Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4iOSPCXONESwitch
Okładka Planar Conquest (PS4)

Planar Conquest

Worlds of Magic: Planar Conquest

Osadzona w realiach fantasy strategia 4X polskiego studia Wastelands Interactive, będąca ulepszoną wersją ich własnej produkcji Worlds of Magic z 2015 roku. Akcja gry Planar Conquest toczy się w typowym uniwersum fantasy, zamieszkanym przez szereg różnych ras.

Strategiczne | fantasy | turowe | 4X | polskie | indie

Okładka Planar Conquest (PS4)

data premiery gry:

2lut2016

iOS

30maj2016

PC

20wrz2016

PS4

24mar2017

XONE

24sty2020

Switch

Planar Conquest to strategia 4X w realiach fantasy, będąca ulepszoną wersją gry Worlds of Magic, która ukazała się na komputerach PC w marcu 2015 i krytykowana była za sporą ilość błędów i niedociągnięć. Opisywana produkcja jest czymś pomiędzy reedycją, a zupełnie nową grą, która udostępniona została zupełnie za darmo wszystkim nabywcom pecetowej wersji Worlds of Magic. Twórcą obu tytułów jest rodzime studio deweloperskie Wastelands Interactive, które w swej pracy czerpało insirację z kultowej gry strategicznej Master of Magic, wydaną przez firmę Microprose w 1994 roku. Pomocą w przygotowaniu wersji na poszczególne platformy służyło zaś studio Shortbreak, będące częścią firmy Techland.

Fabuła

Akcja gry Planar Conquest toczy się w uniwersum fantasy, znanym z pierwotnej wersji gry i zamieszkałym przez dość typowy dla gatunku wachlarz ras, takich jak ludzie, elfy, krasnoludy, nieumarli itp. Całość nie posiada wyraźnie zarysowanego wątku fabularnego i koncentruje się w szczególności na nieustającej walce o dominację przy użyciu równie typowych metod tzn. magii oraz miecza. Swoistą niepowtarzalność zapewnia jednak fakt, że zbudowany z wielu wymiarów (tzw. planów) świat gry generowany jest losowo przed każdą kolejną rozgrywką.

Mechanika

Jak przystało na strategię z gatunku 4X, rozgrywka w Planar Conquest bazuje na czterech „żelaznych” filarach tzn. eksploracji, espansji, eksploatacji i eksterminacji. Celem zabawy jest sprawowanie kontroli nad rozwojem naszego państwa poprzez dbanie o takie aspekty, jak zaplecze ekonomiczno-gospodarcze, prowadzenie badań nad rozwojem nowych technologii oraz rekrutacja silnej armii, która pozwoli nam podbijać nowe tereny i zadbać o bezpieczeństwo tych już posiadanych. Sukces w grze osiągnąć możemy na kilka różnych sposobów (potęga militarna lub dominacja gospodarcza i polityczna), a całość oparta została o zasady systemu D20, który znany jest doskonale wielbicielom figurkowych gier bitewnych.

W porównaniu do macierzystej gry Worlds of Magic, opisywana produkcja odznacza się podobną mechaniką rozgrywki, choć jej treść dostosowana została do specyfiki nieco szerszej gamy platform sprzętowych (w tym także konsol i urządzeń mobilnych). Planar Conquest odznacza się ponadto zmienionym interfejsem użytkownika i wyraźnie podrasowaną sztuczną inteligencją. Gra otrzymała także funkcjonalny edytor map, pozwalający na przedłużenie zabawy dzięki możliwości projektowania własnych map i scenariuszy.

Tryby gry

Podobnie jak Worlds of Magic, także i Planar Conquest oprócz tradycyjnej możliwości toczenia pojedynków ze sztuczną inteligencją oferuje opcję potyczek między żywymi graczami. W związku z rozszerzeniem gamy platform sprzętowych twórcy zadbali jednak o jego pełną międzyplatformowość, tak więc bawić mogą się wspólnie posiadacze wersji na komputery, konsole oraz urząrzenia mobilne.

Kwestie techniczne

Planar Conquest operuje bardzo podobnym stylem graficznym co Worlds of Magic, dzięki czemu prezentuje się nieźle zarówno na komputerach PC i konsolach, jak i znacznie mniej wydajnych urządzeniach przenośnych. Mimo że gra korzysta z tego samego silnika graficznego, nie obyło się jednak bez delikatnego podrasowania oprawy i eliminacji kilku drobnych błędów pierwowzoru. Warto jednocześnie nadmienić, że sporą liczbę rozwiązań zastosowanych w Planar Conquest wykorzystano także w późniejszych aktualizacjach do gry Worlds of Magic, celem poprawienia jej stabilności i lepszego wyważenia rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe Planar Conquest

12+

Wymagania sprzętowe Planar Conquest

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 3.2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 10
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (30 maja - 5 czerwca 2016 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (30 maja - 5 czerwca 2016 r.)

wiadomość6 czerwca 2016

Miniony tydzień na polskim rynku gier upłynął przede wszystkim pod znakiem premier. Do sprzedaży trafiło bowiem aż sześć produkcji autorstwa rodzimych deweloperów, w tym Planar Conquest, Hard Reset: Redux i Mroczne Legendy 3: Miasto Cieni. Ponadto Cenega zapowiedziała polskie wydanie WWE 2K17, a do kiosków trafił nowy numer CD-Action.

Planar Conquest nową wersją Worlds of Magic – premiera na iOS i plany podboju konsol
Planar Conquest nową wersją Worlds of Magic – premiera na iOS i plany podboju konsol

wiadomość5 lutego 2016

Worlds of Magic, polska strategia inspirowana Master of Magic, otrzyma nową wersję o nazwie Planar Conquest, która trafiła już na system mobilny iOS (z pomocą studia Shortbreak). Producent gry, Wastelands Interactive, szykuje wydania na pecety, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Produkt, leżący gdzieś między reedycją a nową grą, ma zawierać sporo poprawek w zakresie rozgrywki i oprawy wizualnej.

iOS
PC
XONE
PS4
Switch