Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące E-mail PC

W trybie rozgrywki przez pocztę elektroniczną (ang. play-by-mail, PBEM) gracze prowadzą rozgrywkę za pośrednictwem Internetu, lecz robią to w sposób naprzemienny i asynchroniczny. Gdy jeden użytkownik wykona ruch (tj. zakończy turę), informacje o jego posunięciach są wysyłane do współzawodnika za pośrednictwem e-maila, po czym ten – w dowolnym czasie – rozpoczyna swoją turę. Ta forma multiplayera nie wymaga, by uczestnicy zabawy zasiadali przed komputerem (konsolą) w tym samym momencie i występuje przede wszystkim w strategiach turowych (przeważnie w niszowych grach wojennych).

Field of Glory II: Medieval
Field of Glory II: Medieval

Strategiczne 4 lutego 2021

Kolejna odsłona strategicznej serii opartej na stołowej grze bitewnej Field of Glory. W Field of Glory II: Medieval dowodzimy średniowiecznymi nacjami w turowych starciach i bierzemy udział w historycznych bitwach z lat 1040-1270.

PC

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth
Sid Meier's Civilization: Beyond Earth

Strategiczne 24 października 2014

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth to strategia turowa, stanowiąca poboczną odsłonę serii Civilization. Produkcją tytułu zajęło się kierowane przez Sida Meiera studio Firaxis Games. Akcja gry toczy się na powierzchni odległej planety, a zadaniem gracza jest zbudowanie w tym miejscu samowystarczalnej kolonii. Mechanika rozgrywki nie odbiega znacząco od standardów wyznaczonych przez Sid Meier's Civilization V. Zabawa polega głównie na zarządzaniu surowcami, opracowywaniu nowych technologii i sukcesywnej rozbudowie osady. Zadanie utrudniają konkurencyjne nacje, które również próbują przejąć kontrolę nad planetą. Poza opcją rywalizacji z komputerową sztuczną inteligencją Sid Meier's Civilization: Beyond Earth oferuje również tryb wieloosobowy przeznaczony dla maksymalnie ośmiu graczy.

PC

Age of Wonders: Planetfall
Age of Wonders: Planetfall

Strategiczne 6 sierpnia 2019

Spin-off cyklu strategii turowych Age of Wonders, który zabiera nas w podróż do uniwersum science fiction. Gracz przejmuje kontrolę nad upadłym imperium, by wyprowadzić je z mroków galaktycznego średniowiecza i poprowadzić ku lepszej przyszłości. W Age of Wonders: Planetfall można grać tak w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer.

PC

Gary Grigsby's War in the West
Gary Grigsby's War in the West

Strategiczne 4 grudnia 2014

Kolejna odsłona cyklu rozbudowanych, turowych strategii wojennych autorstwa studia 2BY3 Games, kierowanego przez prawdziwego weterana gatunku, Gary’ego Grigsby'ego. W przeciwieństwie do wydanej w 2010 roku poprzedniczki, gra War in the West przenosi nas na front zachodni II wojny światowej, a ukazane w niej wydarzenia obejmują okres od lipca 1943 roku i alianckiej inwazji na Sycylię oraz Włochy, poprzez walki we Francji, aż po ostateczny szturm na Niemcy w sierpniu 1945 roku. Podczas zabawy, przejmując kontrolę nad wojskami aliantów, możemy kompleksowo odtworzyć przebieg działań wojennych we wspomnianym okresie, bądź spróbować zmienić bieg historii, rozgrywając je w zgodzie z własnym planem taktycznym. Całość obejmuje 3 duże kampanie oraz siedem pomniejszych scenariuszy i odznacza się typową dla produkcji studia dbałością o detale, przejawiającą się w szczegółowym odtworzeniu zarówno mapy Europy, jak i jednostek, systemu logistyki, zmiennej pogody czy realiów ekonomicznych oraz gospodarczych.

PC

Panzer Corps
Panzer Corps

Strategiczne 11 lipca 2011

Turowa gra strategiczna osadzona w czasie II wojny światowej będąca duchowym spadkobiercą kultowego Panzer General. Wśród dostępnych grywalnych nacji znajdziemy Polskę, Włochy, Francję, Norwegię, Belgię, USA, Związek Radziecki, Wielką Brytanię i Niemcy. Mechanizm rozgrywki stawia na szybkie bitwy, ale jednocześnie oferuje wysoki poziom realizmu i głębi.

PC

Panzer General
Panzer General

Strategiczne 20 marca 1994

Panzer General to gra strategiczna z podziałem na tury, która rzuca nas w wir wydarzeń, znanych z historii jako II Wojna Światowa. Produkt SSI jest w pewnym sensie unikatowy, bowiem w całości poświęcono go nazistom, a to w grach komputerowych zdarza się wyjątkowo rzadko.

PC

Order of Battle: World War II
Order of Battle: World War II

Strategiczne 30 kwietnia 2015

Osadzona w realiach II wojny światowej klasyczna strategia turowa, będąca debiutem niezależnego, luksemburskiego studia The Aristocrats. Pierwotnie gra pojawiła się na rynku jako pełnopłatna produkcja o nazwie Order of Battle: Pacific, jednak rok po swojej premierze została przekształcona na model biznesowy free-to-play i zaoferowana pod nową nazwą Order of Battle: World War II. Tytuł łączy oldskulową mechanikę, wzorowaną na klasykach pokroju serii Panzer General, z nowoczesną oprawą graficzną 3D, a rozgrywka toczy się w systemie turowym na typowych, heksagonalnych mapach. W ramach gry oraz jej wszystkich rozszerzeń, do dyspozycji graczy oddano setki jednostek o unikalnych specjalizacjach, realistyczny lecz łatwy w obsłudze system wsparcia oraz cały szereg legendarnych dowódców, zapewniających podległym jednostkom rozmaite bonusy. W podstawowej, darmowej wersji gry znalazł się pełniący rolę samouczka obóz treningowy oraz po jednym scenariuszu z wszystkich dostępnych dodatków DLC.

PC

Age of Wonders: Planetfall - Star Kings
Age of Wonders: Planetfall - Star Kings

Strategiczne 10 listopada 2020

Star Kings to kolejny dodatek do turowej strategii Age of Wonders: Planetfall. Wprowadza nową frakcję z własną kampanią fabularną oraz nieznane wcześniej rodzaje zwierząt. Ponadto rozgrywkę wzbogacają graale, których postawienie na mapie zapewnia duże ułatwienia.

PC

March of the Eagles
March of the Eagles

Strategiczne 18 lutego 2013

March of the Eagles to strategia czasu rzeczywistego pozwalająca na pokierowanie jednym z mocarstw biorących udział w Wojnach napoleońskich w latach 1805 - 1815. Zadaniem gracza jest werbowanie i szkolenie nowych jednostek, organizowanie działań armii i flot oraz zajmowanie się dyplomacją.

PC

Order of Battle: Red Storm
Order of Battle: Red Storm

Strategiczne 17 września 2020

Czternasty dodatek do strategii turowej pod tytułem Order of Battle: World War II. Order of Battle: Red Storm stanowi zwieńczenie trylogii add-onów poświęconych działaniom Armii Czerwonej na frontach II wojny światowej.

PC

Wrzesień '39
Wrzesień '39

Strategiczne 17 września 2013

Osadzona w realiach II wojny światowej strategia turowa, stworzona przez specjalizujące się w tym gatunku (World War 2: Time of Wrath, Strategic War in Europe) studio Wastelands Interactive. Kampania główna w Fall Weiss przedstawia zmagania militarne na terytorium Polski we wrześniu 1939 roku. Gracze mają okazję poznać przebieg konfliktu z różnych perspektyw: polskiej, niemieckiej i radzieckiej. Twórcy położyli duży nacisk na zgodność z historycznymi realiami. Mapa gry podzielona została na ponad 20 tysięcy heksów, a w boju dowodzić można ok. 700 rodzajami jednostek, w tymi takimi formacjami jak ułani, stukasy czy panzery. Wzorem tradycyjnych strategii turowych (np. seria Panzer General), Fall Weiss posiada prostą grafikę 2D oraz czytelny interfejs użytkownika.

PC

Panzer General IIID, Operation Panzer
Panzer General IIID, Operation Panzer

Strategiczne 30 września 1997

Oficjalna kontynuacja legendarnej gry firmy SSI z 1994 roku. Przenosimy się ponownie w czasy II wojny światowej, by wziąć udział w bitwach rozgrywanych w Europie Zachodniej i Wschodniej, Afryce Północnej a także fikcyjnej kampanii w USA.

PC

Warhammer 40,000: Sanctus Reach
Warhammer 40,000: Sanctus Reach

Strategiczne 19 stycznia 2017

Przygotowana przez debiutujące szkockie studio Straylight Entertainment turowa gra strategiczna osadzona w popularnym uniwersum Warhammera 40K. W grze przenosimy się do 41 tysiąclecia, nękanego nieustannym konfliktem między rywalizującymi ze sobą rasami. Kierujemy jednym z zakonów Kosmicznych Marines o nazwie Space Wolves, przeciwstawiając się niszczycielskiej inwazji orków pod wodzą Grukk Face-Rippa. Warhammer 40,000: Sanctus Reach oferuje dwie kampanie fabularne, składające się łącznie z ok. 50 misji, a do dyspozycji graczy oddano 30 zróżnicowanych jednostek – zarówno podstawowych, jak i legendarnych. Zabawa toczy się w trybie turowym, choć rozgrywka przebiega tu dość szybko, a istotną rolę w potyczkach odgrywają manewry taktyczne, a także rodzaj i ukształtowanie terenu. W miarę postępów rozgrywki kontrolowane przez nas jednostki zyskują doświadczenie, awansując na coraz wyższe poziomy. Całość uzupełnia opcja szybkich potyczek z AI lub innym graczem w systemie PBEM+.

PC

Warhammer 40,000: Armageddon
Warhammer 40,000: Armageddon

Strategiczne 26 listopada 2014

Osadzona w popularnym uniwersum science-fiction turowa strategia wojenna, za której powstanie odpowiada specjalizujące się w produkcjach dla rasowych strategów studio Slitherine. Fabuła gry koncentruje się na wielkiej wojnie o planetę Armageddon, w której naprzeciw siebie stają połączone siły Kosmicznych Marines i Gwardii Imperialnej oraz armie orków pod dowództwem Ghazghkulla Thraka. Złożona z 35 misji kampania fabularna jest w pewnym stopniu nieliniowa, rozwijając się w zależności od poczynań graczy. Do naszej dyspozycji oddano ponad 100 typów jednostek z własnymi atrybutami i umiejętnościami, które w toku rozgrywki będziemy mogli rozwijać. Autorzy zadbali o rozbudowany taktycznie system walki, który uwzględnia takie czynniki, jak rzeźba terenu, warunki pogodowe czy morale żołnierzy. Uzupełnieniem gry jednoosobowej są toczone na dedykowanych mapach pojedynki sieciowe, w których możemy kontrolować także siły orków. Proste narzędzia modderskie pozwalają też na tworzenie własnych misji.

PC

Field of Glory II
Field of Glory II

Strategiczne 12 października 2017

Kolejna adaptacja wojennej gry planszowej Field of Glory od studia Byzanthine. Field of Glory II skupia się na wczesnej historii Rzymu, pozwalając na wcielenie się w starożytnych dowódców pokroju Hannibala czy Juliusza Cezara i poprowadzenie wojsk w turowych bitwach. Gra stawia na względnie realistyczne odtworzenie specyfiki antycznych starć, na których wynik wpływają m.in. morale i uzbrojenie walczących oddziałów oraz typ i ukształtowanie terenu. Drugie Field of Glory oferuje możliwość rozegrania konkretnych scenariuszy (pojedynczych lub w ramach trybu kampanii) lub samodzielnego dobrania takich elementów, jak wielkość walczących armii, strony konfliktu itd. Oprócz opcji dla jednego gracza tytuł pozwala na zmierzenie się innymi graczami poprzez e-mail.

PC

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Rising Tide
Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Rising Tide

Strategiczne 9 października 2015

Oficjalny dodatek do strategii turowej Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth z 2014 roku, opracowany przez twórców gry podstawowej ze studia Firaxis Games. Najważniejszą nowością wprowadzoną wraz z rozszerzeniem jest zniesienie ograniczenia naszego terytorium linią brzegową lądu oraz wprowadzenie możliwości ekspansji na morzach i oceanach. Dzięki niemu możemy teraz tworzyć na wodzie miasta lub nawet całe państwa i korzystać z zasobów naturalnych ukrytych w głębinach, choć z działaniem tym wiąże się oczywiście cała masa zupełnie nowych zagrożeń. Wśród innych istotnych zmian wyróżnić należy także dynamiczny model dyplomacji, uwzględniający wcześniejsze poczynania graczy, odświeżony system artefaktów oraz możliwość łączenia doktryn i ideologii w rozmaite hybrydy. Całość uzupełniają dwa całkiem nowe biomy, a także cztery nowe frakcje, niedostępne w podstawowej wersji gry.

PC

Civil War II
Civil War II

Strategiczne 17 września 2013

Civil War II to sequel wydanej w 2007 roku strategii turowej AGEOD’s American Civil War: The Blue and the Gray. Ambicją deweloperów ze studia AGEOD było niezwykle staranne odwzorowanie historycznych realiów amerykańskiej wojny secesyjnej (1861-1865). Gracze mogą spróbować swoich sił w dowodzeniu oddziałami walczącymi m.in. pod Bull Run i Shiloh.

PC

Commander: The Great War
Commander: The Great War

Strategiczne 15 lipca 2011

Strategia o tematyce I wojny światowej. Gra wiernie odzwierciedla wszystkie zdarzenia historyczne dotyczące jednego z największych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości. Oprócz zadań głównych, możemy wykonywać poboczne scenariusze przynoszące m. in. korzyści finansowe i technologiczne dla naszej armii.

PC

War in the Pacific: Admiral's Edition
War in the Pacific: Admiral's Edition

Strategiczne 27 lipca 2009

Przygotowany przez ekipę Henderson Field Designs samodzielny dodatek do wydanej w roku 2004 gry strategicznej studia 2BY3 Games. War in the Pacific: Admiral’s Edition pozwala nam ponownie przenieść się do czasów II wojny światowej i wziąć udział w amerykańsko-japońskim konflikcie, rozgrywającym się w rejonie Pacyfiku. Pod względem mechaniki, mamy do czynienia z ulepszoną wersją pierwowzoru, oferującą sporą liczbę nowości i zmian. Jedne z najważniejszych to bardziej szczegółowa skala działań (jeden heks odpowiada nie 60, a 40 milom), system punktów orientacyjnych (tzw. waypointów), zmodyfikowany system ulepszania i zarządzania jednostkami, więcej rodzajów terenu czy jeszcze większy realizm w kwestiach zniszczeń i napraw jednostek. Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, na potrzeby dodatku przygotowano też całkiem nową kampanię oraz 5 pojedynczych scenariuszy, różniących się obszarem prowadzonych działań.

PC

Bolek i Lolek: Olimpiada Letnia
Bolek i Lolek: Olimpiada Letnia

Sportowe 30 stycznia 2004

Bolek i Lolek Olimpiada Letnia to prosta, zręcznościowa gra sportowa, której zadaniem jest rozwój manualnych oraz percepcyjnych zdolności najmłodszych użytkowników komputerów (dzieci w wieku 6 lat i starsze).

PC

Battle Academy
Battle Academy

Strategiczne 28 lipca 2010

Turowa gra strategiczna, odtwarzająca przebieg ponad 30 najważniejszych bitew II wojny światowej. Produkcja została zainspirowana prostą grą online, opracowaną przez telewizję BBC.

