Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lutego 2020, 08:35

Dan Houser, współtwórca GTA, odchodzi z Rockstar Games

11 marca 2020 roku szeregi firmy Rockstar Games opuści Dan Houser, współtwórca marek Grand Theft Auto i Red Dead Redemption. Niestety, nie ujawniono powodów tej zaskakującej decyzji.

Na dwa dni przed publikacją najświeższego raportu finansowego koncernu Take-Two Interactive sieć obiegła zaskakująca wiadomość – po ponad 20 latach z Rockstar Games odchodzi Dan Houser, jeden ze współzałożycieli firmy. Dan zarządzał przedsiębiorstwem wspólnie ze swoim bratem, Samem. Razem z byłym szefem studia Rockstar North, Leslie Benziesem, odpowiadali oni za największe firmowe marki, w tym Red Dead Redemption oraz Grand Theft Auto.

Informacja została ogłoszona przez koncern Take-Two Interactive za pośrednictwem specjalnego dokumentu. Czytamy w nim, że Dan Houser opuści Rockstar Games 11 marca tego roku. Warto zauważyć, że już od jakiegoś czasu – dokładnie rzecz ujmując, od blisko roku – pozostawał on na „bocznym torze”, po tym jak udał się na wydłużony urlop. Niestety, w dokumencie próżno szukać powodów obu tych decyzji. Z dodatkowych informacji, jakie od Take-Two Interactive udało się uzyskać serwisowi Gamesindustry.biz wynika jedynie, że „rola współzałożyciela Sama Housera w przedsiębiorstwie pozostanie niezmieniona”.

Wiadomość gruchnęła zaledwie kilka dni po tym, jak Rockstar Games pochwaliło się znakomitymi rezultatami gier Grand Theft Auto 5 oraz Red Dead Redemption 2, przy powstawaniu których bracia Houserowie odegrali kluczowe role (w pierwszym przypadku u boku wspomnianego Benziesa). Warto również przypomnieć wywiad, jakiego pod koniec 2018 roku Dan Houser udzielił serwisowi Vulture. Była w nim mowa o crunchu w Rockstar Games, mającym miejsce przy powstawaniu Red Dead Redemption 2 (praca nawet po 100 godzin w tygodniu). Houser wyjaśniał później, że został opacznie zrozumiany i chodziło mu jedynie o zespół scenarzystów, do którego należał on sam, ale mleko zdążyło się rozlać. Nie sposób nie pominąć tu także ostatnich kontrowersji związanych ze studiem Rockstar North – oskarżono je o nadużywanie programu ulg podatkowych dla deweloperów gier w Wielkiej Brytanii.

Aktualnie Rockstar Games i zespoł Rockstar North pracują nad Grand Theft Auto VI. Według ostatnich plotek produkcja ma trafić na rynek jesienią 2021 roku – w pierwszej kolejności na konsole Xbox Series X i PlayStation 5. Jaki wpływ na kształt gry będzie miało odejście Dana Housera, współautora wszystkich nowożytnych odsłon cyklu? Przekonamy się w następnych miesiącach.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Były redaktor niezapomnianego [email protected], gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, recenzent magazynu GB More. Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W Gry-Online.pl od 2004 roku – zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do newsroomu i tam pozostać już na wieki (z uśmiechem na twarzy). Obecnie szef działu wiadomości, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki i pracy na najwyższych obrotach. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej