Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 marca 2015, 16:15

autor: Michał Kułakowski

Far Cry 4 – kompendium wiedzy [Aktualizacja #5: informacje o dodatku Far Cry 4: Valley of the Yetis]

W kompendium zebrano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące czwartej części serii Far Cry. Ponieważ premierę gry mamy już od jakiegoś czasu za sobą, przyszła pora na kolejną aktualizację tekstu, tym razem związaną dodatkiem Far Cry 4: Valley of the Yetis.

Spis treści
  1. 1. Fabuła i miejsce akcji
  2. 2. Rozgrywka
  3. 3. Multiplayer
  4. 4. Technikalia
  5. 5. DLC
  6. 6. Multimedia

Informacje o czwartej części Far Cry zaczęły pojawiać się w internecie jeszcze w 2013 roku. Pierwszą osobą, która pośrednio potwierdziła istnienie gry był kompozytor muzyki – Cliff Martinez. W lutym 2014 roku, sieć obiegły kolejne plotki wskazujące na to, że tytuł przeniesie graczy w Himalaje i pozwoli im walczyć z bliżej niekreślonymi potworami Rewelacje te w części potwierdziła oficjalna zapowiedź gry, która miała miejsce w połowie maja. Ponieważ odbyła się ona tuż przed czerwcowymi targami E3 w Los Angeles, Ubisoft nie przekazał praktycznie żadnych konkretów na temat gry, zostawiając je na swoją oficjalną konferencję prasową.

Dzięki informacjom przekazanym na E3 poznaliśmy szereg konkretnych informacji na temat rozgrywki oraz fabuły gry. Ubisoft opublikował też kilka filmów z rozgrywki, które prezentują nowości w serii. Dodatkowe szczegóły poznaliśmy podczas targów gamescom. Od czasu zakończenia gorącego letniego sezonu targowego Ubisoft wypuszczał ze zdumiewająca regularnością, niezliczone trailery gry, które przedstawiały jej kolejne elementy.

Europejska premiera Far Cry 4 miała miejsce 20 listopada 2014 roku. Tytuł ukazał się na komputerach PC oraz konsolach Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3 oraz PlayStation 4. Podobnie jak w przypadku trzeciej części cyklu, recenzje prasy oraz mediów branżowych były w większości bardzo pozytywne. W naszym serwisie gra otrzymała wysoką ocenę 9/10 punktów. Prawie wszyscy Krytycy chwalili wiele elementów rozgrywki, w tym tryb kooperacji dla dwóch osób. Przez niektórych krytykowana była warstwa fabularna i struktura misji oraz zadań pobocznych, a także drużynowa zabawa wieloosobowa na osobnych mapach, która nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle konkurencji. Debiut gry nie obył się jednak bez problemów. Użytkownicy wersji pecetowej donosili o wielu usterkach i błędach, które uprzykrzały zabawę.

Aktualizacja #1 (17 czerwca 2014): Kolejne informacje o fabule produkcji oraz głównym bohaterze, które otrzymaliśmy po targach E3.

Aktualizacja #2 (21 sierpnia 2014): Opis gry został rozszerzony o najświeższe informacje, które otrzymaliśmy po zakończeniu targów gamescom. Są to nowe trailery oraz ciekawostki związane z trybem singleplayer (mini-kampania fantasy) oraz multiplayer.

Aktualizacja #3 (13 listopada 2014): Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące trybu multiplayer, a także wymagania sprzętowe oraz szczegóły dotyczące przepustki sezonowej.

Aktualizacja #4 (8 grudnia 2014): Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące odbioru gry przez media branżowe oraz jego problemów z wydajnością na komputerach PC.

Aktualizacja #5 (10 marca 2015): Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące dodatku DLC Valley of the Yetis.

1. Fabuła i miejsce akcji

Zgodnie z tradycją cyklu, Far Cry 4 przeniesie graczy po raz kolejny w egzotyczny zakątek naszej planety. Tym razem jednak będziemy musieli pożegnać się ze złotymi plażami, turkusowym morzem i afrykańskimi sawannami. Gra zabierze nas bowiem w samo serce Azji. Kyrat jest leżącym w Himalajach niewielkim fikcyjnym państwem (wzorowanym na Bhutanie, Nepalu i Tybecie), którego mieszkańcy przywiązani są do tradycji oraz prostego modelu życia. Ich spokój przerywa jednak gwałtowna wojna domowa, będąca wynikiem działań Pagana Mina, ekscentrycznego wojskowego watażki oraz samozwańczego króla Kyrat. Wraz ze swoimi fanatycznymi zwolennikami wprowadza on terror oraz rządy silnej reki, przynoszące ze sobą ogromną liczbę cywilnych ofiar. Opór chorym ambicjom Mina stawiają rebelianci, próbujący wszystkimi dostępnymi metodami odsunąć go od władzy.

