Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Battlefield V (PC)
OkładkaBattlefield V (PC)

Battlefield V

BF5 | BF V

Kolejna część bestsellerowej serii pierwszoosobowych strzelanek, za której opracowanie odpowiada studio DICE. Akcję Battlefield 5 osadzono w trakcie II wojny światowej. Poza kampanią fabularną i wieloma trybami multiplayer, gra po raz pierwszy oferuje rozgrywki battle royale.

Akcji | FPP | II wojna światowa | FPS | wojenne | kooperacja | strzelanki | battle royale | Game Pass | EA Play

Battlefield V jest kolejną częścią bestsellerowej serii strzelanek tworzonych przez należące do firmy Electronic Arts studio DICE. Produkcja została osadzona w realiach II wojny, ale zamiast powrotu do korzeni cyklu, autorzy postawili na własną, dość swobodną wizję tego konfliktu oraz pokazanie tych o wiele mniej znanych wydarzeń i miejsc.

Akcję ukazano tradycyjnie z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Niezależnie od wybranego trybu gry, w Battlefield 5 toczymy batalie na dużą skalę, a do dyspozycji otrzymujemy rozbudowany arsenał narzędzi mordu, obejmujący zarówno znane z kart historii bronie, pojazdy i maszyny (pokroju czołgów i samolotów), jak i rzadkie prototypy.

Fabuła

W kampanii fabularnej Battlefield 5 nie jesteśmy ograniczeni do zabawy w skórze jednego bohatera, gdyż podobnie jak miało to miejsce w poprzedniej części serii, twórcy prezentują kilka odmiennych historii w ramach tak zwanych Wojennych opowieści. Jedną z protagonistek jest na przykład Norweżka walcząca z niemieckim okupantem w szeregach ruchu oporu. Pokierujemy też brytyjskim kryminalistą wcielonym do jednostki SBS, żołnierzem kolonii francuskiej czy dowódcą niemieckiego czołgu.

Mechanika

Ulepszony system ruchu sprawia, że w trakcie wymiany ognia gracze mogą rzucać się na ziemię w różnych kierunkach i np. strzelać, leżąc na plecach. Ponadto każda broń ma teraz unikalny schemat odrzutu, pozwalając na większą kontrolę nad celnością. Poza tym twórcy pochylili się nad kwestią amunicji (której początkowy przydział wystarcza jedynie na kilka serii z automatu, aczkolwiek po mapach porozrzucano skrzynie pozwalające na uzupełnianie zapasów) oraz granatów (korzystanie z nich zostało ograniczone, jednak można je odrzucać w stronę adwersarzy lub celnym strzałem doprowadzać do eksplozji).

Kolejna istotna nowość to fakt, że wygląd i wyposażenie postaci można w dużym stopniu modyfikować w ramach systemu Kompanii, ustalając np. płeć, rysy twarzy (i malunki na niej), strój, akcesoria czy skórki i dodatki do broni.

Tryby gry

Poza kampanią, w Battlefield 5 na sprawdzenie czeka multiplayerowy moduł oparty na różnych trybach rywalizacji. Jego najważniejszym elementem są ponownie Operacje, tutaj przemianowane na Grand Operations – długie, kilkuetapowe zmagania, w trakcie których realizujemy rozmaite zadania na zmieniających się mapach. Wcielamy się w żołnierzy reprezentujących rozmaite specjalizacje (takie jak medyk, zwiadowca, żołnierz wsparcia czy szturmowiec) i uczestniczymy w starciach toczonych między innymi na terenie Afryki, Rotterdamu oraz Francji.

W porównaniu z wcześniejszymi dziełami studia DICE multiplayer doczekał się szeregu istotnych zmian. Oblicze wieloosobowych zmagań odmieniają zwłaszcza fortyfikacje – w ich obrębie wznosimy umocnienia i decydujemy o takich aspektach jak np. lokalizacja ciężkich karabinów maszynowych. Do innowacji zalicza się też m.in. fakt, że pasek zdrowia podzielono na kilka segmentów (życie regeneruje się automatycznie tylko w obrębie danej sekcji). Leczenie powalonego sojusznika zajmuje dłużej niż wcześniej, za to opatrzyć go może teraz każdy członek drużyny, nie tylko medyk.

Jedną z najważniejszych nowości w Battlefield V jest Combined Arms – kooperacyjny tryb dla czterech graczy, w którym wcielamy się w spadochroniarzy działających na tyłach wrogiej armii. Rozgrywka toczy się tu na proceduralnie generowanych mapach.

Kwestie techniczne

Tak jak poprzedniczki, Battlefield 5 działa w oparciu o stworzoną przez DICE technologię Frostbite, która zapewnia wysoką jakość trójwymiarowej oprawy graficznej. Dotyczy to zarówno pełnych detali tekstur i realistycznego oświetlenia, jak i poszerzonej skali destrukcji otoczenia (np. wyrywania pociskami dziur w ziemi). Gra wykorzystuje też najnowszą technologię ray tracingu firmy Nvidia, dostępną na najnowszych kartach graficznych tej firmy. Na wysokim poziomie stoi również warstwa dźwiękowa, na czele z realistycznymi odgłosami pola bitwy.

Mikropłatności

W przeciwieństwie do wcześniejszych gier z serii, Battlefield 5 całkowicie zrezygnowano z płatnych dodatków, a co za tym idzie – przepustki Premium. Wszystkie rozszerzenia do tej produkcji są udostępniane za darmo. Zamiast tego twórcy oferują mikropłatności, w ramach których można zdobywać przedmioty kosmetyczne do personalizacji postaci. Brak tu dostępnych za prawdziwe pieniądze bonusów, które dawałyby przewagę w rozgrywce.

Ostatnia modyfikacja 23 listopada 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-64  

Ocena użytkowników: 4,8 / 10 na podstawie 3360 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,9 / 10 na podstawie 2380 głosów czytelników.

Battlefield V cena w dniu premiery: 239,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Battlefield V

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Battlefield V Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE