Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 czerwca 2019, 12:41

autor: Serek

Cyberpunk 2077 - CD Projekt RED stawia na przygodę w otwartym świecie, a nie RPG? [aktualizacja]

Jakiś czas temu CD Projekt RED wszędzie podkreślał, że Cyberpunk 2077 będzie przede wszystkim produkcją typu RPG. Najnowsze komunikaty ze studia głoszą jednak coś innego - tytuł reklamowany jest jako gra akcji w otwartym świecie. Czy to rzeczywiście cokolwiek zmienia?

AllegroGG Wszystko dla Graczy
„To jak będzie? RPG czy gra akcji?” - Cyberpunk 2077 - CD Projekt RED stawia na przygodę w otwartym świecie, a nie RPG? [aktualizacja] - wiadomość - 2019-06-11
„To jak będzie? RPG czy gra akcji?”

AKTUALIZACJA:

Ciekawy wpis dotyczący tematu zmiany nazewnictwa gry w social mediach pojawił się na oficjalnym forum Cyberpunka 2077. Jeden z użytkowników zapytał Marcina Momota (global community lead CD Projekt RED - główny menadżer społeczności) o to, czy twórcy nadal stawiają na RPG. W odpowiedzi możemy przeczytać: „Cyberpunk 2077 będzie RPGiem z krwi i kości, z jakich znane jest nasze studio. Wybory i konsekwencje, rozwój postaci, dialogi, oraz wszystkie charakterystyczne dla tego gatunku mechaniki znajdą się w grze. Proszę się nie martwić.” Tym samym potwierdziły się nasze przypuszczenia, że zmiana nazewnictwa w żaden sposób nie wpłynie na ostateczny kształt rozgrywki.

Kiedy pomyślicie o grze Cyberpunk 2077, pewnie większość z Was automatycznie skojarzy ten tytuł z gatunkiem RPG akcji. Ostatecznie to przecież produkcja twórców cyklu Wiedźmin, który zdecydowanie jest pozycją typu role-playing. Do niedawna CD Projekt RED również podtrzymywał to nazewnictwo - Cyberpunk 2077 był reklamowany przede wszystkim jako RPG. Możliwe, że tego nie zauważyliście, ale ta narracja uległa ostatnio zmianie. Nie oznacza to oczywiście, że od teraz tytuł przestaje być erpegiem i oficjalnie będzie FPS-em lub grą akcji. Coś jednak może być na rzeczy, skoro we wszystkich najnowszych komunikatach od twórców zamiast RPG pojawia się „przygoda w otwartym świecie”. Ale od początku.

Pamiętacie zeszłoroczne E3? Wtedy tak naprawdę ruszyła prawdziwa machina marketingowa związana z najnowszą produkcją studia CD Projekt RED. Poszukaliśmy w sieci komunikatów, które wówczas wypływały ze strony twórców. Jedną z informacji była ta, którą twórcy umieścili na oficjalnej stronie spółki CD Projekt. Sam początek brzmiał następująco:

Nadchodzi Cyberpunk 2077 - gra role-playing mrocznej przyszłości! [...] Cyberpunk 2077 to gra role-playing rozgrywająca się w tętniącym życiem i technologią otwartym świecie.

CD Projekt RED: „To jest przede wszystkim RPG”

W sierpniu zeszłego roku otrzymaliśmy prawie 50 minut zapisu rozgrywki z Cyberpunka 2077. Gameplay skupiał się na wielu aspektach zabawy, w tym dialogach, strzelaniu (z perspektywy pierwszej osoby), eksploracji świata, a nawet prowadzeniu samochodu. Już wtedy wielu fanów zaczynało mieć wątpliwości co do balansu mechanik typowych dla RPG oraz gry akcji. Twórcy jednak już na wstępie (ok. 2 minuty filmu) zaznaczyli, że będzie to produkcja, która skupi się na głównie na odgrywaniu postaci, a perspektywa FPP ma tylko zapewnić większą immersję i wciągnąć gracza.

