Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 kwietnia 2013, 11:09

autor: sathorn

Dota 2 vs League of Legends - kto jest popularniejszy? Riot Games odpowiada na raport DFC Intelligence

Wczorajsza informacja o tym, że Dota 2 wyprzedziła League of Legends w wyścigu o miano najpopularniejszej gry PC wśród zachodnich graczy, najprawdopodobniej była przedwczesna. Firma Riot Games udostępniła wycinek swoich danych, wyraźnie dowodzący, że to jej produkcja pozostaje liderem rankingu.

Dota 2 szybko się rozwija, ale żeby tak szybko? - Dota 2 jednak nie pobiła League of Legends w walce o najpopularniejszą grę PC na Zachodzie - wiadomość - 2013-04-11
Dota 2 szybko się rozwija, ale żeby tak szybko?

Z przytoczonego wczoraj raportu firmy analitycznej DFC Intelligence wynikało, jakoby Dota 2 w „kluczowych dla rynku krajach” wyprzedziła League of Legends pod względem liczby graczy. Szybko pojawiły się sceptyczne dla tego raportu głosy. Zwracano uwagę na statystyki w serwisie Xfire, które na czas pisania tej wiadomości prezentują się następująco:

  • League of Legends - 83,009 graczy
  • Dota 2 – 6,685 graczy

Z kolei dane z serwisu Twitch.tv, również będącego swego rodzaju wyznacznikiem, zwłaszcza dla gier e-sportowych (którymi są obydwie wymienione), kształtują się obecnie na poziomie:

  • League of Legends – 31,348 oglądających
  • Dota 2 – 5,258 oglądających

League of Legends jest na rynku od października 2009 roku i nieustannie się rozwija. Dodawane są nowe przedmioty, zmieniany jest balans rozgrywki. Ciężko stwierdzić, w którym momencie wystartowała Dota 2, o ile w ogóle, bo gra jest zresztą wciąż w stanie bety. Dopiero w połowie 2012 roku otwarty został sklep, dający możliwość kupowania przedmiotów dla naszych bohaterów, co można uznać za swego rodzaju początek.

Zauważono też, że Steamgraph dla Dota 2 wskazał w szczytowym punkcie 325,879 graczy, podczas gdy Riot Games w marcu chwaliło się 5 milionami graczy jednocześnie na całym świecie. W odpowiedzi na ten zarzut, analityk z firmy DFC Intelligence, odpowiedzialnej za cały szum, odparł, iż statystyki dla gry Riot Games są wysokie dzięki rynkom azjatyckim, których jego firma nie monitoruje. Jednakże różnica w liczbach wydaje się ogromna. Faktycznie tak wielką część graczy w League of Legends stanowią Azjaci?

League of Legends pozostaje najpopularniejszą grą PC na świecie - Dota 2 jednak nie pobiła League of Legends w walce o najpopularniejszą grę PC na Zachodzie - wiadomość - 2013-04-11
League of Legends pozostaje najpopularniejszą grą PC na świecie

Wątpliwości rozwiewa samo Riot Games. Rzecznik prasowy twierdzi, że na samym wyłącznie serwerze dedykowanym Europie Zachodniej dziennie w szczycie gra ponad pół miliona graczy, a w Ameryce Północnej jest ich dużo więcej. Jeżeli porównamy liczby, które podaje producent League of Legends do 325,879 osób, grających w szczycie w Dota 2, to mówią one same za siebie.

Riot Games zanotowało szczytowo ponad 5 milionów graczy bawiących się przy League of Legends jednocześnie. Wczoraj w okresie największego ruchu nieco ponad 4,7 miliona użytkowników było jednocześnie... zalogowanych do usługi Steam. Najpopularniejszym tytułem była Dota 2 z liczbą 269,298 graczy.

Jakkolwiek faktem jest, że Dota 2 rozwija się i zdobywa popularność, tak ogłoszenie uzyskania przewagi nad League of Legends trzeba w tym przypadku uznać za przedwczesne.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.