Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneXONEPS4SwitchPC
Okładka Driftland: The Magic Revival (XONE)
OkładkaDriftland: The Magic Revival (XONE)

Driftland: The Magic Revival

Polska gra strategiczna w realiach fantasy, w której model rozgrywki plasuje się między podgatunkami RTS, god game i 4X. Stworzyło ją studio Star Drifters, uformowane przez współzałożycieli CI Games (Lords of the Fallen, Sniper: Ghost Warrior).

Strategiczne | fantasy | RTS | 4X | polskie | indie

Driftland: The Magic Revival Premiera

18kwi2019

PC

Gry podobne do Driftland: The Magic Revival

Sid Meier's Civilization VI

Age of Wonders: Planetfall

Stellaris: Utopia

Driftland: The Magic Revival to osadzona w realiach fantasy gra strategiczna, łącząca elementy RTS-a, symulatora życia oraz klasycznej strategii 4X. Za jej stworzenie odpowiedzialne jest warszawskie studio Star Drifters, założone przez Michała Sokolskiego i Krzysztofa Jakubowskiego – współtwórców City Interactive (później CI Games), mających na swoim koncie m.in. prace przy takich produkcjach jak Alien Rage czy seria Sniper: Ghost Warrior.

Fabuła

Akcja gry toczy się na tytułowej planecie Driftland, która w wyniku dawnej wojny, toczonej przez magów czterech ras, rozpadła się na wiele małych kawałków. W obliczu zagłady, zwaśnione strony zostały zmuszone do zawarcia porozumienia, na mocy którego zużyły resztę swojej magii na stworzenie potężnego zaklęcia, utrzymującego świat w równowadze. Wojna odbiła się jednek niekorzystnie na warunkach życia na zniszczonej planecie, a jej mieszkańcy upodobnili się do barbarzyńskich plemion. Po kilku wiekach postępującej degeneracji pojawiła się iskierka nadziei w postaci odradzającej się magii, pozwalającej na ponowne scalenie globu. Wraz z nią powrócił jednak również dawny konflikt. W grze wcielamy się w maga, będącego nowym władcą jednej z ras, a naszym zadaniem jest wykorzystanie nadarzającej się sposobności do przywrócenia równowagi na Driftland i uczynienia zeń własnego królestwa.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w grze Driftland: The Magic Revival łączy elementy kilku gatunków, takich jak klasyczne RTS-y czy strategie 4X, bazujące na ekspansji, eksploracji, eskploatacji i eksterminacji. Cała gospodarka gry oparta została o zasoby oraz magię, jednak w przeciwieństwie do wspomnianych typów gier, autorzy zrezygnowali ze żmudnego i czasochłonnego mikrozarządzania, kładąc szczególny nacisk na podejmowanie strategicznych decyzji oraz wyznaczanie i realizację celów.

Do głównych zadań gracza należy dbanie o królestwo i jego rozwój, a kluczowym elementem rozgrywki jest eksploracja algorytmicznie generowanego świata i stopniowe scalanie poszczególnych wysepek celem powiększania naszej strefy wpływów. Część strategiczna i taktyczna rozgrywane są na tej samej mapie, a podczas walki kierujemy oddziałami złożonymi z szeregu zróżnicowanych jednostek, potrafiących np. oswajać i dosiadać latające zwierzęta. Podczas zabawy nie mamy jednak bezpośredniego wpływu na poczynania naszych poddanych, a wszelka ingerencja w świat gry opiera się na wydawaniu rozkazów i wyznaczaniu naszym poddanym określonych zadań. Pomocna w tym okazuje się magia, dzięki której możemy przesuwać fragmenty planety, a nawet zmieniać panujące na nich biomy.

Kwestie techniczne

Gra Driftland: The Magic Revival stworzona została w oparciu o zaawansowany (choć rzadko wykorzystywany w grach strategicznych) silnik Unreal Engine 4, co gwarantuje wysoki poziom oprawy wizualnej. Jednocześnie cała mechanika podporządkowana została zasadzie: „łatwe do nauczenia, trudne do opanowania” – dzięki czemu w rozgrywce odnajdą się zarówno weterani gier strategicznych, jak i całkiem początkujący gracze.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-6  

Oczekiwania czytelników: 9,2 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Driftland: The Magic Revival: 12+

Driftland: The Magic Revival Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 3.0 GHz / AMD Ryzen 3 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.0 GHz / AMD Ryzen 5 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch