Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące E-mail PC

W trybie rozgrywki przez pocztę elektroniczną (ang. play-by-mail, PBEM) gracze prowadzą rozgrywkę za pośrednictwem Internetu, lecz robią to w sposób naprzemienny i asynchroniczny. Gdy jeden użytkownik wykona ruch (tj. zakończy turę), informacje o jego posunięciach są wysyłane do współzawodnika za pośrednictwem e-maila, po czym ten – w dowolnym czasie – rozpoczyna swoją turę. Ta forma multiplayera nie wymaga, by uczestnicy zabawy zasiadali przed komputerem (konsolą) w tym samym momencie i występuje przede wszystkim w strategiach turowych (przeważnie w niszowych grach wojennych).

Field of Glory: Kingdoms
Field of Glory: Kingdoms

Strategiczne 4 czerwca 2024

Strategia turowa, która zabiera nas w podróż do epoki średniowiecza i pozwala poprowadzić ku świetlanej (bądź wręcz przeciwnie) przyszłości wybraną frakcję. Field of Glory: Kingdoms umożliwia rozgrywkę w pojedynkę bądź multiplayerową zabawę przez PBEM.

PC

Gary Grigsby's War in the East 2
Gary Grigsby's War in the East 2

Strategiczne 25 marca 2021

Rozbudowana strategia turowa, która zabiera nas na front wschodni II wojny światowej. W Gary Grigsby's War in the East 2 na sprawdzenie czekają trzy rozbudowane kampanie oraz siedem mniejszych scenariuszy.

PC

Strategic Command WWII: War in the Pacific
Strategic Command WWII: War in the Pacific

Strategiczne 25 czerwca 2024

Rozbudowana strategia turowa, która pozwala wziąć udział w działaniach na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Strategic Command WWII: War in the Pacific należy do serii rozwijanej od 2002 roku, a wydaniem gry zajęła się wyspecjalizowana w gatunku firma Slitherine.

PC

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth
Sid Meier's Civilization: Beyond Earth

Strategiczne 24 października 2014

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth to strategia turowa, stanowiąca poboczną odsłonę serii Civilization. Produkcją tytułu zajęło się kierowane przez Sida Meiera studio Firaxis Games. Akcja gry toczy się na powierzchni odległej planety, a zadaniem gracza jest zbudowanie w tym miejscu samowystarczalnej kolonii. Mechanika rozgrywki nie odbiega znacząco od standardów wyznaczonych przez Sid Meier's Civilization V. Zabawa polega głównie na zarządzaniu surowcami, opracowywaniu nowych technologii i sukcesywnej rozbudowie osady. Zadanie utrudniają konkurencyjne nacje, które również próbują przejąć kontrolę nad planetą. Poza opcją rywalizacji z komputerową sztuczną inteligencją Sid Meier's Civilization: Beyond Earth oferuje również tryb wieloosobowy przeznaczony dla maksymalnie ośmiu graczy.

PC

Field of Glory II: Medieval
Field of Glory II: Medieval

Strategiczne 4 lutego 2021

Kolejna odsłona strategicznej serii opartej na stołowej grze bitewnej Field of Glory. W Field of Glory II: Medieval dowodzimy średniowiecznymi nacjami w turowych starciach i bierzemy udział w historycznych bitwach z lat 1040-1270.

PC

Gary Grigsby's War in the West
Gary Grigsby's War in the West

Strategiczne 4 grudnia 2014

Kolejna odsłona cyklu rozbudowanych, turowych strategii wojennych autorstwa studia 2BY3 Games, kierowanego przez prawdziwego weterana gatunku, Gary’ego Grigsby'ego. W przeciwieństwie do wydanej w 2010 roku poprzedniczki, gra War in the West przenosi nas na front zachodni II wojny światowej, a ukazane w niej wydarzenia obejmują okres od lipca 1943 roku i alianckiej inwazji na Sycylię oraz Włochy, poprzez walki we Francji, aż po ostateczny szturm na Niemcy w sierpniu 1945 roku. Podczas zabawy, przejmując kontrolę nad wojskami aliantów, możemy kompleksowo odtworzyć przebieg działań wojennych we wspomnianym okresie, bądź spróbować zmienić bieg historii, rozgrywając je w zgodzie z własnym planem taktycznym. Całość obejmuje 3 duże kampanie oraz siedem pomniejszych scenariuszy i odznacza się typową dla produkcji studia dbałością o detale, przejawiającą się w szczegółowym odtworzeniu zarówno mapy Europy, jak i jednostek, systemu logistyki, zmiennej pogody czy realiów ekonomicznych oraz gospodarczych.

PC

Decisive Campaigns: Ardennes Offensive
Decisive Campaigns: Ardennes Offensive

Strategiczne 18 listopada 2021

Czwarta część serii strategii turowych od studia VR Designs. W Decisive Campaigns: Ardennes Offensive bierzemy udział w tytułowej ofensywie w Ardenach, prowadząc do walki Aliantów lub wojska III Rzeszy. Tytuł oferuje rozbudowaną kampanię i szereg pojedynczych scenariuszy.

PC

Panzer General
Panzer General

Strategiczne 20 marca 1994

Panzer General to gra strategiczna z podziałem na tury, która rzuca nas w wir wydarzeń, znanych z historii jako II Wojna Światowa. Produkt SSI jest w pewnym sensie unikatowy, bowiem w całości poświęcono go nazistom, a to w grach komputerowych zdarza się wyjątkowo rzadko.

PC

Field of Glory II
Field of Glory II

Strategiczne 12 października 2017

Kolejna adaptacja wojennej gry planszowej Field of Glory od studia Byzanthine. Field of Glory II skupia się na wczesnej historii Rzymu, pozwalając na wcielenie się w starożytnych dowódców pokroju Hannibala czy Juliusza Cezara i poprowadzenie wojsk w turowych bitwach. Gra stawia na względnie realistyczne odtworzenie specyfiki antycznych starć, na których wynik wpływają m.in. morale i uzbrojenie walczących oddziałów oraz typ i ukształtowanie terenu. Drugie Field of Glory oferuje możliwość rozegrania konkretnych scenariuszy (pojedynczych lub w ramach trybu kampanii) lub samodzielnego dobrania takich elementów, jak wielkość walczących armii, strony konfliktu itd. Oprócz opcji dla jednego gracza tytuł pozwala na zmierzenie się innymi graczami poprzez e-mail.

PC

Panzer Corps
Panzer Corps

Strategiczne 11 lipca 2011

Turowa gra strategiczna osadzona w czasie II wojny światowej będąca duchowym spadkobiercą kultowego Panzer General. Wśród dostępnych grywalnych nacji znajdziemy Polskę, Włochy, Francję, Norwegię, Belgię, USA, Związek Radziecki, Wielką Brytanię i Niemcy. Mechanizm rozgrywki stawia na szybkie bitwy, ale jednocześnie oferuje wysoki poziom realizmu i głębi.

PC

Bolek i Lolek: Olimpiada Letnia
Bolek i Lolek: Olimpiada Letnia

Sportowe 30 stycznia 2004

Bolek i Lolek Olimpiada Letnia to prosta, zręcznościowa gra sportowa, której zadaniem jest rozwój manualnych oraz percepcyjnych zdolności najmłodszych użytkowników komputerów (dzieci w wieku 6 lat i starsze).

PC

Age of Wonders: Planetfall
Age of Wonders: Planetfall

Strategiczne 6 sierpnia 2019

Spin-off cyklu strategii turowych Age of Wonders, który zabiera nas w podróż do uniwersum science fiction. Gracz przejmuje kontrolę nad upadłym imperium, by wyprowadzić je z mroków galaktycznego średniowiecza i poprowadzić ku lepszej przyszłości. W Age of Wonders: Planetfall można grać tak w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer.

PC

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Rising Tide
Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Rising Tide

Strategiczne 9 października 2015

Oficjalny dodatek do strategii turowej Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth z 2014 roku, opracowany przez twórców gry podstawowej ze studia Firaxis Games. Najważniejszą nowością wprowadzoną wraz z rozszerzeniem jest zniesienie ograniczenia naszego terytorium linią brzegową lądu oraz wprowadzenie możliwości ekspansji na morzach i oceanach. Dzięki niemu możemy teraz tworzyć na wodzie miasta lub nawet całe państwa i korzystać z zasobów naturalnych ukrytych w głębinach, choć z działaniem tym wiąże się oczywiście cała masa zupełnie nowych zagrożeń. Wśród innych istotnych zmian wyróżnić należy także dynamiczny model dyplomacji, uwzględniający wcześniejsze poczynania graczy, odświeżony system artefaktów oraz możliwość łączenia doktryn i ideologii w rozmaite hybrydy. Całość uzupełniają dwa całkiem nowe biomy, a także cztery nowe frakcje, niedostępne w podstawowej wersji gry.

PC

Wrzesień '39
Wrzesień '39

Strategiczne 17 września 2013

Osadzona w realiach II wojny światowej strategia turowa, stworzona przez specjalizujące się w tym gatunku (World War 2: Time of Wrath, Strategic War in Europe) studio Wastelands Interactive. Kampania główna w Fall Weiss przedstawia zmagania militarne na terytorium Polski we wrześniu 1939 roku. Gracze mają okazję poznać przebieg konfliktu z różnych perspektyw: polskiej, niemieckiej i radzieckiej. Twórcy położyli duży nacisk na zgodność z historycznymi realiami. Mapa gry podzielona została na ponad 20 tysięcy heksów, a w boju dowodzić można ok. 700 rodzajami jednostek, w tymi takimi formacjami jak ułani, stukasy czy panzery. Wzorem tradycyjnych strategii turowych (np. seria Panzer General), Fall Weiss posiada prostą grafikę 2D oraz czytelny interfejs użytkownika.

PC

Panzer General IIID, Operation Panzer
Panzer General IIID, Operation Panzer

Strategiczne 30 września 1997

Oficjalna kontynuacja legendarnej gry firmy SSI z 1994 roku. Przenosimy się ponownie w czasy II wojny światowej, by wziąć udział w bitwach rozgrywanych w Europie Zachodniej i Wschodniej, Afryce Północnej a także fikcyjnej kampanii w USA.

PC

Age of Wonders III: Eternal Lords
Age of Wonders III: Eternal Lords

Strategiczne 14 kwietnia 2015

Drugi oficjalny dodatek do turowej gry stategicznej Age of Wonders III studia Triumph Software z 2014 roku. W rozszerzeniu odwiedzamy ponownie fantastyczną krainę Evermore, w której poszczególne rasy rywalizują ze sobą o dominację. W trakcie zupełnie nowej kampanii fabularnej, wcielamy się w postać Avika – dziedzica królestwa Frostlingów, który pragnie odzyskać swoją krainę dzięki zakazanym mocom nekromancji. W toku rozgrywki bohater musi wybierać między dziedzictwem swojej rasy, a wykorzystaniem potencjału nowo nabytych zdolności. Dodatek wprowadza do rozgrywki m.in. tytułowych Wiecznych Lordów (czyli Nekromantów), wraz z właściwymi im zdolnościami, a także 2 nowe rasy (Tigranie i Frostlingowie). Nie zabrakło także nowych lokacji, przedmiotów oraz dodatkowych scenariuszy. W kwestii mechaniki pojawiły się specjalne wydarzenia losowe oraz system poparcia naszego królestwa przez poszczególne rasy. Wprowadzono też nieobecny wcześniej tryb rozgrywki wieloosobowej typu PBEM (play-by-email).

PC

Shadow Empire
Shadow Empire

Strategiczne 4 czerwca 2020

Shadow Empire jest strategią należącą do podgatunku 4X, której akcja rozgrywa się w uniwersum łączącym elementy science fiction i postapokalipsy. Gracz zajmuje się budowaniem międzyplanetarnego imperium. Tytuł został opracowany przez studio VR Designs.

PC

UFO: Gniew Boga
UFO: Gniew Boga

Strategiczne 5 lutego 2002

Laser Squad Nemesis to turowa gra taktyczna (klimaty S-F) przeznaczona do rozgrywki jedno i dwuosobowej (przez e-mail lub w trybie hotseat). Warto zauważyć, iż pracowali nad nią autorzy serii X-Com.

PC

March of the Eagles
March of the Eagles

Strategiczne 18 lutego 2013

March of the Eagles to strategia czasu rzeczywistego pozwalająca na pokierowanie jednym z mocarstw biorących udział w Wojnach napoleońskich w latach 1805 - 1815. Zadaniem gracza jest werbowanie i szkolenie nowych jednostek, organizowanie działań armii i flot oraz zajmowanie się dyplomacją.

PC

Field of Glory
Field of Glory

Strategiczne 25 października 2009

Strategiczna gra wojenna z bitwami turowymi. Jako dowódca armii danej frakcji prowadzimy zmagania militarne na jednej z 25 rozległych map. Większość bitew zostało opartych na historycznych wydarzeniach. Gra charakteryzuje się prostą, lecz czytelną oprawą graficzną.

