Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 października 2011, 11:37

autor: Mateusz "Kono" Kądziołka

Alan Wake 2, Saints Row 4 i nowe Call of Duty. Czy przyszedł już czas na następną generację konsol?

W sieci ponownie zawrzało od plotek dotyczących nowej generacji konsol. Tym razem doniesienia pochodzą z magazynu Xbox World oraz ogłoszenia o pracę na stronie firmy Treyarch.

Plotki o nowej generacji konsol pojawiają się w sieci co jakiś czas. Na temat następcy Xboksa 360 wypowiadali się już przedstawiciele Microsoftu oraz pracownicy AMD. Natomiast wczoraj pojawiły się doniesienia mówiące o tym, że nad grami nowej generacji pracują studia deweloperskie powiązane z producentem Xboksa 360.

Jednym ze źródeł owych plotek jest magazyn Xbox World. Redaktorzy czasopisma donieśli, że kilka studiów deweloperskich blisko związanych z firmą Microsoft pracuje ciężko nad stworzeniem produkcji na następcę Xboksa 360. Wśród nich są podobno takie zespoły jak Rare, Lionhead i Turn 10. Taki stan rzeczy miałby być przyczyną tego, że fińskie studio Remedy Entertainment nabrało wody w usta i nie zdradza praktycznie żadnych szczegółów dotyczących gry Alan Wake 2, która ponoć tworzona jest z myślą o „Xboksie 720”.

Alan Wake 2, Saints Row 4 i nowe Call of Duty. Czy przyszedł już czas na następną generację konsol? - ilustracja #1

W tym samym magazynie pojawiły się również pierwsze doniesienia dotyczące Saints Row 4. Według nich, firma THQ planuje wydanie kolejnej części gangsterskiej serii, a platformą docelową ma być następca Xboksa 360. Warto zaznaczyć, że wciąż czekamy na oficjalną premierę Saints Row: The Third (debiut w połowie listopada), a inna gra z tej serii, Saints Row: Money Shot, została zapowiedziana jako tytuł na Xbox Live Arcade.

To jednak nie wszystkie informacje mówiące o nowej generacji konsol. Studio Treyarch również przyczyniło się do podgrzania atmosfery. Na oficjalnej stronie dewelopera pojawiło się bowiem ogłoszenie, w którym firma z Kalifornii poszukuje programisty. Jego zadaniem będzie „wprowadzenie popularnej serii gier na nową konsolę”. Oczywiście nie podano żadnych szczegółów, jednak można się domyślać, że chodzi tutaj najprawdopodobniej o kolejną odsłonę cyklu Call of Duty.

Obecna generacja rządzi na rynku dłużej niż poprzednie. Firma Sony otwarcie mówiła o 10-letnim cyklu życia PlayStation 3, a jednym z zadań Kinecta było wydłużenie żywotności Xboksa 360. Niemniej jednak deweloperzy coraz częściej wspominają o tym, że czują się ograniczani możliwościami technologicznymi obecnego sprzętu, który nie pozwala im w pełni rozwinąć skrzydeł.

Warto na koniec przypomnieć sobie słowa Chrisa Lewisa, który powiedział: „Wydaje mi się, że jesteśmy już bliżej niż dalej końca cyklu życia naszej konsoli. Nie mogę powiedzieć, że nowa generacja sprzętu nie pokryje się z okresem trwania obecnej”. Niewykluczone więc, że plotki sugerujące prezentację następcy Xboksa 360 na przyszłorocznych targach E3 okażą się prawdą.