Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 czerwca 2016, 12:17

autor: Makek

Escape from Tarkov - nowy 15-minutowy gameplay

Serwis GameSpot opublikował nowy, ekskluzywny film przedstawiający rozgrywkę w Escape from Tarkov, tym razem toczącą się w opuszczonej hali produkcyjnej. Po raz kolejny zaprezentowano dobrze już znane elementy mechaniki: zarządzanie ekwipunkiem, modyfikację broni czy walkę z przeciwnikami.

Escape from Tarkov zapowiada się na niezwykle ambitny projekt łączący elementy gier RPG, FPS i survival, a wszystko to w klimacie znanym z serii S.T.A.L.K.E.R. Producent gry – studio Battlestate Games – dość często prezentuje nowe materiały przedstawiające różne aspekty swojego tytułu, a jeden z nich pojawił się wczoraj na oficjalnym kanale YouTube serwisu GameSpot. W stosunku do poprzednich gameplayów nie pokazano może nic nowego i odkrywczego, jednak dla osób ostrzących sobie zęby na Escape from Tarkov będzie to z pewnością film warty obejrzenia.

Prezentacja

Najnowszy gameplay ukazuje akcję w opuszczonej hali przemysłowej, pełnej zniszczonych kontenerów, silosów oraz maszyn. W oczy rzuca się dość duża dbałość o szczegóły wszystkich elementów otoczenia. Pozytywny efekt potęguje również bardzo dobra gra świateł – w hali jest ciemno, a jedynie gdzieniegdzie do środka wpada nieco promieni słonecznych. Taka ciemnoszara stylistyka robi duże wrażenie i pasuje do klimatu gry. Graficznie Escape from Tarkov prezentuje się świetnie, co wielokrotnie podkreślano już przy okazji wcześniejszych pokazów tej produkcji. Niestety, można zauważyć niewielkie spadki płynności, jednak chyba jest to wybaczalne w przypadku gry znajdującej się ciągle w fazie testów (gameplay został zmontowany w oparciu o wersję alfa).

Ciemnoszara stylistyka Escape from Tarkov prezentuje się w nowym filmie bardzo dobrze. - Escape from Tarkov - nowy 15-minutowy gameplay - wiadomość - 2016-06-23
Ciemnoszara stylistyka Escape from Tarkov prezentuje się w nowym filmie bardzo dobrze.

Ekwipunek oraz modyfikacje uzbrojenia

Po raz kolejny pokazano system ekwipunku naszej postaci. Wygląda on na dość złożony i rozbudowany – liczba elementów i przedmiotów, jakie możemy gromadzić, jest ogromna, a znajdujemy je praktycznie wszędzie: w skrzyniach, kontenerach czy obok pokonanych wrogów. Nasz bohater może przechowywać wszystkie znalezione przedmioty w plecaku i kieszeniach oraz, jeśli uda mu się takowe znaleźć, to w niewielkich sakiewkach. Dodatkowo, przywdziany przez nas pancerz ma specjalne miejsca na trzymanie zapasowych magazynków do noszonych aktualnie karabinów i pistoletów. Pozostając przy karabinach: w filmie pokazano również ulepszanie naszego uzbrojenia, które obejmie takie aspekty jak modyfikowalne magazynki, lufy, tłumiki czy uchwyty i rączki.

Starcia z przeciwnikami

Escape from Tarkov stawia na realizm w potyczkach z wrogami, co można również zauważyć w najnowszym gameplayu. Wymiana ognia nie jest tak widowiskowa jak w strzelankach pokroju Call of Duty, ale z drugiej strony ciężko tutaj przez przypadek zginąć od jednego, niezauważonego pocisku, co ma często miejsce np. w grach z serii ArmA. Celność naszego karabinu jest niewielka w przypadku ciągłego strzelania, dlatego należy tutaj korzystać raczej z krótkich serii. Starcia są powolne, a w dodatku sztuczna inteligencja przeciwników w tym konkretnym materiale wideo zachowuje się dość dziwnie. Wrogowie potrafią strzelać w miejsca, w których aktualnie nie znajduje się nasz bohater (być może są to strzały ostrzegawcze lub wymiana ognia pomiędzy kilkoma przeciwnikami) lub niezauważać nas w, wydawać by się mogło, oczywistych miejscach.

W Escape from Tarkov będzie można zagrać jeszcze w tym roku. - Escape from Tarkov - nowy 15-minutowy gameplay - wiadomość - 2016-06-23
W Escape from Tarkov będzie można zagrać jeszcze w tym roku.

Na sam koniec gameplayu ukazuje się rok 2016” – co mogłoby wskazywać, że pełna wersja Escape from Tarkov, którego dokładna data premiery nie jest ciągle znana, pojawi się jeszcze w tym roku. Być może jednak chodzi tutaj jedynie o datę rozpoczęcia zamkniętych testów beta, wyznaczoną na 4 sierpnia 2016 roku. Wciąż można się zapisać do udziału w becie na oficjalnej stronie gry, pod tym adresem. Przypominamy, że za Escape from Tarkov odpowiedzialne jest studio Battlestate Games, którego członkowie pracowali chociażby przy grach z serii S.T.A.L.K.E.R. Tytuł ukaże się tylko na PC.