PC

Fantasy General
Fantasy General

Strategiczne 29 lutego 1996

Kolejna gra strategiczna w dorobku studia Strategic Simulations Inc. Tym razem deweloperzy zabierają nas do świata łączącego elementy fantasy i steampunku – zadaniem, jakie przed nami postawiono, jest wcielenie się w jednego z czterech bohaterów, wezwanego jako mistrz mający unicestwić złowrogiego Shadowlorda i jego popleczników. Fundamentem Fantasy General jest toczenie bitew, na które posyłamy jednostki reprezentujące cztery kategorie (nieśmiertelne, magiczne, potwory oraz mechaniczne). Ponadto każdą z nich podzielono na dziesięć klas, takich jak na przykład lekka i ciężka piechota, kawaleria lub łucznicy. Choć kluczem do zwycięstwa jest zbudowanie urozmaiconej armii, która sprawdzi się w różnych warunkach terenowych, równie ważne jest ustalanie priorytetów badawczych i zadbanie o aspekty ekonomiczne. Opisywana tutaj produkcja powstała na bazie zmodyfikowanego silnika Panzer General – w odróżnieniu od poprzednich odsłon cyklu, tym razem oddziały składają się z maksymalnie piętnastu żołnierzy. Niemniej, podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych grach tego zespołu, możemy się bawić zarówno w trybie kampanii dla pojedynczego gracza, jak i w trybie multiplayer.

PC

Warhammer 40,000: Sanctus Reach
Warhammer 40,000: Sanctus Reach

Strategiczne 19 stycznia 2017

Przygotowana przez debiutujące szkockie studio Straylight Entertainment turowa gra strategiczna osadzona w popularnym uniwersum Warhammera 40K. W grze przenosimy się do 41 tysiąclecia, nękanego nieustannym konfliktem między rywalizującymi ze sobą rasami. Kierujemy jednym z zakonów Kosmicznych Marines o nazwie Space Wolves, przeciwstawiając się niszczycielskiej inwazji orków pod wodzą Grukk Face-Rippa. Warhammer 40,000: Sanctus Reach oferuje dwie kampanie fabularne, składające się łącznie z ok. 50 misji, a do dyspozycji graczy oddano 30 zróżnicowanych jednostek – zarówno podstawowych, jak i legendarnych. Zabawa toczy się w trybie turowym, choć rozgrywka przebiega tu dość szybko, a istotną rolę w potyczkach odgrywają manewry taktyczne, a także rodzaj i ukształtowanie terenu. W miarę postępów rozgrywki kontrolowane przez nas jednostki zyskują doświadczenie, awansując na coraz wyższe poziomy. Całość uzupełnia opcja szybkich potyczek z AI lub innym graczem w systemie PBEM+.

PC

Decisive Campaigns: Barbarossa
Decisive Campaigns: Barbarossa

Strategiczne 24 listopada 2015

Trzecia odsłona zapoczątkowanej w 2010 roku serii strategicznej, odtwarzającej przebieg kluczowych operacji militarnych okresu II wojny światowej. Tym razem twórcy cyklu ze studia VR Designs skupili się na tytułowej Operacji Barbarossa, czyli agresji faszystowskich Niemiec na ZSRR, określanej jako jedna z najważniejszych operacji wojsk Osi, której niepowodzenie w znaczący sposób przyczyniło się do ostatecznej klęski III Rzeszy w całej wojnie. Ogólne założenia rozgrywki nie zmieniły się, a Decisive Campaigns: Barbarossa to rozbudowana strategia turowa, która w niezwykle realistyczny sposób odtwarza szereg aspektów zarówno samych potyczek, jak i towarzyszących im działań strategicznych. W kwestii nowości wyróżnić należy zaś przede wszystkim dynamiczny, pół-automatyczny system decyzyjny, pozwalający na pozostawienie mniej ważnych decyzji w rękach komputerowej AI oraz nowy model zarządzania armiami i jednostkami, w którym pojawiły się elementy, zaczerpnięte z gier RPG.

PC

War in the Pacific: The Struggle Against Japan 1941-1945
War in the Pacific: The Struggle Against Japan 1941-1945

Strategiczne 9 lipca 2004

Osadzona w realiach II wojny światowej turowa gra strategiczna studia 2BY3 Games. Głównym tematem War in the Pacific: The Struggle Against Japan 1941-45 są walki toczone pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią w rejonie Pacyfiku. Pod względem mechaniki, gra bazuje w dużej mierze na wcześniejszej produkcji studia zatytułowanej Uncommon Valor, jednak w tym wypadku rozgrywka jest nieco bardziej złożona, a działania wojenne ograniczają się nie tylko do bitew morskich, ale obejmują także zmagania na lądzie i w powietrzu. Podobnie jak poprzedniczka, produkcja odznacza się jednak dużym realizmem i niezwykłą szczegółowością. W przeciwieństwie do większości gier strategicznych, tutaj liczą się nie tylko same jednostki, ale także ich załoga. Marynarze ze statków czy piloci samolotów podczas walki nabierają doświadczenia, posiadają swoje atuty i słabości, poziom morale, zmęczenia itp. Całość oferuje 15 zróżnicowanych kampanii i mimo swej złożoności odznacza się sporą prostotą obsługi.

PC