Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 października 2019, 13:22

autor: Entelarmer

Cyberpunk 2077 rozbije bank? CD Projekt RED wysoko na liście Bloomberga

Agencja Bloomberg opublikowała ranking firm wartych uwagi inwestorów w 2020 roku. Największym zwycięzcą okazało się studio CD Projekt RED. Analitycy przewidują, że tylko w premierowym roku sprzedaż gry Cyberpunk 2077 może dobić do 20 milionów egzemplarzy.

Cyberpunk 2077 znacznie podniesie wartość akcji polskiego studia. - Cyberpunk 2077 rozbije bank? CD Projekt RED wysoko na liście Bloomberga - wiadomość - 2019-10-23
Cyberpunk 2077 znacznie podniesie wartość akcji polskiego studia.

Prawie pół roku dzieli nas od premiery Cyberpunka 2077, ale nie da się ukryć, że produkcja już teraz wywołuje sporo emocji. Jeszcze przed prezentacją tytułu na targach E3 2019 gracze żywo interesowali się nowym dziełem studia CD Projekt RED. W czerwcu atmosferę podgrzał pamiętny występ Keanu Reevesa, a i później nie mieliśmy okazji zapomnieć o grze, bo twórcy co i rusz ujawniali kolejne informacje na jej temat. W tej sytuacji nie powinny nikogo dziwić bardzo optymistyczne prognozy co do sytuacji finansowej polskiego dewelopera, do których dołącza ranking najbardziej obiecujących firm 2020 roku Bloomberga. Agencja wybrała 50 z ponad 2 tysięcy spółek wziętych pod lupę przez analityków, na które powinni zwrócić uwagę inwestorzy w przyszłym roku. Studio CD Projekt RED załapało się na tę listę jako największy zwycięzca.

Polscy twórcy zajęli pierwsze miejsce w dwóch kategoriach: „Przewidywany wzrost sprzedaży” oraz „Prognozowany wzrost zysków na akcję (EPS)”. W pierwszym przypadku analitycy spodziewają się prawie 4,5-krotnie lepszego wyniku niż w tym roku, natomiast w drugim przewidują wzrost o prawie 1200%. A to wszystko przy aktywach na poziomie 304,19 miliona dolarów, znacznie mniejszym od innych wyróżnionych spółek. Dla porównania: otwierający zestawienie chiński koncern ubezpieczeniowy Ping An dysponuje zasobami na poziomie 1,1 biliona dolarów.

Geralt ma jeszcze pół roku, nim będzie musiał uznać wyższość V. - Cyberpunk 2077 rozbije bank? CD Projekt RED wysoko na liście Bloomberga - wiadomość - 2019-10-23
Geralt ma jeszcze pół roku, nim będzie musiał uznać wyższość V.

Warto też zwrócić uwagę na załączony w rankingu cytat Matthew Kantermana. Według analityka sprzedaż Cyberpunka 2077 może dobić do 20 milionów egzemplarzy do końca 2020 roku. Liczba ta byłaby imponująca sama w sobie, a trzeba pamiętać, że jak dotąd największy przebój polskiego studia – trzeci Wiedźmin – potrzebował czterech lat na osiągnięcie podobnego wyniku. Niemniej nie byłoby to wielkim zaskoczeniem. Już wcześniej pojawiły się doniesienia sugerujące, że przedpremierowa sprzedaż Cyberpunka 2077 nie tylko bije na głowę trzecią odsłonę wiedźmińskiej serii, ale też ma szansę zaliczyć najlepsze otwarcie w historii produkcji RPG oraz nowych marek gier. Czy tak będzie w istocie, przekonamy się za pół roku. Gra zadebiutuje 16 kwietnia na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.