Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące E-mail iOS

W trybie rozgrywki przez pocztę elektroniczną (ang. play-by-mail, PBEM) gracze prowadzą rozgrywkę za pośrednictwem Internetu, lecz robią to w sposób naprzemienny i asynchroniczny. Gdy jeden użytkownik wykona ruch (tj. zakończy turę), informacje o jego posunięciach są wysyłane do współzawodnika za pośrednictwem e-maila, po czym ten – w dowolnym czasie – rozpoczyna swoją turę. Ta forma multiplayera nie wymaga, by uczestnicy zabawy zasiadali przed komputerem (konsolą) w tym samym momencie i występuje przede wszystkim w strategiach turowych (przeważnie w niszowych grach wojennych).

Panzer Corps
Panzer Corps

Strategiczne 18 grudnia 2013

Turowa gra strategiczna osadzona w czasie II wojny światowej będąca duchowym spadkobiercą kultowego Panzer General. Wśród dostępnych grywalnych nacji znajdziemy Polskę, Włochy, Francję, Norwegię, Belgię, USA, Związek Radziecki, Wielką Brytanię i Niemcy. Mechanizm rozgrywki stawia na szybkie bitwy, ale jednocześnie oferuje wysoki poziom realizmu i głębi.

iOS

Order of Battle: World War II
Order of Battle: World War II

Strategiczne prace wstrzymane

Osadzona w realiach II wojny światowej klasyczna strategia turowa, będąca debiutem niezależnego, luksemburskiego studia The Aristocrats. Pierwotnie gra pojawiła się na rynku jako pełnopłatna produkcja o nazwie Order of Battle: Pacific, jednak rok po swojej premierze została przekształcona na model biznesowy free-to-play i zaoferowana pod nową nazwą Order of Battle: World War II. Tytuł łączy oldskulową mechanikę, wzorowaną na klasykach pokroju serii Panzer General, z nowoczesną oprawą graficzną 3D, a rozgrywka toczy się w systemie turowym na typowych, heksagonalnych mapach. W ramach gry oraz jej wszystkich rozszerzeń, do dyspozycji graczy oddano setki jednostek o unikalnych specjalizacjach, realistyczny lecz łatwy w obsłudze system wsparcia oraz cały szereg legendarnych dowódców, zapewniających podległym jednostkom rozmaite bonusy. W podstawowej, darmowej wersji gry znalazł się pełniący rolę samouczka obóz treningowy oraz po jednym scenariuszu z wszystkich dostępnych dodatków DLC.

iOS

Pike and Shot
Pike and Shot

Strategiczne 29 stycznia 2015

Strategia turowa, opracowana przez studia Byzantine Games oraz The Lordz Games Studio. Produkcja przenosi graczy do Europy z XVI i XVII wieku, kiedy to broń biała była stopniowo wypierana przez coraz bardziej rozpowszechnioną broń palną. Gracze mogą wziąć udział w trzech konfliktach: wojnach włoskich, wojnie trzydziestoletniej oraz w angielskiej wojnie domowej. Rozgrywka w Pike and Shot opiera się na 10 historycznych bitwach, w których dowodzimy batalionami. W zgodzie z historycznymi realiami odwzorowano nie tylko poszczególne mapy, lecz także każdą z dwudziestu dostępnych jednostek. Kluczem do sukcesu jest opracowanie odpowiedniej taktyki, a podejmowane przez graczy decyzje przekładają się na losy całego kontynentu. Dopełnienie całości stanowi pięć poziomów trudności oraz opcja rozgrywki wieloosobowej poprzez PBEM. Tytuł charakteryzuje się unikalną stylistyką, nawiązującą do autentycznych obrazów batalistycznych z epoki.

iOS

Gettysburg: The Tide Turns
Gettysburg: The Tide Turns

Strategiczne prace wstrzymane

Opracowana przez ekipę Shenandoah Studio turowa strategia bitewna, odtwarzająca jedną z najważniejszych i najbardziej krwawych bitew amerykańskiej wojny secesyjnej. Gra Gettysburg: The Tide Turns podzielona została na szereg scenariuszy, tworzących rozbudowaną kampanię, w trakcie której możemy opowiedzieć się zarówno po stronie Unii, jak i Konfederacji. Rozgrywka koncentruje się na toczeniu turowych bitew na pokrytych siatką heksagonów mapach. Gra odznacza się wysokim stopniem skomplikowania oraz sporą skalą starć, podczas których dowodzimy nie pojedynczymi żołnierzami, ale całymi oddziałami. Dość nietypowy element stanowi tu losowość inicjatywy, zgodnie z którą kolejność ruchów nie jest ustalona z góry, a silnik gry decyduje, które z oddziałów są w stanie wykonać ruch w danej turze. Całość odznacza się także wysokim realizmem historycznym, przejawiającym się w odwzorowaniu jednostek oraz wpływie na przebieg walk takich elementów, jak morale żołnierzy czy ukształtowanie terenu.

iOS

Legions of Steel
Legions of Steel

Strategiczne 17 lipca 2015

Taktyczna strategia turowa w klimatach science fiction, będąca wirtualną adaptacją gry planszowej. Legions of Steel osadzone jest w odległej przyszłości, w której połączone siły Ligi Obcych oraz Zjednoczonych Narodów Ziemi stają ramię w ramię do walki ze zbuntowanymi robotami. Mimo że walki toczą się w obrębie całego niemal kosmosu, kluczowym frontem okazuje się sieć podziemnych korytarzy, gdzie wróg umieścił swe linie produkcyjne i tworzy kolejne zastępy maszyn. Legions of Steel oferuje dwie niezależne kampanie fabularne, które można rozegrać zarówno w trybie solowym, jak i wieloosobowym. Każda ze stron konfliktu dysponuje odrębnymi typami jednostek o indywidualnych cechach, broniach i zdolnościach bojowych. Rozgrywka toczy się w systemie turowym i ukazana została w klasycznym widoku z góry, przez co nabiera nieco oldskulowego charakteru. Oprawa Legions of Steel zachowuje motywy z oryginalnej gry planszowej, wzbogacone trójwymiarowymi modelami. Całość przeznaczona jest do zabawy w pojedynkę, bądź wspólnie ze znajomym w trybie gorącego krzesła lub asynchronicznego PBEM++.

iOS

Warhammer 40,000: Armageddon - Da Orks
Warhammer 40,000: Armageddon - Da Orks

Strategiczne 18 sierpnia 2016

Samodzielne rozszerzenie do turowej gry strategicznej w świecie Warhammera 40K autorstwa duetu The Lordz Games Studio oraz Flashback Games. Akcja gry toczy się pod koniec XL milenium, kiedy w systemie planety Armageddon odkryty zostaje opuszczony wrak statku. Podczas próby jego zbadania okazuje się, że był to kolejny podstęp Orków, którzy zamierzają przypuścić największą ofensywę w historii Imperium i ostatecznie zniszczyć ludzką rasę. Podczas zabawy wcielamy się w znanego z pierwowzoru przywódcę Orków Ghazghkulla Thraka, prowadzącego swoje armie przeciwko siłom Kosmicznych Marines oraz Legionu Armageddonu poprzez różne scenerie – od otwartych przestrzeni, aż po tereny miejskie. Warhammer 40,000: Armageddon – Da Orks oferuje całkiem nową, dynamiczną kampanię fabularną, złożoną z 18 misji, a całość uzupełnia znany z podstawki tryb multiplayer za pośrednictwem PBEM++. Do dyspozycji graczy oddano w sumie ponad 400 jednostek, na których wyposażeniu znalazło się 200 zróżnicowanych broni.

iOS