Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 marca 2010, 09:18

Afera w Infinity Ward - Activision zwalnia twórców Call of Duty!

Sukces jest nierzadko początkiem wielkich zmian. Redakcja serwisu G4TV sugeruje, że wczoraj przekonali się o tym boleśnie najważniejsi pracownicy studia Infinity Ward, odpowiedzialnego za wyprodukowanie wielu odsłon cyklu Call of Duty, w tym bestsellerowego Modern Warfare 2.

Sukces jest nierzadko początkiem wielkich zmian. Redakcja serwisu G4TV sugeruje, że wczoraj przekonali się o tym boleśnie najważniejsi pracownicy studia Infinity Ward, odpowiedzialnego za wyprodukowanie wielu odsłon cyklu Call of Duty, w tym bestsellerowego Modern Warfare 2 (według VGChartz.com około 20 milionów sprzedanych egzemplarzy).

Z informacji pozyskanych od jednego z pracowników IW wynika, że Vince Zampella oraz Jason West, czyli szefowie studia (Chief Executive Officer i Chief Technology Officer), wylądowali wczoraj na dywaniku w Activision Blizzard, po czym opuścili na dobre biuro Infinity Ward. Niecodzienna sytuacja miała wywołać niezwykłe poruszenie wśród pracowników studia – szczególnie, że niedługo po odejściu Westa i Zampelli do siedziby IW mieli przyjechać ochraniarze prywatnej firmy. Jak się spekuluje, mieli zapobiec ewentualnym awanturom towarzyszącym tak nagłym zwolnieniom.

Potwierdzenie powyższej wiadomości można znaleźć m.in. na Facebookowym profilu Jasona Westa (dotarli do niego użytkownicy forum NeoGAF). W jednej z ostatnich wiadomości szef Infinity Ward napisał, że zasilił właśnie grono bezrobotnych. Podobny stan rzeczy sugeruje jego profil w serwisie LinkedIn. Wśród zakończonych już kontraktów możemy znaleźć wpis poświęcony przygodzie z producentem Modern Warfare, trwającej od stycznia 2001 roku do marca 2010 roku. Co ciekawe, zazwyczaj świetnie poinformowany Robert Bowling z IW (znany jako fourzerotwo) nie ma żadnych wieści na ten temat.

Nie znamy przyczyny tak daleko idącej decyzji. W Sieci spekuluje się, że mogło nią być przeciwstawienie się polityce Activision. Informatorzy serwisu 1UP.com twierdzą, że Activision pręży w ten sposób muskuły, pokazując Infinity Ward miejsce w szeregu.

Jak dobrze pamiętamy, koncern przedstawił swego czasu plany odnośnie wprowadzenia w stosunku do swoich najważniejszych marek, w tym Call of Duty, nowego modelu finansowego, uwzględniającego udostępnienie nowych, płatnych usług (abonament zapewniający dostęp do trybów rozgrywki sieciowej?). Podobno szefostwo Activision przeprowadziło już w tym celu kilka poważnych rozmów z Blizzardem, mającym spore doświadczenie w tej kwestii.

Według innych sugestii, Westowi i Zampelli nie przypadły do gustu plany Activision odnośnie kierunku rozwoju marki Call of Duty. Kolejna odsłona autorstwa studia Infinity Ward miałaby bowiem należeć do gatunku MMOFPS, odchodząc w znaczy sposób od stylu konsekwentnie rozwijanego przez ostatnich kilka lat. Bohaterowie historii pragnęli natomiast wyprodukować inną produkcję.

W chwili obecnej czekamy na oficjalną weryfikację powyższych spekulacji. Ciężko jest jednak uwierzyć, aby Activision Blizzard zdecydowało się na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Prędzej powinniśmy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony Jasona Westa i Vince’a Zampelli.