualnej, którzy otrzymali znakomitą, ale przede wszystkim wysokobudżetową produkcję. Drugą grupę stanowią, rzecz jasna, miłośnicy serii Half-Life, od kilkunastu lat wyczekujący wieści o powrocie Gordona Freemana. Przygoda Alyx może i nie była kontynuacją, lecz i tak rozbudziła wyobraźnię fanów, m.in. za sprawą zakończenia.

O tym właśnie mówił Robin Walker, główny projektant gry, w rozmowie z serwisem The Gamer. Według twórcy Valve chciało, by zakończenie Half-Life: Alyx miało „jakieś znaczenie” w kontekście serii i wyrwało fanów marki z „narracyjnego limbo”:

Zdaliśmy sobie sprawę, że to [zakończenie Half-Life Alyx – przyp. autora] musi mieć jakieś znaczenie. [Ta] historia nie mogła być czymś, co po prostu zignorujemy i przejdziemy do tworzenia kolejnego projektu. Wiedzieliśmy też, że fani Half-Life’a przez długi czas tkwili w swego rodzaju narracyjnym limbo i chcieliśmy to zmienić.

Walker wspomniał też o chęci ponownej „ekscytacji możliwością” i pozostawieniu graczom „fałszywego tropu” w kontekście intrygującego zakończenia Half-Life Alyx. To wciąż za mało, by zacząć skandować odwieczne zawołanie fanów: „Half-Life 3 potwierdzony!”. Niemniej wypowiedź Walkera pozwala wierzyć, że Valve przynajmniej myśli o przyszłości serii, a to o wiele więcej, niż można było powiedzieć przez ostatnie kilkanaście lat. Oczywiście chęci niekoniecznie przekładają się na działania, a i te równie dobrze mogą spełznąć na niczym. Dość spojrzeć na ujawnioną w lipcu listę tytułów, nad którymi pracowało samo Valve, a które nie doczekały się premiery albo nawet tytułu.

  1. Oficjalna strona firmy Valve Software
  2. Recenzja Half-Life: Alyx – najlepsza gra, w którą nigdy nie zagracie