Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lipca 2010, 10:24

autor: Jiker

Epic Games nie rezygnuje z rynku PC

Mark Rein, będący jedną z kluczowych postaci firmy Epic Games, oznajmił w wywiadzie udzielonym serwisowi Rock, Paper, Shotgun, że nie jest prawdą jakoby producent serii Unreal oraz Gears of War przymierzał się do rezygnacji z okazywania wsparcia dla rynku gier pecetowych.

Mark Rein, będący jedną z kluczowych postaci firmy Epic Games, oznajmił w wywiadzie udzielonym serwisowi Rock, Paper, Shotgun, że nie jest prawdą jakoby producent serii Unreal oraz Gears of War przymierzał się do rezygnacji ze wsparcia dla rynku gier pecetowych.

Według Reina publikacja takich informacji wynika z faktu, że najważniejsza aktualnie seria Epic GamesGears of War – jest marką czysto konsolową (i wydawaną przez koncern Microsoft, bezpośrednio zainteresowany walką na tym polu). Jeden z dyrektorów Epic Games zauważa jednak, że utożsamianie działalności producenta wyłącznie z przygodami Markusa Feniksa i spółki nie daje postronnym obserwatorom pełnego obrazu firmy.

Należy bowiem zwrócić uwagę także na inne strefy, w których działa Epic Games. Firma nie tylko bierze udział w produkcji gier przeznaczonych także na PC (Bulletstorm, nad którym główną pieczę sprawuje polskie studio People Can Fly – premiera w lutym 2011 roku), ale również wspiera ten rynek m.in. poprzez udostępnianie specjalnych narzędzi ułatwiających deweloping tytułów pecetowych.

W tym ostatnim przypadku chodzi oczywiście o silnik graficzny Unreal Engine 3, a także Unreal Development Kit (regularnie aktualizowane i rozbudowywane o nowe funkcje), którego od kilku miesięcy można wykorzystywać również do celów niekomercyjnych, dzięki czemu z jego możliwości skorzystali niezależni producenci, a także amatorzy. Na efekty nie trzeba było czekać długo – po zaledwie kilkunastu dniach gracze pecetowi mogli uzyskać wgląd do kilkunastu projektów robiących użytek z UDK. Oczywiście na zapowiedzi kolejnych nie trzeba było czekać długo.

Według Marka Reina domeną firmy Epic Games jest to, że potrafi skupić się całkowicie na dopracowywaniu niewielkiej liczby projektów oraz udostępnianiu graczom oraz innym zespołom produktów spełniających ich oczekiwania. Dlatego też obserwując poczynania producenta wyłącznie z poziomu informacji prasowych i działań marketingowych, można dojść do wniosku, że Epic zaniedbuje niektóre pola swej działalności. „Takie sugestie nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z prawdą ”, powiedział Rein.