Główny bohater Far Cry 4 nazywa się Ajay Ghale. Jest on młodym i niedoświadczonym jeszcze mężczyzną, którego rodzina wywodzi się Kyrat, ale zdecydowała się zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. Chcąc wypełnić ostatnią wolę zmarłej matki, aby jej prochy rozsypać na ojczystej ziemi, Ajay mimo niebezpieczeństwa udaje się w podróż do Azji. Na miejscu spotyka Mina i wplątuje się wbrew swojej woli w walkę pomiędzy zwolennikami dyktatora a partyzantami.

Twórcy zapowiadają kilka zakończeń kampanii oraz możliwość przyłączenia się do różnych frakcji, co wpłynie na finał gry. Wybór zakończenia nie ma być oczywisty i nie ograniczy się do jednorazowej decyzji w trakcie rozgrywki.

Pagan Min jest ekscentrycznym czarnym charakterem, który stoi na czele bojówek terroryzujących Kyrat

2. Rozgrywka

Osoby spodziewające się rewolucji w gameplayu zapewne nieco się zawiodą. Far Cry 4 w niewielkim stopniu rozbudowuje sprawdzone pomysły i rozwiązania, które pojawiły się w poprzednich odsłonach cyklu. Pamiętajmy, że gra ukaże się również na PlayStation 3 i Xboksie 360. Oba wiekowe już systemy z pewnością ograniczą możliwości twórców. Oznacza to, że wykorzystanie potencjału nowej generacji konsol oraz PC sprowadza się więc przed wszystkim do wprowadzenia dodatkowych efektów graficznych oraz wyższych rozdzielczości ekranu. Złośliwi określają zresztą tytuł mianem Far Cry'a 3 w Himalajach, podkreślając to jak bardzo obie gry będą siebie przypominać.

Ubisoft chwali się ogromnym otwartym sandboksowym światem. Wielkość mapy jest zbliżona do tej z trzeciej części serii, choć ze względu na dużą ilość niedostępnych ośnieżonych szczytów, najważniejsze lokacje są położone znaczniej bliżej siebie. Oprócz gór, Kyrat oferuje możliwość zwiedzania zielonych i zalesionych dolin oraz odosobnionych klasztorów i miasteczek. W trakcie rozgrywki będziemy mogli swobodnie przemieszczać się po całym terytorium himalajskiego państwa. Podróże ułatwią nam różnego rodzaju środki transportu, w tym dość oryginalne, takie jak słonie indyjskie.

Otwarty świat gry zbliżony jest rozmiarami do tego z trzeciej części serii

Poza możliwością dosiadania największych lądowych ssaków, gracze mogą zasiąść za sterami małego żyrokoptera, szybować w powietrzu dzięki specjalnemu kombinezonowi, a także pokonywać niedostępne skalne ściany dzięki zestawowi wspinaczkowemu. Zmiany wprowadzone zostały również do modelu jazdy samochodami. Możemy teraz strzelać oraz rzucać grantami zza kierownicy, a także wskakiwać w trakcie ruchu do pojazdów przeciwników i przejmować nad nimi kontrolę.

Podczas kampanii gracze wykonują misje fabularne, a także różnego rodzaju poboczne i opcjonalne zadania, takie jak jazda na czas czy polowania na dziką zwierzynę. Poza tymi atrakcjami pojawiają się dziesiątki przedmiotów kolekcjonerskich, niespodzianek i aktywności, które znamy z innych gier od Ubisoftu.

W Far Cry 4 powracają obozy wojskowe wroga, których zdobycie oznaczać będzie wyzwolenie kolejnego skrawka terytorium oraz wsparcie armii rebeliantów. Przy ataku na posterunki możemy zdecydować się na otwartą walkę albo skryte działania w cieniu i z oddali. Do zdobycia są nie tylko standardowe posterunki, ale także rozległe fortece, w których roi się od przeciwników.

W trakcie rozgrywki walczymy w różnych warunkach pogodowych

Jak przystało na produkcję z gatunku FPS, do naszej dyspozycji oddany został bogaty arsenał broni palnej, od prostych pistoletów po ciężkie karabiny maszynowe. Nie zabrakło również różnego rodzaju sztyletów, noży oraz kuszy. Powraca także system rozwoju postaci, a także umiejętności, które odzwierciedlają nasz styl zabawy.

W grze nie znajdziemy żadnych uciążliwych quick time eventów. Co więcej, gracze mogą na własną rękę i w odpowiednim momencie przerwać niektóre cut-scenki. Konkretne akcje zmieniające bieg wydarzeń oraz moment ich użycia pozostaną ukrytą niespodzianką, którą będziemy mogli odkryć na własną rękę.

Fantastyczna Shangri-La jest przedstawiona złoto-czerwonych barwach, podkreślających charakter i klimat lokacji

Chociaż trzecia część serii zawierała pewne elementy nadprzyrodzone i fantastyczne, nie były one aż tak mocno eksponowane, jak ma to miejsce w Far Cry 4. Twórcy tytułu przygotowali szereg dodatkowych misji, tworzących mini-kampanię fantasy, która rozgrywa się na 1000 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w głównej osi fabularnej. W trakcie przygody wcielamy się w wojownika o imieniu Kalinag, który z rozkazu króla Kyrat poszukuje legendarnego miasta Shangri-La. Dostęp do kolejnych mitycznych segmentów tej historii otrzymujemy po odnalezieniu ukrytych malowideł i zwojów, które stanowić będą portale do legendarnego świata.

Podczas zabawy gracze zwiedzą zupełnie nowe lokacje oraz walczyć będą z kilkoma typami demonicznych przeciwników, którzy dysponują różnymi magicznymi zdolnościami. Pokonamy ich za pomocą broni białej oraz łuku. W potyczkach wesprze nas również wierny towarzysz, biały tygrys, któremu będziemy mogli wydawać proste komendy.

3. Multiplayer

Przed premierą gry Ubisoft zapowiadał, że tryb multiplayer będzie bardziej rozbudowany i dopracowany niż w poprzedniej części cyklu. Deweloperzy przyznali zresztą, że multi w Far Cry 3 był nieudany. Z myślą o czwórce autorzy przygotowali kilka rodzajów rozgrywek wieloosobowych. Warto wspomnieć o tym, że w meczach multiplayer gracze po raz pierwszy mogą korzystać z pojazdów oraz pojawi się możliwość walk na zamkniętych arenach. Deweloperzy dosiadali do gry edytor poziomów, który pozwala przygotować nam własne scenariusze, w których zbudujemy bazy przeciwników oraz ustalimy ich siły oraz cele misji.

Głównym elementem multiplayera są rozgrywki drużynowe, w których uczestniczą dwie odmienne frakcje. Rakszasowie to wojownicy korzystający z sił natury (ujeżdżanie słoni, przyzywanie podczas walki groźnych zwierząt, strzały roju i ukrywanie się w gęstwinie), a także ze zdolności teleportacji. Z kolei przedstawiciele Złotego Szlaku toczą starcia przy użyciu współczesnej broni, takiej jak karabiny automatyczne, kontrolują także różnego rodzaju pojazdy mechaniczne. Po opowiedzeniu się za jedną ze stron konfliktu, gracze ruszają do boju w dwóch pięcioosobowych teamach, walczących na dziesięciu mapach w takich trybach jak:

  1. Strażnica – przejmowanie punktów kontrolnych;
  2. Propaganda – niszczenie wyznaczonych celów, przy pomocy których Rakaszowie rozsiewają propagandę Pagan Mina;
  3. Maska Demona – połączenie szturmowania i dyskretnych operacji. Naszym celem jest przejęcie Maski Demona.

Ciekawie wygląda także zabawa w kooperacji na mapie fabularnej. Chociaż brakuje możliwości gry na podzielonym ekranie, twórcy przygotowali rozbudowane możliwości rozgrywki sieciowej. W każdej chwili znajomy może przyłączyć się do nas i pomóc w wykonaniu licznych misji, które niezwiązane są z kampanią singleplayer. Będziemy mogli też razem swobodnie przemieszczać się po Kyrat, eksperymentując z bronią i pojazdami.

Warto w tym miejscu wspomnieć o specjalnej opcji przygotowanej tylko dla posiadaczy PlayStation 3 i PlayStation 4. Kupując grę otrzymają oni możliwość wysłania 10 cyfrowych zaproszeń do przyjaciół. Dzięki nim będą oni mogli ściągnąć klienta tytułu, zawierającego jedynie misje co-op i wziąć udział w zabawie multiplayer bez potrzeby posiadania pełnej wersji Far Cry'a 4. Zabawa z darmową grą co-op jest ograniczona czasowo do dwóch godzin oraz wymaga posiadania abonamentu PlayStation Plus.

