Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 10 lipca 2011, 13:09

autor: Adrian Werner

Darmowe Perełki I - 10 lipca 2011

Darmowe Perełki to regularny przegląd najlepszych darmowych gier ostatniego tygodnia. Znajdziecie tu zarówno małe niezależne produkcje to pobrania, jak i tytuły przeglądarkowe. Wszystkie miodne oraz ze śmiesznie niskim wymaganiami sprzętowymi, którym sprosta nawet najprostszy netbook.

Witajcie w pierwszym przeglądzie gier darmowych. Będzie to regularny cykl, w którym raz w tygodniu będę wam prezentował najciekawsze tytuły freeware (także te przeglądarkowe) z ostatnich dni.

Pojawiać się tutaj będą jedynie małe i w pełni darmowe produkcje, więc nie znajdziecie tutaj tytułów, które tylko udają darmowe, a w rzeczywistości wymagają płacenia mikropłatności jeśli chcemy cokolwiek osiągnąć. Kategoria freeware jest wyjątkowo bogata i gęsto zapełniona świeżymi pomysłami. Ponadto, należące do niej gry charakteryzują się najczęściej śmiesznie małymi wymaganiami sprzętowymi i nawet proste netbooki nie mają problemów z ich udźwignięciem. Tym samym tematyka nadaje się idealnie do serwisu takiego jak Gramy na Wynos.

Dosyć jednak gadania, czas na same gry.

.

.

OFFICE TRAP

Przeglądarkowa gra od mistrzów z Nitrome. Jak wszystkie tytuły tego studia ma śliczną dwuwymiarową grafikę w stylu retro i ogromne pokłady grywalności. Office Trap to platformówka w stylu pierwszego Donkey Konga. Oznacza to, że cały poziom jest wyświetlany cały na ekranie, a naszym zadaniem jest dostanie się na samą jego górę.  Kontrolujemy pracowników dużego biura, którzy mają dosyć korporacyjnego wyzysku i postanawiają uciec z tego piekła białych kołnierzyków. Aby zrealizować ten cel muszą dostać się na dach, gdzie znajdują się helikoptery. Wszystkie piętra pełne są pułapek aktywowanych przez kontakt z postacią, a że na każdym poziomie musimy uratować kilka osób, to im dalej tym zadanie robi się trudniejsze. Już po chwili budynek pełen jest zombiaków, pił tarczowych i kul ognia. Brzmi prosto, ale zabawy jest co nie miara. Na koniec warto dodać, że można grać we dwóch graczy na jednym monitorze.

.

VILLAINOUS

Przeglądarkowy Villainous prezentuje ciekawe podejście do mocno już ogranej tematyki tower defense. Tutaj nie gramy stroną broniącą się i zamiast tego kontrolujemy siły ofensywne. Oczywiście ten pomysł sam w sobie nie jest nowy, ale twórcy doprawili go ciekawym systemem rozwoju. Zaczynamy bowiem ze słabiutką armią i każda porażka wzmacnia nasze siły, pozwalając nam dokupować nowe jednostki i wzmacniać już posiadane. To z kolei zapewnia rozgrywce ciągłość i motywuje do kontynuowania zabawy. W połączeniu z dobrym wykonaniem technicznym daje to w sumie jedną z najlepszych darmowych gier typu tower defense w ostatnich miesiącach. Wystarczy powiedzieć, że na Kongregate w kilka dni od premiery zagrało w nią ponad pół miliona osób.

.

DON'T LOSE YOUR HEAD

Don't Lose Your Head to retro platformówka, w której naszym zadaniem jest unikając wszystkich zagrożeń dostać się do punkty docelowego. Gra posiada prostą i mocno stylizowaną grafikę oraz bardzo wysoki poziom trudności. Dla ludzi chcących wyzwaniabędzie to bardzo ciekawa propozycja. Całość mieści się w pliku ważącym ledwo 5,7 MB. 

.

ON-SEN

On-Sen to ciekawa przeglądarkowa przygodówka należąca do kategorii "Escape the Room". W tego typu grach gracze zaczynają uwięzieni w jakiejś lokacji i muszą znaleźć sposób na wydostanie się z stamtąd. W tym celu trzeba przeszukać dokładnie otoczenie, znaleźć przedmioty i ukryte panele oraz rozwiązać sporo zagadek logicznych. Tytułowy On-sen to japońskie określenie pensjonatów z gorącymi źródłami i to właśnie z takiego miejsca będziemy musieli się w tej grze wydostać. Całość wykonano bardzo starannie i jednocześnie zadbano o wysoki poziom trudności.

.

MR. VENGENACE

Mr. Vengeance to przeglądarkowy przedstawiciel gier nazywanych potocznie "celowniczkami". W tytułach tego typu nie mamy kontroli nad ruchami postaci i jedynie sterujemy celujemy i strzelamy do wrogów. Mr. Vengeance oferuje bardzo prostą wektorową grafikę, ale zabawa jest przednia. Mordowanie hord bandziorów bardzo wciąga i daje masę satysfakcji. Dużym plusem jest też ciężki klimat uzyskany pomimo skromnych właściwości technicznych.

.

BATTLE STANCE: HUMAN CAMPAIGN

Battle Stance: Human Campaign to sympatyczny przeglądarkowy RTS osadzony w realiach fantasy. Wcielamy się w dowódcę wojsk imperium ludzkiego, który musi odeprzeć inwazję orków. Zielonoskórzy wybudowali na naszych ziemiach fortece i to na nasze barki spada obowiązek ich zniszczenia. Na każdej mapie znajduje się nie tylko baza wroga, ale również nasza własna. Cała zabawa polega na takim balansowaniu własnymi siłami, aby starczyło ich na odpieranie ataków wroga i jednocześnie abyśmy mogli przeprowadzać szturmy na bastion nieprzyjaciół. Dodatkową atrakcją jest ładna dwuwymiarowa grafika oraz spory wybór jednostek.

Adrian Werner

Adrian Werner

Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl – piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów – Adrian nigdy nie odmówi dobrej opowieści.

więcej