Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 czerwca 2019, 13:03

autor: Aquma

Cyberpunk 2077 wywołał zamieszanie na giełdzie. CD Projekt wart o blisko 1,5 mld złotych więcej

Po ogłoszeniu daty premiery Cyberpunka 2077 w czasie wczorajszej konferencji Microsoftu na E3 2019, ceny akcji CD Projekt wzrosły do rekordowego poziomu 233 zł, choć potem kurs nieco spadł. W najlepszym momencie spółka była ósmą największą firmą na warszawskiej giełdzie.

AllegroGG Wszystko dla Graczy
CD Projekt pobił rekord na giełdzie. - Cyberpunk 2077 wywołał zamieszanie na giełdzie. CD Projekt wart o blisko 1,5 mld złotych więcej - wiadomość - 2019-06-10
CD Projekt pobił rekord na giełdzie.

Wczorajsza prezentacja Cyberpunka 2077 w czasie konferencji Microsoftu na E3 2019 wywołała potężną reakcję na giełdzie. Portal Money.pl donosi, że cena akcji odpowiedzialnej za wspominaną grę, rodzimej firmy CD Projekt wzrosła w przeciągu kilku godzin do rekordowego poziomu 233 złotych za sztukę. Potem kurs obniżył się o 10 zł i ciągle się waha (obecnie za jedną akcję trzeba zapłacić 228,30 zł).

CD Projekt – kurs akcji. Źródło: Google.
CD Projekt – kurs akcji. Źródło: Google.

Taka wycena akcji oznacza, że w najlepszym momencie studio było warte 22,4 mld złotych, co czyniło z niego ósmą największą spółkę na warszawskiej giełdzie. Zdaniem ekspertów wkrótce ta pozycja może się jeszcze poprawić – twórcy gier z serii Wiedźmin mogą wyprzedzić gigantów sektora bankowego, takich jak ING BSK, a nawet Pekao.

Jest to oczywiście zasługa olbrzymiego potencjału sprzedażowego Cyberpunka 2077 – zdaniem analityków w pierwszym roku od premiery gra może trafić nawet do 15 mln graczy, zaś z czasem ta liczba zwiększy się do 33 mln (faktycznie, obecne zainteresowanie tytułem na Steam daje powody do dużego optymizmu). Dla porównania, w zeszłym roku CD Projekt chwalił się, że w tylu egzemplarzach sprzedała się… cała seria Wiedźmin od początku swojego istnienia.

Nie bez znaczenia jest także umiejętnie prowadzona kampania marketingowa – przykładowo, w jedną z postaci w grze wcieli się popularny aktor Keanu Reeves (znany z filmowych serii Matrix czy John Wick). To właśnie on zapowiedział wczoraj na scenie datę premiery polskiej superprodukcji, wywołując niezwykle entuzjastyczną reakcję fanów.

Polski gaming to nie tylko CD Projekt

Cyberpunk 2077 wywołał zamieszanie na giełdzie. CD Projekt wart o blisko 1,5 mld złotych więcej - ilustracja #3

CD Projekt nie jest jedyną rodzimą firmą, która może zaliczyć wczorajszy wieczór do udanych. W czasie konferencji Microsoftu swoją nową grę – Blair Witchzapowiedzieli także deweloperzy ze studia Bloober Team (znani z Observera oraz Layers of Fear). Prezentacja tytułu opartego na licencji znanych filmowych horrorów sprawiła, że akcje krakowskiej firmy podrożały o 25%.

Przypominamy, że Cyberpunk 2077 zadebiutuje 16 kwietnia 2020 roku na PC, PlayStation 4 i Xboksie One. Gra będzie dostępna w pełnej polskiej wersji językowej, w dwóch wydaniach – standardowym (199,99 zł na PC i 269,99 na konsolach) oraz kolekcjonerskim (749,99 zł w przypadku wszystkich platform).

  1. CD Projekt RED – strona oficjalna
  2. Wszystko o Cyberpunk 2077
  3. Brud, neony, augmentacje – Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-10

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077