4. Technikalia

Far Cry 4 korzysta ze zmodyfikowanego silnika trzeciej części cyklu, tak więc jego wszystkie mocne strony oraz słabości znajdą się w nowej grze. Chociaż sugerowane wymagania sprzętowe tytułu nie są kosmiczne, to jego niezbyt dobra optymalizacja nadal sprawia, że nawet względnie potężne konfiguracje z trudem pozwalają na rozgrywkę w ponad 60 klatkach na sekundę przy najwyższych detalach. Niestety francuski koncern co rusz udowadnia, że nie przykłada zbyt dużej uwagi do zachowania odpowiedniej jakości swoich pecetowych portów. Problemy z wydajnością produkcji opisywaliśmy w tym i tym miejscu.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  1. Procesor: Intel Core i5-750 o mocy 2.6 GHz lub AMD Phenom II X4 955 taktowany częstotliwością 3.2 GHz
  2. Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 460 lub AMD Radeon HD5850 (1GB VRAM)
  3. RAM: 4 GB
  4. Dysk twardy: 30 GB
  5. Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c oraz posiadająca aktualne sterowniki
  6. System operacyjny: Windows 7 SP1 lub Windows 8 lub Windows 8.1 (wyłącznie wersje 64 bitowe)

Zalecana konfiguracja sprzętowa:

  1. Procesor: Intel Core i5-2400S o mocy 2.5 GHz lub AMD FX-8350 taktowany częstotliwością 4.0 GHz
  2. Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 680 lub AMD Radeon R9 290X (2GB VRAM)
  3. RAM: 8 GB
  4. Dysk twardy: 30 GB
  5. Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c oraz posiadająca aktualne sterowniki
  6. System operacyjny: Windows 7 SP1 lub Windows 8 lub Windows 8.1 (wyłącznie wersje 64 bitowe)

5. DLC

Znakiem czasu jest to, że jedną z pierwszych informacji o Far Cry 4 były szczegóły planowanych DLC. Dzięki ujawnieniu zawartości edycji kolekcjonerskiej dowiedzieliśmy się, że Ubisoft planuje wydanie całej serii dodatków, które zawarte zostaną również w standardowym season passie, którego koszt waha się w granicach 70 zł.

Pierwszym z rozszerzeń, oferowanym tylko posiadaczom season passu w dniu premiery FPS-a, jest specjalna misja The Syringe. Podczas niej bronimy się (samodzielnie albo w kooperacji) przed najemnikami Pagan Mina. DLC jakie gracze otrzymali w ramach przepustki sezonowej to:

  1. Escape from Durgesh Prison (Ajay i Hurk muszą uciec z więzienia);
  2. Hurk Deluxe Pack (pięć misji dla singla i trybu współpracy oraz nowe bronie, w tym harpun dla Hurka);
  3. Overrun (tryb PvP w którym walczymy o przejęcie i kontrolowanie wyznaczonych punktów na mapie);

Far Cry 4: Valley of the Yetis

Ostatni i największy dodatek z planowanych przez deweloperów DLC zatytułowany został Valley of the Yetis i został udostępniony 10 marca 2015 roku, trafiając zarówno do posiadaczy season passu jak i zwykłych graczy. Rozszerzenie oferuje zupełnie nową i rozległą lokację, a także przygodę fabularną, której głównym bohaterem jest protagonista Far Cry 4. Helikopter Ajay'a rozbija się w niegościnnej i zaśnieżonej Dolinie Yeti. Czekają na ratunek ze strony swoich towarzyszy, bohater rozbija obóz. Wkrótce musi jednak zmierzyć się z zupełnie nowym zagrożeniem ze strony wyznawców lokalnego kultu, a także legendarnym śnieżnymi bestiami. W trakcie rozgrywki do naszych rąk trafiają nowe rodzaje broni, a także przeciwników oraz przedmiotów kolekcjonerskich. Co ważne, dodatek możemy przejść samotnie jak i w towarzystwie znajomego, a to za sprawą trybu co-op znanego z podstawowej wersji gry.

Warto dodać, że twórcy nie wykluczają również wydania samodzielnego rozszerzenia na wzór Far Cry 3: Blood Dragon. Najprawdopodobniej nie będzie to jednak kontynuacja Blood Dragon a coś zupełnie „nowego i zaskakującego”.

6. Multimedia

Prace nad Far Cry 4 prowadzone były w studiu Ubisoft Montreal, które odpowiadało za powstanie drugiej odsłony serii z 2008 roku. Podobnie jak w przypadku innych superprodukcji francuskiego koncernu, opracowaniem konkretnych systemów rozgrywki zajmowały się jednak także inne międzynarodowe zespoły firmy, między innymi, z Ukrainy, Kanady, Chin i USA.

  1. Oficjalna strona Far Cry 4
  2. Recenzja Far Cry 4 – strzelankowy sandboks niemal bez granic
  3. Poradnik Far Cry 4