Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące E-mail Android

W trybie rozgrywki przez pocztę elektroniczną (ang. play-by-mail, PBEM) gracze prowadzą rozgrywkę za pośrednictwem Internetu, lecz robią to w sposób naprzemienny i asynchroniczny. Gdy jeden użytkownik wykona ruch (tj. zakończy turę), informacje o jego posunięciach są wysyłane do współzawodnika za pośrednictwem e-maila, po czym ten – w dowolnym czasie – rozpoczyna swoją turę. Ta forma multiplayera nie wymaga, by uczestnicy zabawy zasiadali przed komputerem (konsolą) w tym samym momencie i występuje przede wszystkim w strategiach turowych (przeważnie w niszowych grach wojennych).

Order of Battle: World War II
Order of Battle: World War II

Strategiczne prace wstrzymane

Osadzona w realiach II wojny światowej klasyczna strategia turowa, będąca debiutem niezależnego, luksemburskiego studia The Aristocrats. Pierwotnie gra pojawiła się na rynku jako pełnopłatna produkcja o nazwie Order of Battle: Pacific, jednak rok po swojej premierze została przekształcona na model biznesowy free-to-play i zaoferowana pod nową nazwą Order of Battle: World War II. Tytuł łączy oldskulową mechanikę, wzorowaną na klasykach pokroju serii Panzer General, z nowoczesną oprawą graficzną 3D, a rozgrywka toczy się w systemie turowym na typowych, heksagonalnych mapach. W ramach gry oraz jej wszystkich rozszerzeń, do dyspozycji graczy oddano setki jednostek o unikalnych specjalizacjach, realistyczny lecz łatwy w obsłudze system wsparcia oraz cały szereg legendarnych dowódców, zapewniających podległym jednostkom rozmaite bonusy. W podstawowej, darmowej wersji gry znalazł się pełniący rolę samouczka obóz treningowy oraz po jednym scenariuszu z wszystkich dostępnych dodatków DLC.

AND

Legions of Steel
Legions of Steel

Strategiczne 29 października 2015

Taktyczna strategia turowa w klimatach science fiction, będąca wirtualną adaptacją gry planszowej. Legions of Steel osadzone jest w odległej przyszłości, w której połączone siły Ligi Obcych oraz Zjednoczonych Narodów Ziemi stają ramię w ramię do walki ze zbuntowanymi robotami. Mimo że walki toczą się w obrębie całego niemal kosmosu, kluczowym frontem okazuje się sieć podziemnych korytarzy, gdzie wróg umieścił swe linie produkcyjne i tworzy kolejne zastępy maszyn. Legions of Steel oferuje dwie niezależne kampanie fabularne, które można rozegrać zarówno w trybie solowym, jak i wieloosobowym. Każda ze stron konfliktu dysponuje odrębnymi typami jednostek o indywidualnych cechach, broniach i zdolnościach bojowych. Rozgrywka toczy się w systemie turowym i ukazana została w klasycznym widoku z góry, przez co nabiera nieco oldskulowego charakteru. Oprawa Legions of Steel zachowuje motywy z oryginalnej gry planszowej, wzbogacone trójwymiarowymi modelami. Całość przeznaczona jest do zabawy w pojedynkę, bądź wspólnie ze znajomym w trybie gorącego krzesła lub asynchronicznego PBEM++.

AND