Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące gorące krzesło iOS 2

W trybie gorącego krzesła (ang. hot seat), podobnie jak w przypadku wspólnego czy podzielonego ekranu, rozgrywka toczy się lokalnie, na jednej konsoli lub komputerze. Dwoje lub więcej graczy nie bierze udziału w zabawie równocześnie, lecz naprzemiennie – w turach. Ta forma multiplayera występuje najczęściej w turowych grach strategicznych (np. Worms, Heroes of Might and Magic), karcianych, planszowych itp.

1941 Frozen Front
1941 Frozen Front

Strategiczne 3 lipca 2013

Turowa gra strategiczna osadzona w czasach II wojny światowej. Gracze opowiadają się po stronie Niemiec lub ZSRR i uczestniczą w rozmaitych misjach. Oprócz kampanii dla jednego gracza przygotowano też tryb multiplayer.

iOS

Atlantic Fleet
Atlantic Fleet

Strategiczne 19 maja 2015

Kontynuacja Pacific Fleet – ciepło przyjętej hybrydy symulatora i strategicznej gry wojennej, opracowanej przez studio Killerfish Games. Tym razem zmagania toczone są na wodach Oceanu Atlantyckiego, na których Królewska Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii i jej sojusznicy ścierają się z niemieckim Kriegsmarine. W Atlantic Fleet akcja prezentowana jest w perspektywie trzecioosobowej, a zabawa toczy się w turach podzielonych na fazy ruchu i ataku. Do naszej dyspozycji oddano ponad 60 modeli statków oraz kilkanaście jednostek latających. Na omawianą produkcję składają się trzy warianty rozgrywki dla pojedynczego gracza. Mowa o kampanii historycznej, osadzonej w latach 1939-1945, o kampanii fikcyjnej, na potrzeby której przygotowano 50 misji dla każdej ze stron konfliktu oraz o pojedynczych scenariuszach. Całości dopełnia natomiast tryb multiplayer, oparty na zasadach tak zwanego „gorącego krzesła”. Tytuł może się pochwalić wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą graficzną.

iOS

Might & Magic: Clash of Heroes
Might & Magic: Clash of Heroes

Strategiczne 23 stycznia 2013

Poboczna odsłona popularnej serii Might & Magic opracowana przez studio Capybara Games. Rozgrywka łączy w sobie elementy gry logicznej, fabularnej oraz strategii turowej i pod względem oprawy przypomina nieco produkcje z gatunku jRPG. Fabuła podzielona została na 5 zazębiających się ze sobą epizodów, podczas których zajmować się będziemy realizacją zlecanych nam zadań poprzez eksplorację, rozmowy z napotkanymi postaciami niezależnymi oraz oczywiście walkę. Spory nacisk położony został na kwestie tworzenia i zarządzania drużyną złożoną m.in. z rycerzy, elfów, czarowników, nekromantów czy poskromionych wcześniej demonów. Dzięki temu podczas walki możemy wykorzystywać rozmaite strategie oraz specjalne umiejętności poszczególnych członków ekipy. Tryb jednoosobowy uzupełnia sieciowy bądź lokalny multiplayer, w którym wystawiamy do boju wykreowane przez siebie drużyny.

iOS

Monopoly Millionaire
Monopoly Millionaire

Towarzyskie 11 października 2012

Kolejna z wariacji na temat jednej z najpopularniejszych gier towarzyskich w historii, opracowana we współpracy firm Electronic Arts oraz Hasbro. Celem zabawy jest pomnażanie swojej fortuny, a wygrywa ten gracz, który jako pierwszy osiągnie założony limit bogactwa. Urozmaiceniem rozgrywki są tzw. karty specjalne, zapewniające losowe bonusy do wykorzystania na szkodę innych graczy.

iOS

Sid Meier's Ace Patrol: Pacific Skies
Sid Meier's Ace Patrol: Pacific Skies

Strategiczne 6 listopada 2013

Kontynuacja wydanej w sierpniu 2013 roku lotniczej strategii turowej Sid Meier's Ace Patrol. Akcja gry osadzona została w realiach II wojny światowej, a gracze mają okazję wcielić się w role amerykańskich i japońskich pilotów walczących o panowanie w przestworzach nad Pacyfikiem. Tytuł wyprodukowany został przez studio deweloperskie Firaxis Games pod kierunkiem Sida Meiera, twórcy serii Civilization.

iOS

ZEN Pinball
ZEN Pinball

Zręcznościowe 7 lipca 2008

Wirtualny pinball autorstwa studia ZEN. Produkcja oferuje cztery rozbudowane stoły, usprawnioną fizykę kulki oraz opcję rozgrywki wieloosobowej. W tej wersji wszystkie dostępne stoły dostępne są w grafice 3D.

iOS

Blood Bowl
Blood Bowl

Sportowe 28 lipca 2014

Brutalna gra nawiązująca do footballu amerykańskiego, przypominająca Speedballa i Chaos League. Dowodzimy drużynami składającymi się z przedstawicieli różnych ras, znanych z uniwersum Warhammera.

iOS

Battle Fleet 2: WW2 in the Pacific
Battle Fleet 2: WW2 in the Pacific

Strategiczne 16 lipca 2014

Druga część turowej strategii morskiej z 2012 roku. W grze wybieramy własną flotę statków, uzbrojenie oraz dowódców i bierzemy udział w szeregu potyczek, rozgrywających się w czasie II wojny światowej na wodach Pacyfiku. Zabawa wykorzystuje mechanikę znaną z gier Scorched Earth i Worms, która wymaga ustalenia odpowiedniego kąta i siły każdego wystrzału.

iOS

Agricola
Agricola

Strategiczne 13 czerwca 2013

Turowa gra strategiczno-ekonomiczna, będąca cyfrową wersją popularnej planszówki. Akcja Agricola rozgrywa się w XVII-wiecznej Europie. Celem zabawy jest pomóc biednemu małżeństwu rozwinąć gospodarstwo.

iOS

Five Tribes
Five Tribes

Strategiczne 2021

Elektroniczna wersja popularnej gry karcianej, w której walczymy o wpływy w baśniowym Sułtanacie Naquali. Cyfrowe wydanie gry zostało opracowane przez firmę Asmodee Digital.

iOS

Skulls of the Shogun: Bone-A-Fide Edition
Skulls of the Shogun: Bone-A-Fide Edition

Strategiczne 27 listopada 2013

Rozszerzona wersja debiutanckiej produkcji studia 17-Bit (wcześniej Haunted Temple Studios). Gra należy do gatunku strategii turowych, a jej akcja toczy się w feudalnej Japonii, opanowanej przez duchy poległych wojowników, którzy toczą ze sobą zmagania o tytułowe Czaszki Szoguna.

iOS

Le Havre: The Inland Port
Le Havre: The Inland Port

Towarzyskie 10 listopada 2015

Mobilna adaptacja popularnej gry planszowej autorstwa Uwe Rosenberga, przygotowana przez deweloperów z niemieckiego studia Digidiced. Podobnie jak w oryginale, rozgrywka sprowadza się tu do rywalizacji dwóch osób, które konkurują ze sobą o miano właściciela najbardziej dochodowego portu w tytułowym francuskim mieście Le Havre. Cała zabawa odbywa się oczywiście w systemie turowym i polega na odpowiednim zarządzaniu infrastrukturą, nabywaniu oraz zbywaniu budynków, a także handlowaniu surowcami. Le Havre: The Inland Port pozwala przy tym na zabawę zarówno ze sztuczną inteligencją, jak i żywymi przeciwnikami (w trybie gorącego krzesła lub przez internet). Rozgrywka toczy się asynchronicznie, tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym czasie rywalizować jednocześnie z kilkoma przeciwnikami. Całość okraszona została stosunkowo prostą oprawą graficzną, bazującą w znacznej mierze na planszowym oryginale.

iOS

Pacific Fleet
Pacific Fleet

Strategiczne 20 września 2012

Hybryda strategii wojennej i prostego symulatora, opracowana przez niezależne studio Killerfish Games. Gracze trafiają na wody Oceanu Spokojnego, na których Flota Pacyfiku Stanów Zjednoczonych ściera się z Cesarską Marynarką Wojenną Japonii w szeregu efektownych bitew morskich. Do naszej dyspozycji oddano 17 modeli statków oraz 8 samolotów, a rozgrywka toczy się w trybie turowym, podzielonym na fazę ruchu i ataku. Kluczem do sukcesu jest obranie odpowiedniej, przemyślanej taktyki, co utrudnia nie tylko losowe rozmieszczenie poszczególnych jednostek, lecz także dodatkowe czynniki w postaci wiatru lub cyklu dnia i nocy. W Pacific Fleet grać można zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie drugiej osoby, w ramach multiplayera w trybie tak zwanego „gorącego krzesła”. Tytuł charakteryzuje się wysokiej jakości (przynajmniej jak na standardy gier mobilnych) trójwymiarową oprawą graficzną.

iOS

DrawRace 2: Racing Evolved
DrawRace 2: Racing Evolved

Wyścigi 1 września 2011

Kontynuacja nietypowej gry wyścigowej studia RedLynx z 2009 roku. W grze nie bierzemy bezpośredniego udziału w wyścigowych zmaganiach, a nasza rola ogranicza się do nakreślenia palcem po ekranie optymalnego toru jazdy - przy czym szybkość rysowania ma wpływ na finalną prędkość samochodu. Podczas wyścigu pełnimy rolę obserwatorów, mając do dyspozycji jedynie opcję użycia dopalacza.

iOS

Galaxy of Trian
Galaxy of Trian

Strategiczne 16 lipca 2016

Elektroniczna adaptacja polskiej gry planszowej o tym samym tytule. Projekt zrealizowało niezależne studio Grey Wizard Innovative należące do Piotra i Ewy Żygadło, doświadczonych twórców gier (Grim Legends 2: Song of the Dark Swan). Galaxy of Trian osadzone jest w uniwersum science fiction, w którym ludzkość wykorzystuje zaawansowaną technologię obcej rasy Trian do wzmocnienia rywalizujących ze sobą nacji. Zasady komputerowej wersji Galaxy of Trian pokrywają się ze stołowym pierwowzorem i przypominają popularne Carcassonne. Tytuł jest strategią turową rozgrywaną na dwuwymiarowej planszy, a rozgrywka polega na naprzemiennym dokładaniu do niej trójkątnych kafelków, reprezentujących planety, stacje kosmiczne, szlaki międzygwiezdne czy mgławice. Każdy element ma odmienną wartość punktową, a kluczem do sukcesu jest umiejętne łączenie ze sobą kafelków, dzięki czemu postaną lepiej punktowane struktury. Zmagania dobiegają końca w momencie, gdy uczestnikom konfliktu wyczerpią się kafelki, a zwycięzcą zostaje gracz, który ma najwięcej punktów.

iOS

Battlefleet Gothic: Leviathan
Battlefleet Gothic: Leviathan

Strategiczne 7 lipca 2016

Mobilna strategia bitewna osadzona w uniwersum Warhammera 40,000. Jest to wirtualna adaptacja gry stołowej Battlefleet Gothic wydawnictwa Games Workshop, stworzona przez studio Grand Cauldron. Battlefleet Gothic: Leviathan oferuje obszerną kampanię opartą na fabule dodatków, komiksów i powieści należących do serii Tarcza Baala. Opowiada ona o inwazji Tyranidów na system Cryptus, w wyniku którego ludzkość traci większość floty, a admirał Julius van Avacor zostaje zabity. Gracz wciela się w jego następcę i usiłuje utrzymać system do przybycia posiłków. Battlefleet Gothic: Leviathan pozwala rozgrywać turowe bitwy w przestrzeni kosmicznej, oparte na zasadach stołowego pierwowzoru. Tempo rozgrywki jest powolne, czym przypomina bitwy morskie, a kluczem do zwycięstwa jest wykorzystywanie mocnych i słabych stron rozmaitych statków o indywidualnych cechach i uzbrojeniu. Kampanię można rozegrać zarówno po stronie Imperium, jak i Tyranidów, a kolejne rasy i misje ukazują się w popremierowych aktualizacjach. Poza trybem fabularnym dla jednego gracza, tytuł oferuje sieciowy i lokalny multiplayer.

