Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4XONE
Okładka Age of Wonders: Planetfall (PC)

Age of Wonders: Planetfall

Spin-off cyklu strategii turowych Age of Wonders, który zabiera nas w podróż do uniwersum science fiction. Gracz przejmuje kontrolę nad upadłym imperium, by wyprowadzić je z mroków galaktycznego średniowiecza i poprowadzić ku lepszej przyszłości.

Strategiczne | fantasy | science fiction | turowe | 4X | elementy RPG | na 2 osoby

Okładka Age of Wonders: Planetfall (PC)

producent: Triumph Studios

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

6sie2019

PC PS4 XONE

Age of Wonders: Planetfall jest spin-offem popularnego cyklu strategii turowych, nad którego rozwojem czuwa zespół Triumph Studios. Jest to również pierwsza produkcja spod tego szyldu, która trafiła nie tylko na komputery osobiste, lecz także na konsole.

Fabuła

W przeciwieństwie do poprzednich dzieł studia, Age of Wonders: Planetfall nie zabiera nas w podróż do krainy fantasy, lecz do uniwersum science fiction. Gracze przejmują kontrolę nad galaktycznym imperium, a ich zadaniem jest zakończenie jego stagnacji i poprowadzenie ku lepszej przyszłości. W trakcie zabawy poznajemy nie tylko inne frakcje, które rozwijają się na swój własny sposób, lecz także historię świata, na czele z losami upadłej cywilizacji Star Union.

Mechanika

Pomimo odmiennego „settingu”, pod względem mechaniki rozgrywki Age of Wonders: Planetfall czerpie garściami z rozwiązań wypracowanych przez wcześniejsze gry z serii. W trakcie zabawy większość czasu spędzamy więc na mapie świata, zajmując się rozbudową głównego miasta i zakładaniem wyspecjalizowanych kolonii, odkrywając nowe technologie zwiększające nasz potencjał bojowy, nawiązując mniej lub bardziej przyjazne stosunki dyplomatyczne z (często zwaśnionymi) ugrupowaniami oraz wprowadzając nowe doktryny.

Ważną rolę odgrywają też toczone w trybie turowym starcia z siłami wroga, podczas których kontrolowane przez nas jednostki są przenoszone na odrębną planszę; warto odnotować, że dzięki zniszczalnemu środowisku oraz rozbudowanym możliwościom modyfikacji arsenału wykorzystywanego przez naszych żołnierzy, twórcom udało się poszerzyć zakres opcji taktycznych. Wszystko to sprawia, że zwycięstwo można tu osiągnąć zarówno na drodze podboju i dyplomacji, jak i zagłady (po opracowaniu odpowiednich technologii).

Tryby gry

Oprócz rozbudowanej kampanii dla pojedynczego gracza i „potyczek” na losowych mapach, Age of Wonders: Planetfall posiada tryb multiplayer, dostępny zarówno przez sieć, jak i na zasadach „gorącego krzesła” (gracze rozgrywają tury na zmianę przy jednym urządzeniu).

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa grafika Age of Wonders: Planetfall prezentuje wysoki poziom wykonania; podobać się mogą przede wszystkim jednostki zaprojektowane z dbałością o detale, którym podczas bitew można przyglądać się z bliska.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / gorące krzesło   / E-mail     Liczba graczy: 1-12  

Nośnik: 11+ GB

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 326 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 47 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169,90 PLN

Gry podobne do Age of Wonders: Planetfall

Klasyfikacja PEGI Age of Wonders: Planetfall

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Age of Wonders: Planetfall

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7770 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-7500 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 570 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę
Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę

Recenzja 9 sierpnia 2019, 16:07

Dostępne w grze strony konfliktu różnią się nie tylko wyglądem i historią. Choć każda z nich dysponuje podobną pulą jednostek, to jednak w szczegółach są one wyraźnie odmienne. Awangarda, z którą zacząłem przygodę, bazuje więc na zrównoważonej gospodarce i na jednostkach walczących na dystans. Gdy jakiś czas później spróbowałem swoich sił z rasą cyborgów, szybko zostałem zmuszony do kapitulacji, gdyż – jak się okazało – ci głównie walczą wręcz, a ich mocną stroną jest umiejętność pozyskiwania części z pokonanych wrogów.

PC
PS4
XONE