Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Master of Magic (1994) (PC)
OkładkaMaster of Magic (1994) (PC)

Master of Magic (1994) PC

Master of Magic to kolejna gra strategiczna firmy MicroProse, która na pierwszy rzut oka budzi słuszne skojarzenia z legendarnym Civilization Sida Meiera.

Strategiczne

Master of Magic (1994) Premiera PC

1stycznia1994

producent: SimTex wydawca: MicroProse

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Master of Magic to kolejna gra strategiczna firmy MicroProse, która na pierwszy rzut oka budzi słuszne skojarzenia z legendarnym Civilization Sida Meiera. Tym razem autorzy zaserwowali nam podróż do fantastycznego świata, w którym na podbicie czekają dwie zróżnicowane krainy: Myrror oraz Arcanus. Pierwsza z nich jest miejscem olbrzymiego natężenia magii – to właśnie stąd pochodzą najwięksi czarnoksiężnicy. Występuje tu ponadto mnóstwo cennych kruszców, jak złoto i srebro. Druga krainia – Arcanus – nie może pochwalić się takimi właściwościami jak Myrror, ale za to jest gęściej zaludniona, zarówno istotami przyjaznymi jak i potworami.

Rozgrywkę rozpoczynamy od ustalenia poziomu trudności, liczby wrogów (maksymalnie czterech), wielkości terenu oraz stopnia natężenia magii, jaka występuje w obu królestwach. Po wskazaniu podstawowych czynników, w jakich toczyć będzie się walka o panowanie nad światem, przystępujemy do wyboru czarodzieja (jest ich w sumie czternastu). Przygotowane przez autorów gry postacie przyporządkowane są jednej z dwóch krain. Ta informacja jest o tyle istotna, że w zależności od tego gdzie zamieszkamy, dostępne będą takie a nie inne rasy. Jeśli nie podobają nam się gotowi czarnoksiężnicy, możemy zawsze stworzyć od podstaw swojego – proces ten przypomina tradycyjne gry RPG. Kiedy wreszcie ustalimy wszystkie podstawowe funkcje, przystępujemy do właściwych zmagań. Rozgrywka bazuje na podobnych zasadach co w Civilization. Gracz tworzy nowe miasta, buduje armie, dba o produkcję żywności i rozwój technologiczny królestwa. Jako, że w Master of Magic istotne znaczenie ma walka z innymi czarodziejami oraz licznie zamieszkującymi krainę potworami, należy poświęcić dużo czasu i wysiłku na zwiększanie umiejętności magicznych. Ilość czarów dostępna w grze jest olbrzymia i powinna usatysfakcjonować nawet największych malkontentów.

Podobnie jak jej starsza siostra, Master of Magic to gra niezwykle złożona i wciągająca. Opanowanie wszystkich niuansów związanych z rozwojem królestwa i budową armii będzie wymagać dużo wolnego czasu, ale produkt MicroProse oddaje go z nawiązką w postaci olbrzymiej grywalności. Świetna grafika oraz nienaganny dźwięk również pozytywnie wpływają na obraz całości, czyniąc z Master of Magic jedną z najciekawszych gier strategicznych, jakie ukazały się w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 423 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Master of Magic (1994): 12+