iOS

Warbits
Warbits

Strategiczne 13 kwietnia 2016

Opracowana przez studio Risky Lab mobilna strategia wojenna z turowym systemem walki. Akcja Warbits toczy się w niedalekiej przyszłości, w której ludzkość uznała, że wojny są zbyt kosztownym sposobem rozwiązywania sporów. Skutkiem tego wszystkie konflikty zbrojne przeniesione zostały w rzeczywistość wirtualną i rozgrywane są w specjalnych wojennych symulatorach. Pod względem mechaniki mamy do czynienia z klasyczną strategią turową z prostym, ale dającym spore możliwości taktyczne modelem walki. W grze znalazła się stosunkowo niewielka liczba jednostek, zbalansowanych na zasadzie papier-nożyce-kamień, jednak każda z nich dość wyraźnie różni się od pozostałych i na polu walki okazuje się niezastąpiona. Warbits pozwala na rozegranie kampanii single player oraz rywalizację wieloosobową przez Internet lub w trybie gorącego krzesła. Cechą wyróżniającą grę jest prosta, lecz niezwykle barwna, kreskówkowa oprawa graficzna.

iOS

Stern Pinball Arcade
Stern Pinball Arcade

Zręcznościowe 21 grudnia 2016

Gra zręcznościowa typu pinball, która stara się wskrzesić ducha klasycznych automatów flipperowych, produkowanych przez amerykańską firmę Stern od 1977 roku. Za jej stworzenie odpowiada doświadczony zespół FarSight Studios – deweloperom udało się wiernie odwzorować poszczególne stoły na podstawie salonowych pierwowzorów, a także wyposażyć je w ROM-y bazujące na oryginalnym kodzie. Do dyspozycji graczy oddano też szczegółowe instrukcje. Pod względem mechaniki opisywana produkcja nie odbiega od innych przedstawicieli gatunku – gracz musi zatem jak najdłużej utrzymać metalową bilę na stole poprzez odbijanie jej mechanicznymi łapkami. Choć celem zabawy jest uzyskanie najwyższego wyniku punktowego, kluczem do sukcesu jest także wykonywanie określonych zadań wymagających na przykład trafiania we wskazane rampy i bumpery. W darmowej wersji Stern Pinball Arcade zaimplementowano jeden stół o nazwie Mary Shelley’s Frankenstein – pozostałe są dostępne w formie płatnych DLC. Oprócz szerokiej gamy trybów dla pojedynczego gracza, tytuł oferuje możliwość stoczenia pojedynku w lokalnym multiplayerze. Całość charakteryzuje się przyzwoitej jakości, choć nieco oldskulową oprawą graficzną. Wrażenie robi jednak wysoki poziom realizmu rozgrywki, gwarantowany przez zaawansowany system fizyczny.

iOS

Eight-Minute Empire
Eight-Minute Empire

Strategiczne 4 września 2017

Strategia turowa, w której wcielamy się we władcę wschodzącego imperium. W trakcie zabawy w Eight-Minute Empire gromadzimy zasoby, rekrutujemy wojska i podbijamy kolejne obszary, starając się zebrać jak największą liczbę punktów. Tytuł jest adaptacją gry planszowej pod tym samym tytułem, opracowanej przez Ryana Laukata.

iOS

Steam: Rails to Riches
Steam: Rails to Riches

Strategiczne 3 listopada 2015

Strategia ekonomiczna, w której wcielamy się w zarządcę firmy transportowej. Jak sugeruje tytuł, naszym zadaniem w Steam: Rails to Riches jest zgromadzenie tytułowych bogactw; by tego dokonać, musimy budować połączenia kolejowe, ulepszać lokomotywę i dobierać najbardziej intratne zlecenia.

iOS