Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 stycznia 2020, 12:59

autor: Adrian Werner

Studio Rockstar North broni otrzymanych ulg podatkowych

Rockstar North odpiera zarzuty oskarżające studio o nadużywanie programu ulg podatkowych dla deweloperów gier. Według zespołu jego sukces pokazuje, że inicjatywa działa i ogólnie wzmacnia brytyjską gospodarkę.

Rockstar North nie ma w zwyczaju przepuszczać okazji do niepłacenia podatków. - Studio Rockstar North broni otrzymanych ulg podatkowych - wiadomość - 2020-01-21
Rockstar North nie ma w zwyczaju przepuszczać okazji do niepłacenia podatków.

Dwa dni temu organizacja Tax Watch opublikowała raport, według którego studio Rockstar North jest największym beneficjentem programu ulg podatkowych zorganizowanego przez brytyjski rząd dla deweloperów gier. W zeszłym roku firma zaoszczędziła w ten sposób 38 milionów funtów, a 80 mln od momentu uruchomienia inicjatywy.

W wyniku udostępnienia tych informacji wybuchła afera. Wiele osób słusznie podnosi, że tak bogaty zespół nie powinien być beneficjentem tego typu programów. Zwłaszcza że udzielone studiu ulgi wynosiły 37% wszystkich rabatów podatkowych przyznanych deweloperom w ubiegłym roku. Inicjatywa początkowo miała służyć małym firmom, których gry promują brytyjską kulturę. Rockstar North nie spełnia żadnego z tych kryteriów.

Emocje podkręcił dodatkowo fakt, że do programu zgłoszono już kolejny projekt, którym najpewniej jest Grand Theft Auto VI. O sprawie zrobiło się tak głośno, że Rockstar North zostało zmuszone do komentarza. Według studia jego sytuacja jest dowodem na sukces inicjatywy upustów podatkowych. Jak tłumaczy szefostwo, udzielone rabaty pozwoliły na stworzenie ponad tysiąca nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, co mocno służy lokalnej ekonomii.

Studio i cały program w obronę wzięła także brytyjska organizacja handlowa UKIE. Tutaj tłumaczenia były podobne. Grupa podkreśliła, że upusty wspomagają 4320 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy i pomagają utrzymać Wielkiej Brytanii pozycję jednego z liderów branży gier. Do tego według organizacji każdy zainwestowany w ten sposób funt przynosi czterokrotny zwrot do lokalnej ekonomii.

Te tłumaczenia raczej nie przekonają wielu krytyków. W ciągu ostatnich dziesięciu lat firma Rockstar North nie zapłaciła bowiem nawet pensa podatku, pomimo faktu, że szacowane zyski z gier studia w latach 2013-2019 wyniosły ponad pięć miliardów dolarów.

  1. Grand Theft Auto V - kompendium wiedzy
  2. Oficjalna strona Grand Theft Auto V