PC

Fantasy General
Fantasy General

Strategiczne 29 lutego 1996

Kolejna gra strategiczna w dorobku studia Strategic Simulations Inc. Tym razem deweloperzy zabierają nas do świata łączącego elementy fantasy i steampunku – zadaniem, jakie przed nami postawiono, jest wcielenie się w jednego z czterech bohaterów, wezwanego jako mistrz mający unicestwić złowrogiego Shadowlorda i jego popleczników. Fundamentem Fantasy General jest toczenie bitew, na które posyłamy jednostki reprezentujące cztery kategorie (nieśmiertelne, magiczne, potwory oraz mechaniczne). Ponadto każdą z nich podzielono na dziesięć klas, takich jak na przykład lekka i ciężka piechota, kawaleria lub łucznicy. Choć kluczem do zwycięstwa jest zbudowanie urozmaiconej armii, która sprawdzi się w różnych warunkach terenowych, równie ważne jest ustalanie priorytetów badawczych i zadbanie o aspekty ekonomiczne. Opisywana tutaj produkcja powstała na bazie zmodyfikowanego silnika Panzer General – w odróżnieniu od poprzednich odsłon cyklu, tym razem oddziały składają się z maksymalnie piętnastu żołnierzy. Niemniej, podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych grach tego zespołu, możemy się bawić zarówno w trybie kampanii dla pojedynczego gracza, jak i w trybie multiplayer.

PC

Wars of Napoleon
Wars of Napoleon

Strategiczne 3 grudnia 2015

Rozgrywająca się w epoce wojen napoleońskich turowa gra strategiczna autorstwa uznanego przez fanów strategii studia AGEOD. Produkcja oferuje cztery odmienne scenariusze, osadzone w różnych okresach panowania Napoleona I – od tzw. Wielkiej Kampanii 1805-1815 do nieco mniejszych scenariuszy: Austerlitz (1805), Kampania Jeny (1806-07) oraz Waterloo (1815). Wars of Napoleon rozgrywa się na poziomie operacyjnym – w grze kierujemy więc nie pojedynczymi żołnierzami a całymi armiami, zaś prócz Francji do dyspozycji graczy oddano też wojska Anglii, Austrii, Rosji, Prus, Hiszpanii oraz Imperium Osmańskiego. Poza sprawnym dowodzeniem wojskami, istotną rolę w grze odgrywa także dbanie o linie zaopatrzenia, modernizacja armii oraz dyplomacja. Podobnie jak w większości poprzednich produkcji studia, szczególny nacisk położony został na wierność realiom historycznym, choć autorzy umożliwili też opcję ręcznego ustawiania biegu niektórych wydarzeń, pozwalającą na tworzenie historii alternatywnej.

PC

Age of Wonders III: Eternal Lords
Age of Wonders III: Eternal Lords

Strategiczne 14 kwietnia 2015

Drugi oficjalny dodatek do turowej gry stategicznej Age of Wonders III studia Triumph Software z 2014 roku. W rozszerzeniu odwiedzamy ponownie fantastyczną krainę Evermore, w której poszczególne rasy rywalizują ze sobą o dominację. W trakcie zupełnie nowej kampanii fabularnej, wcielamy się w postać Avika – dziedzica królestwa Frostlingów, który pragnie odzyskać swoją krainę dzięki zakazanym mocom nekromancji. W toku rozgrywki bohater musi wybierać między dziedzictwem swojej rasy, a wykorzystaniem potencjału nowo nabytych zdolności. Dodatek wprowadza do rozgrywki m.in. tytułowych Wiecznych Lordów (czyli Nekromantów), wraz z właściwymi im zdolnościami, a także 2 nowe rasy (Tigranie i Frostlingowie). Nie zabrakło także nowych lokacji, przedmiotów oraz dodatkowych scenariuszy. W kwestii mechaniki pojawiły się specjalne wydarzenia losowe oraz system poparcia naszego królestwa przez poszczególne rasy. Wprowadzono też nieobecny wcześniej tryb rozgrywki wieloosobowej typu PBEM (play-by-email).

PC