Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 8 listopada 2013, 13:52

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Games Republic nową platformą dystrybucji cyfrowej od twórców serii Anomaly

Firma 11 bit studios wystartuje w przyszłym roku z własną platformą dystrybucji cyfrowej - Games Republic. Inicjatywa jest o tyle ciekawa, że nie będzie to zwykły sklep z grami, lecz swego rodzaju ekosystem napędzany przez graczy, przedstawicieli mediów i deweloperów.

Skontaktowaliśmy się ze studiem 11 bit w sprawie innych wersji językowych Games Republic. Okazało się, że takowe są w planach, ale na początku platforma dostępna będzie wyłącznie po angielsku.

Games Republic to nowa platforma dystrybucji cyfrowej studia 11 bit. - Games Republic nową platformą dystrybucji cyfrowej od twórców serii Anomaly - wiadomość - 2013-11-08
Games Republic to nowa platforma dystrybucji cyfrowej studia 11 bit.

Polska firma 11 bit studios ujawniła swój nowy projekt. O dziwo nie jest to kolejna gra, lecz platforma dystrybucji cyfrowej Games Republic.

„To miejsce dla entuzjastów gier zrzeszonych w trzech fundamentach świata gier wideo – tych co grają, tych co mówią i tych co tworzą. W Games Republic ludzie wspierają siebie nawzajem w ramach zjednoczonej wspólnoty” – czytamy na oficjalnej stronie inicjatywy.

Pisząc w wielkim skrócie, będzie to cyfrowy sklep z grami, w którym społeczność wykorzystuje swój własny dorobek. Można to wyjaśnić w następujący sposób. Ktoś wydaje swój projekt w Games Republic. Piszą o nim blogerzy zrzeszeni w ramach tej inicjatywy. Materiały wideo nagrywają YouTuberzy, a z całego dorobku korzystają klienci sklepu, mając wszystko w jednym miejscu.

„Ewangeliści gier stają się coraz ważniejsi dla producentów, ale poczuliśmy, że nie ma wytworzonej między nimi prawdziwej więzi (…) Gracze oglądają materiały Let's Play, czytają wpisy na blogach, nakręcają się, a następnie kupują gry w innym miejscu. Projektujemy Games Republic z myślą o stworzeniu zupełnie nowej przestrzeni, która stanie się narzędziem, z którego skorzystają gracze żeby powiedzieć proste 'Dziękuję' producentom gier oraz tym, którzy mówią o ich tytułach” - powiedział Jakub Kowalski, szef projektu.

Autorzy tekstów i nagrań otrzymywać mają wynagrodzenie za swoją pracę. Będą mogli nawet założyć własną stronę sklepu z wybranymi tytułami, które im się podobają i o których chcą pisać/mówić. Z kolei deweloperzy znajdą się bliżej graczy i fanów oraz będą mogli na bieżąco śledzić sprzedaż swoich produkcji. Natomiast gracze, kupując tytuły w Games Republic, wesprą nie tylko ich twórców, lecz także autorów piszących lub nagrywających materiały.

Inicjatywa z pewnością jest ciekawa, ale o tym jak sprawdzi się w praniu przekonamy się dopiero za kilka miesięcy, bowiem platforma oficjalnie rozpocznie swą działalność na początku 2014 roku. Dodatkowo warto zauważyć, że oficjalna strona jest dostępna tylko w języku angielskim, a sama platforma prawdopodobnie będzie skierowana na zagraniczne rynki.

Games Republic nową platformą dystrybucji cyfrowej od twórców serii Anomaly - ilustracja #211 bit studios to polski deweloper gier wideo założony w 2010 roku. Studio zasłynęło na całym świecie bardzo ciepło przyjętą grą typu tower offense - Anomaly: Warzone Earth, która doczekała się dwóch kolejnych odsłon. Oprócz tego warszawska firma wyprodukowała także Funky Smugglers oraz Sleepwalker’s Journey na urządzenia mobilne i komputery PC.