Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 listopada 2021, 10:14

Battlefield 2042 bez szefa projektu po premierze gry

Szef projektu gry Battlefield 2042 wkrótce rozstanie się ze studiem EA DICE. Rzekomo nie ma to związku z problemami jego ostatniego tytułu po premierze.

W SKRÓCIE:
  1. Fawzi Mesmar, szef projektu Battlefielda 2042, opuści studio EA DICE 26 listopada;
  2. deweloper planował to od dawna w związku z otrzymaniem oferty pracy w innej firmie, która była gotowa poczekać na niego do chwili ukończenia BF2042.

Fawzi Mesmar – kierownik działu projektowania w EA DICE – wkrótce odejdzie ze studia. Jak dowiedzieli się pracownicy z e-maila wysłanego przez firmę (via Video Games Chronicle), deweloper odpowiedzialny za Battlefielda 2042, Battlefielda V oraz Star Wars Battlefront II opuści szeregi zespołu 26 listopada.

Mesmar wytłumaczył, że od dawna szykował się do rozstania z obecnym pracodawcą. Deweloper otrzymał bowiem propozycję „nie do odrzucenia” od innej firmy. Niemniej pragnął pozostać w EA DICE do czasu ukończenia prac nad „historycznym kamieniem milowym” dla studia, czyli Battlefieldem 2042.

Mesmar nie chciał też, by perspektywa jego odejścia zakłóciła prace nad projektem. Dlatego o swoich planach i następcy dyskutował tylko z Oskarem Gabrielsonem, dyrektorem generalnym EA DICE. O tym, kto go zastąpi, dowiemy się „w swoim czasie”.

Mimo tych tłumaczeń moment ogłoszenia odejścia Mesmara należy uznać za wyjątkowo niefortunny. Premiera najnowszego Battlefielda raczej nie potoczyła się po myśli twórców. Dość spojrzeć na recenzje użytkowników Steama (i nie tylko), bo choć te wyraźnie poprawiły się w ostatnich dniach, tak 30% pozytywnych opinii to nie jest wynik, jakiego można by się spodziewać po wysokobudżetowej produkcji.

Jakby tego było mało, słowa krytyki padają nie tylko z ust graczy, ale też pracowników EA DICE. Oczywiście nie bezpośrednio pod adresem samej gry, lecz decyzji kierownictwa podejmowanych w trakcie prac nad Battlefieldem 2042, które wpłynęły na taki, a nie inny efekt końcowy. Nie przeszkodziło to produkcji w znalezieniu nabywców, ale też nie wróży jej dobrze na przyszłość.

Przypomnijmy, że EA DICE ogłosiło już plany naprawienia BF2042. Pierwszym krokiem ma być tzw. Update #2, mający zadebiutować jeszcze dziś. Drugim będzie kolejna aktualizacja, która zostanie opublikowana w grudniu – więcej na ich temat znajdziecie we wczorajszej wiadomości.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej