Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Shadow Empire (PC)

Shadow Empire PC

Shadow Empire jest strategią należącą do podgatunku 4X, której akcja rozgrywa się w uniwersum łączącym elementy science fiction i postapokalipsy. Gracz zajmuje się budowaniem międzyplanetarnego imperium. Tytuł został opracowany przez studio VR Designs.

Strategiczne | science fiction | turowe | 4X | postapokalipsa | elementy RPG | 2D

PC Windows
Okładka Shadow Empire (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

4czerwca2020

3grudnia2020

Steam

Shadow Empire to rozbudowana gra strategiczna 4X, w której można znaleźć także elementy RPG. Akcja produkcji rozgrywa się w realistycznym uniwersum science fiction z mocnymi akcentami postapokaliptycznymi. Tytuł został opracowany przez studio VR Designs (znane z serii Decisive Campaigns oraz Advanced Tactics: World War II). Wydawcą jest firma Slitherine.

Fabuła

Akcja Shadow Empire rozgrywa się w uniwersum, w którym ludzkość rozpoczęła podbój kosmosu, ale niedługo potem jej cywilizacja upadła. Gracz wciela się w przywódcę narodu zamieszkującego jedną ze skolonizowanych planet, osadzoną w postapokaliptycznych realiach budzących skojarzenia m.in. z filmami Mad Max. Z czasem – w miarę rozwoju technologii – atmosfera gry stopniowo się zmienia i otrzymujemy bardziej klasyczny setting science fiction.

Mechanika

Shadow Empire to dość typowa turowa strategia 4X, w której gracz wciela się w lidera niewielkiej frakcji. Naszym głównym zadaniem jest podniesienie cywilizacji z ruin, a następnie zbudowanie potężnego, międzyplanetarnego imperium. Rozgrywka sprowadza się do obserwowania map, analizowania statystyk i podejmowania decyzji.

Zarządzamy populacją i nawigujemy w trudnej rzeczywistości politycznej postapokaliptycznego świata – musimy układać się lub walczyć m.in. z syndykatami i przywódcami przeróżnych kultów. Zajmujemy się także rekrutacją popleczników oraz dbamy o dyplomację, dzięki której układamy sobie relacje z sąsiadami. W zarządzaniu pomagają nam tzw. stratagemy – są to kompletne plany obejmujące szereg akcji, które możemy wprowadzić w życie jednym kliknięciem.

Gracz nie może też zaniedbać eksploracji kosmosu, w którym można znaleźć szereg przydatnych surowców (m.in. rzadkie metale, woda, paliwo). O cenne zasoby niejednokrotnie musimy rywalizować z innymi frakcjami. Gdy dochodzi do walki, kontrolujemy swoje wojska bezpośrednio, przemieszczając oddziały na tzw. heksach (mamy tutaj ponad sto typów formacji) i dbając m.in. o morale czy zaopatrzenie. Decydujemy także o wyposażeniu poszczególnych jednostek.

W produkcji można znaleźć wyraźnie zarysowane elementy RPG – gracz musi dbać o swoje stosunki ze swoimi ludźmi oraz zrekrutowanymi liderami, którzy mogą zdradzić lub w inny sposób wyrazić swoje niezadowolenie, jeśli będą zaniedbywani. Bohaterowie posiadają odmienne umiejętności i mogą uczyć się nowych rzeczy, a także zdobywać atuty wzmacniające ich statystyki i zwiększające skuteczność w wybranej roli.

Shadow Empire posiada rozbudowany system proceduralnego generowania różnych elementów gry – mowa np. o planetach (co ważne, światy są tworzone w zgodzie z zasadami astrobiologii – wzięto pod uwagę m.in. klimat, deszczowość czy możliwość wykształcenia się obcych cywilizacji), ekwipunku, pojazdach czy lokacjach. Dzięki tej mechanice każda rozgrywka wygląda nieco inaczej.

Produkcja oferuje też obszerne drzewko technologiczne (do dyspozycji mamy ponad sto dziedzin naukowych), które również jest częściowo losowe. Korzystając z niego, rozwijamy zarówno przydatne wynalazki, jak i broń, z której korzysta nasza armia (w tytule można znaleźć kilkadziesiąt typów jednostek).

Tryby gry

W Shadow Empire możemy grać samotnie albo z innymi. Podstawą zabawy jest tryb single player, ale mamy do dyspozycji także tryb wieloosobowy (pozwala zarówno na rywalizację, jak i kooperację).

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Shadow Empire przypomina to, co znamy z wielu innych strategii 4X. Mamy tu głównie statyczne ilustracje oraz interfejs złożony z przeróżnych tabel i opisów. Styl artystyczny omawianej produkcji jest przyziemny i stonowany. Całość prezentuje się schludnie i nie przeszkadza w rozgrywce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   E-mail     Liczba graczy: 1-4  

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Wymagania wiekowe Shadow Empire

12+

Wymagania sprzętowe Shadow Empire

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 1.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 8/10 64-bit