Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Endless Space (PC)

Endless Space PC

Osadzona w stylistyce science-fiction turowa strategia 4X, opracowana przez debiutujące studio Amplitude, założone przez byłych pracowników EA oraz Ubisoftu. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości, w galaktyce zamieszkanej przez 8 konkurujących ze sobą cywilizacji.

Strategiczne | science fiction | turowe | 4X | sandbox | kosmiczne | indie

PC Windows
Okładka Endless Space (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

4lipca2012

18października2012

pudełko PL

Endless Space to kosmiczna strategia 4X rozgrywana w trybie turowym. Jest to debiutancki projekt niezależnego paryskiego zespółu Amplitude Studios. Firmę tę założyli doświadczeni byli pracownicy takich przedsiębiorstw jak m.in. Electronic Arts i Ubisoft.

Akcja osadzona została w odległej przyszłości, w galaktyce zamieszkiwanej przez osiem potężnych cywilizacji. Gracz obejmuje kontrolę nad jedną z nich i jego zadaniem jest zdominowanie pozostałych. Co ciekawe, zarówno aspekt strategiczny, jak i bitwy rozgrywane są w systemie turowym. Przy czym każda z batalii została podzielona na pięć faz, gdzie aktywność gracza ogranicza się jedynie do wsparcia własnej lub osłabienia wrogiej floty przy pomocy specjalnych kart akcji. Wszystkie strony wykonują swoje ruchy jednocześnie, co znacznie przyśpiesza zabawę w trybie multiplayer.

W świecie gry znajdziemy setki systemów planetarnych i każdy z nich posiada unikalne planety, surowce oraz sekrety, a dokładna eksploracja księżyców poszczególnych ciał niebieskich umożliwia odnalezienie artefaktów dawno wymarłych ras. Wirtualne uniwersum jest generowane losowo za każdym razem, gdy rozpoczynamy nową rozgrywkę. Jednocześnie jednak udostępniono opcje umożliwiające ustalenie cech mapy, takich jak rozmiar, gęstość planet, ich wielkość, liczbę przypadającą na pojedynczy układ czy wiek całej galaktyki.

Endless Space oferuje spektakularne bitwy kosmiczne, w których udział mogą brać olbrzymie armady. Wojna nie jest jednak jedyną metodą na wzmacnianie własnej pozycji. Równie dobrze sprawdza się dyplomacja, ekonomia czy przegonienie rywali w wyścigu technologicznym. Silnik graficzny umożliwia błyskawiczne przeskoki z gwiezdnych potyczek do widoku strategicznego, gdzie zarządzamy kosmicznym imperium.

Autorzy przygotowali też rozbudowany system modyfikowania statków, który pozwala samodzielnie wybrać uzbrojenie, napęd, opancerzenie oraz systemy pokładowe każdej jednostki.

Nie zabrakło również elementów dyplomacji. Rasy mogą zawierać sojusze, zawieszenia broni, prowadzić wymianę surowców, technologii a nawet całych układów planetarnych.

W grze pojawiają się również bohaterowie, których możemy mianować zarządcami systemów planetarnych lub powierzyć im dowództwo nad flotą statków kosmicznych. Herosi podzieleni zostali na pięć klas i każda z nich posiada własne drzewko rozwoju.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 532 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,99 PLN

Wymagania wiekowe Endless Space

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Endless Space

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 2.6 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP (SP3)/Vista/7
  • łącze internetowe
Kosmiczna cywilizacja – recenzja gry Endless Space
Kosmiczna cywilizacja – recenzja gry Endless Space

Recenzja 14 lipca 2012, 13:00

Kolejnym kryterium charakteryzującym każdą planetę są cztery podstawowe parametry świadczące o jej rozwoju. To żywność, uprzemysłowienie, pieniądze oraz nauka. Średnia tych wartości tworzy tzw. FIDS – współczynnik ilustrujący ogólną kondycję naszego imperium. Natomiast poszczególne jego części generowane są w dwójnasób – z poziomu planety, jak i całego systemu. Innymi słowy każde (skolonizowane) ciało niebieskie może być poddane tzw. opcjom eksploracji, czyli swoistej polityki planetarnej, podnoszącej poziom żywności, uprzemysłowienia, gotówki oraz nauki. To samo dotyczy całego układu planetarnego. Różnica polega jednak na tym, że wszelkiego rodzaju bonusy czy modernizacje wpływające na cały system pochodzą tylko i wyłącznie z opracowanych technologii. Krótko mówiąc, opcje eksploracji każdej planety są zawsze takie same – opcje produkcji dla układu planetarnego już nie. Tutaj gracz w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego może dysponować mniejszym lub większym repertuarem możliwych do „wybudowania” instalacji.