Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 lipca 2010, 08:38

autor: Adrian Werner

28 mln dolarów odszkodowania dla twórcy Ultimy i Tabula Rasa

Ponad rok temu Richard Garriot - twórca legendarnej serii Ultima wytoczył pozew przeciwko swojemu byłemu pracodawcy, czyli firmie NCsoft. Jak się okazuje sąd uznał żądania powoda są uzasadnione i zasądził na rzecz Garriota wielomilionowe odszkodowanie.

Ponad rok temu Richard Garriot - twórca legendarnej serii Ultima wytoczył pozew przeciwko swojemu byłemu pracodawcy, czyli firmie NCsoft. Jak się okazuje sąd uznał żądania powoda są uzasadnione i zasądził na rzecz Garriota wielomilionowe odszkodowanie.

 

28 mln dolarów odszkodowania dla twórcy Ultimy i Tabula Rasa - ilustracja #1

O zwolnieniu Richard Garriot został poinformowany telefonicznie, gdy odbywał w Rosji kwarantannę po kosztującym 20 mln dolarów locie kosmicznym.

 

Przypomnijmy wpierw, o co toczyła się cała sprawa. W maju zeszłego roku świat obiegła wiadomość, że Richard Garriot zażądał od NCsoft - 24 milionów dolarów rekompensaty (dziś wiemy, że naprawdę było to 47 mln). Konflikt dotyczył okoliczności w jakich twórca ten przestał być pracownikiem koreańskiej korporacji. NCsoft twierdziło, że odszedł on na własne życzenie. Natomiast sam Garriot przekonywał, że został najzwyczajniej w świecie zwolniony.

W tym konflikcie wszystko rozbijało się o oryginalną umowę między tymi dwoma stronami. Garriot posiadał 400 tysięcy akcji NCsoft i jego kontrakt stanowił, że w przypadku dobrowolnego odejścia z firmy musi natychmiast sprzedać wszystkie swoje udziały. Jeśli natomiast zostałby zwolniony to miałby dziesięć lat na ich upłynnienie. NCsoft twierdziło, że ojciec serii Ultima sam zrezygnował z pracy i zmusiło go do pozbycia się posiadanych udziałów. Problem w tym, że w tamtym okresie firma nie radziła sobie zbyt dobrze na giełdzie, więc suma uzyskana ze sprzedaży nie była zbyt imponująca.

 

28 mln dolarów odszkodowania dla twórcy Ultimy i Tabula Rasa - ilustracja #2

Nawet atrakcyjna sierżant Morrison nie była w stanie przekonać graczy do Tabula Rasa.

 

Ostatecznie ława przysięgłych w federalnym sądzie amerykańskim uznała roszczenia Richarda Garriota i zasądziła wypłacenie mu przez NCsoft 28 milionów dolarów odszkodowania. Zwycięski twórca nie uzyskał, co prawda pełnej żądanej sumy, ale i tak wyraził zadowolenie z orzeczenia sądu. Prawnicy NCSoft stwierdzili, że wpierw muszą rozważyć ze swoim klientem dostępne opcje zanim podjęta zostanie decyzja na temat dalszych kroków prawnych.

Ostatnim owocem współpracy Garriota z NCSoft było dosyć chłodno przyjęte MMO zatytułowane Tabula Rasa. Pomimo sporych nakładów na produkcję i reklamę gra nie potrafiła zyskać uznania wystarczającej ilości graczy i w lutym zeszłego ostatecznie zamknięto jej serwery. Choć gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że odeszła w wielkim stylu dostarczając fanom godne zwieńczenie głównej linii fabularnej.