Następnie przyszedł czas na wywiad, którego udzielił Patrick Mills, projektant zadań CD Projekt RED. Całość możecie przeczytać tutaj. Zapytany o to, po co w grze typu FPS opcja kreowania i rozbudowania postaci, odpowiedział kategorycznie:

To jest przede wszystkim gra RPG, dopiero później shooter. Jest stworzona z myślą o tworzeniu postaci i podejmowaniu decyzji nie tylko z perspektywy bohatera, ale także niejako własnej. W Wiedźminie miałeś Geralta, który miał swoją historię. Ta postać otrzymała wiele książek, gier, komiksów a nawet serial telewizyjny (do tego kolejny jest w drodze). Ale w przypadku Cyberpunk 2077 to będzie Twoja historia, dlatego zdecydowaliśmy się umieścić w grze widok FPP.

CD Projekt RED: „Open-world, action-adventure”

Narracja zmieniła się przy okazji tegorocznych targów E3. Wczorajszy komunikat o dacie premiery z oficjalnej strony CD Projektu głosi:

Premiera Cyberpunk 2077, rozgrywającej się w otwartym świecie przyszłości przygody studia CD PROJEKT RED, odbędzie się 16 kwietnia 2020 roku. Gra ukaże się równocześnie na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku mediów społecznościowych. Z opisów gry, na przykład na Twitterze, poznikały informacje o RPG, a zamiast nich pojawiły się te o przygodowej grze akcji w otwartym świecie. Zwróćcie uwagę na opis pod filmikiem na poniższym tweecie.

Warto także zwrócić uwagę, że szukając frazy Cyberpunk 2077 w wyszukiwarce Google, wciąż możecie natrafić na „stare” opisy, nazywające produkcję „grą role-playing mrocznej przyszłości”, ale kiedy wejdziecie na stronę - nie znajdziecie ani słowa o RPG. Zanim jednak zaczniecie pomstować, że twórcy zmienili koncepcję i chcą nam „wcisnąć” grę akcji na siłę (bo takie komentarze pojawiały się w sieci po prezentacji rozgrywki w perspektywie FPP), spójrzcie na sytuację szerzej.

Bardzo prawdopodobne, że zmiana nazewnictwa typu gry tak naprawdę „nic nie znaczy, o niczym nie świadczy”, jak mawiał artysta. Możliwe, że twórcy chcą zwyczajnie poszerzyć grono odbiorców (ostatecznie gry akcji i szeroko pojęte sandboxy statystycznie sprzedają się lepiej niż RPG-i). Nie oznacza to, że zrezygnują z obranej przez siebie ścieżki i z gry znikną jakiekolwiek elementy typowe dla gier role-playing. Cały temat zdecydowanie bardziej należałoby rozpatrywać w kategorii działań marketingowych, a nie ewentualnych zmian w rozgrywce.

{{youtube}9mGLP_kZY08|Keanu Reeves zrobił prawdziwą furorę, pojawiając się w trailerze i na scenie.{/youtube}

Przypomnijmy, że Cyberpunk 2077 ukaże się 16 kwietnia 2020 roku na PC, Xboksie One oraz PlayStation 4 (a w przyszłości pewnie również na konsolach nowej generacji). Możecie zobaczyć także unboxing edycji kolekcjonerskiej i złożyć zamówienia przedpremierowe. Tytuł w kilka minut od ogłoszenia oficjalnej daty premiery trafił na szczyt listy bestellerów na Steamie.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Cyberpunk 2077
  2. Cyberpunk 2077 - twórcy kuszą preorderem w ukrytej wiadomości
  3. Zobacz oficjalny unboxing edycji kolekcjonerskiej Cyberpunk 2077
  4. Znamy cenę i edycje gry Cyberpunk 2077
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077