Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Nomads of Driftland (PC)
OkładkaNomads of Driftland (PC)

Nomads of Driftland PC

Darmowy samodzielny dodatek do strategii Driftland: The Magic Revival, opracowany przez polskie studio Star Drifters. Dołącz do plemienia Nomadów i pomóż mu wywalczyć sobie wolność w strategicznej grze Nomads of Driftland.

To jest dodatek do gry Driftland: The Magic Revival.

Strategiczne | fantasy | RTS | zagraj za darmo | 4X | polskie | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Nomads of Driftland Premiera PC

7grudnia2020

Steam

7grudnia2020

producent: Star Drifters wydawca: Star Drifters Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Nomads of Driftland

Endless Legend

Age of Wonders III

Sorcerer King

Nomads of Driftland to strategiczna gra typu RTS utrzymana w klimatach fantasy, będąca samodzielnym dodatkiem do Driftland: The Magic Revival. Za jej produkcję odpowiada niezależne warszawskie studio Star Drifters, odpowiadające również za opracowanie głównego tytułu. Dodatek dostępny jest za darmo.

Fabuła

Akcja gry rozgrywa się na planecie znanej jako Driftland, która w wyniku wojny między rasami rozpadła się na mniejsze kawałki. Na mocy porozumienia zwaśnione rody zużyły resztki swej mocy na utrzymanie nowo powstałego świata w równowadze; wojna odbiła się jednak na warunkach ich życia. Po wielu latach pojawiła się nadzieja na przywrócenie cywilizacji i nadanie dawnego kształtu planecie, co napełniło dusze mieszkańców energią i odegnało smutek. Odwróciło to uwagę od licznych konfliktów między okrutnymi magami i tymi, którzy nie zechcieli podporządkować się ich woli. Wyjęci spod prawa rebelianci, określani Nomadami, są eksterminowani i traktowani jak barbarzyńcy. Wierzą oni, że nowy porządek jest próbą odtworzenia sytuacji, która kiedyś doprowadziła do katastrofy. Teraz muszą walczyć, aby obronić swoje wartości i przetrwać.

Mechanika

Jak na grę w pełni darmową, Nomads of Driftland posiada całkiem rozbudowaną mechanikę. W grze dostępnych jest 20 różnych misji, jak i Samouczek nomadów. Każdej z misji przypisany jest inny stopień trudności (łącznie 4): Adept Magii, Dzielny Mag, Wielki Mag oraz Arcymag. Ponadto gra oferuje 4 różne typy misji, każdy z nich przypisany do konkretnej mapy: Obronę, Ewakuację, Eliminację oraz Odzyskanie. Ostatnią możliwością wyboru mapy jest oparcie się o przewidywany czas rozgrywki (tym razem 3 możliwości): krótki, średni lub długi. Na koniec gracz może zdecydować o kolorze flag, jakie zostaną przypisane jego Imperium (łącznie 12 różnych kolorów do wyboru). W puli przykładowych misji znajdują się takie, jak Straż cmentarna, Przeciwko radzie, Długo oczekiwany sojusznik, Źródła czy Wiedza starożytna.

Każda z map może mieć inne cele, których osiągnięcie warunkuje zwycięstwo w rozgrywce. Aby pomyślnie ukończyć scenariusz, gracz musi np. utrzymać swoje Imperium w grze przez określony czas (nie może doprowadzić do tego, by zostało ono zniszczone), pokonać określoną liczbę przeciwników rozsianych po całej mapie lub też przejąć określone obiekty (telluriony). Nawet jeżeli misja zakończy się sukcesem, dopóki na mapie pojawiają się przeciwnicy, z którymi można walczyć, gracz może wciąż kontynuować grę. Cel misji oznaczony jest w niej pucharem, znajdującym się w prawym górnym rogu ekranu. Tuż obok znajduje się natomiast opcja „Ścieżki postępu”, ukazująca liczbę pomniejszych celów do realizacji.

Rozgrywka prowadzona jest na mapach usianych wyspami. Na samym początku grającemu ukazuje się niewielki obszar mapy: teren jego głównego obozu i fragmenty sąsiadujących wysp, na które może przemieścić swoich wojowników wyłącznie przy użyciu Bramy Thyra (bramy służącej za teleport) oraz mostu. Zarówno jeden, jak i drugi obiekt może zostać zniszczony przez wrogie jednostki, jeżeli jednak skutecznie odwracana jest ich uwaga, potrafi długo się utrzymać.

Widoczność obszaru zwiększają zarówno przemieszczające się po dostępnych terenach jednostki gracza, jak też obozy, które można stawiać oraz ulepszać na każdej z przejmowanych wysp. Również Magiczne Oko pozwala na odsłonięcie wybranego obszaru mapy, nawet znacznie oddalonego od obozów grającego, jednak na stosunkowo krótko. Obiekt unosi się w przestrzeni i może być znacznie oddalony od wyspy, jeżeli jednak znajdzie się w zasięgu maga, strzelca lub jednostek latających, łatwo go unieszkodliwić.

Jeżeli gracz dotrze już do wszystkich znajdujących się w jego zasięgu wysp, a mimo to nie osiągnie celu rozgrywki, prawdopodobnie na odkrycie czeka znacznie większy teren, na który nie dostanie się jednak wyłącznie przy użyciu teleportacji. W takim przypadku może skorzystać z Tajemnego Nurtu, który przy wykorzystaniu many pozwala przemieszczać wyspę po całej mapie.

W grze dostępnych jest kilka różnych typów obozów, rekrutujących inne typy jednostek. To, czy gracz będzie rekrutował krasnoludy, elfy, mroczne elfy czy ludzi, zależy od tego, na jakiej wyspie (i w otoczeniu jakiej flory) postawi swoje obozy. Poza tym w każdym obozie grający może rekrutować trzy typy jednostek bitewnych: żołnierza, strzelca oraz maga. Podczas gry każda jednostka zyskuje punkty doświadczenia (PD), warto więc dbać o ich równomierny rozwój. Ponadto każda z nich posiada zestaw indywidualnych zdolności, które mogą zostać odblokowane poprzez badanie rozsianych po wyspach, interaktywnych obiektów. Jeżeli jednostka ma już określoną umiejętność, skarb pozostaje niezebrany (może skorzystać z niego inna postać, mogąca nabywać te same zdolności).

Jedne wyspy znajdują się pod panowaniem wrogich plemion, na innych stacjonować mogą natomiast jednostki nieprzypisane do żadnego obozu: wojownicy, strzegący określonych budowli lub skarbów, dzikie ptaszyska czy też smoki, które mogą pojawić się ponownie, jeśli nie zostanie zniszczone ich leże. Po przejęciu odpowiednich obiektów gracz może tez powoływać do swojej armii strażników, przyjmujących formę zjaw/duchów.

Wokół obozu można ponadto stawiać stróżówki (gracz ma do wyboru Wieże Krasnoludów, Elfów, Mrocznych Elfów oraz Ludzi), które reagują na obecność wrogiej jednostki w zasięgu ich ataku. Są o wiele trwalsze niż rekrutowani wojownicy, stanowią więc idealne wsparcie przy ostrzeliwaniu większej grupy przeciwników, jak też bronieniu samych obozów. Za postawienie jednej wieży odejmowany jest dzienny koszt w liczbie 5 monet, wybudowanie dodatkowego obozu zwiększa natomiast przychód o 10 monet.

Pod zakończeniu rozgrywki gracz ma możliwość zapoznania się ze statystykami. Statystyki ogólne pozwalają mu sprawdzić, ile wysp znajdowało się zarówno w jego posiadaniu, jak i we władaniu obozów prowadzonych przez komputer, ile kto zgromadził punktów postępu oraz ile ścieżek zdołano odblokować (łącznie trzy: ścieżka ekonomii, wojny oraz magii). Ponadto wyświetlić może również statystyki dotyczące samych jednostek, gdzie pojawiają się np. dane na temat liczby zabitych, zniszczonych struktur czy jednostek latających.

Kwestie techniczne

Nomads of Driftland posiada rozbudowaną, trójwymiarową grafikę, o żywych, przyjemnych barwach. Całości uroku dodaje ścieżka dźwiękowa, dopasowana do fantastycznego klimatu produkcji.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Nomads of Driftland: 12+

Nomads of Driftland Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 3.0 GHz / AMD Ryzen 3 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.0 GHz / AMD Ryzen 5 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit