Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCiOS
Okładka Sid Meier's Starships (PC)

Sid Meier's Starships

Kolejna odsłona serii strategii turowych, opracowanych przez legendę branży, Sida Meiera. Tytuł stanowi w pewnym sensie kontynuację cyklu Civilization, a w szczególności jego ostatniej odsłony, Beyond Earth, z którą łączy się fabularnie.

Strategiczne | ekonomiczne | turowe | 4X | widok izometryczny | kosmiczne | multiplayer

Okładka Sid Meier's Starships (PC)

producent: Firaxis Games

wydawca: 2K Games

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

12mar2015

PC iOS

Sid Meier’s Starships to kolejna odsłona popularnej serii turowych strategii. Tym razem opuszczamy jednak powierzchnię planet i przenosimy się do przestrzeni kosmicznej - to tam próbujemy pokonać inne frakcje. W odróżnieniu od bezpośredniego poprzednika, czyli Civlization: Beyond Earth, w Starships nie zarządzamy kolonią w obcym świecie, lecz flotą statków. Za grę odpowiada specjalnie wydzielony w ramach studia Firaxis Games zespół, na czele którego stanął sam Sid Meier, twórca całej serii.

Starships rozpoczyna się w chwili, w której ludzka cywilizacja odebrała z odległej planety wołanie o pomoc. Nie zastanawiając się długo, ziemscy przywódcy decydują o wysłaniu zbrojnej ekspedycji, mającej za zadanie pomóc nieznanemu nadawcy. Po dotarciu na miejsce musimy nie tylko zadbać o zrealizowanie głównego celu, ale także wykonywać misje poboczne, które uchronią mieszkańców odległej galaktyki przed zagładą. Całość historii rozgrywa się niedługo po wydarzeniach znanych z Beyond Earth, dlatego też spotkamy liderów znanych z poprzedniej odsłony serii.

Gra różni się w swoich założeniach od poprzedników – nie tylko przenosi nas w przestrzeń kosmiczną, ale wymusza także inne podejście do rozgrywki. Zamiast budowania intergalaktycznego imperium, naszym podstawowym zadaniem jest ochrona poszczególnych planet oraz zwalczanie pojawiających się regularnie zagrożeń. Sama walka odbywa się w oparciu o system turowy, a każde z zadań rozgrywa się na osobnej mapie, spośród których zdecydowana większość jest generowana proceduralnie. Po wykonaniu wymaganej liczby misji w danym sektorze, zostaje on przyłączony do naszej intergalaktycznej federacji. Wówczas możemy postawić na jego obszarze własne budynki, poprawiające ekonomię imperium.

Z racji akcji rozgrywanej w przestrzeni kosmicznej, w Starships brakuje klasycznych jednostek, a ich miejsce zajęły potężne statki. Gracz może je swobodnie modyfikować oraz ulepszać, zwiększając np. grubość pancerza czy szybkość lub dodając zdolność maskowania. Niektóre z jednostek stworzymy także samodzielnie od zera, decydując nie tylko o ich możliwościach bojowych, ale także kształcie i wyglądzie. Tradycyjnie w grze umieszczono drzewko technologiczne. Wiele z gałęzi nauki i rozwoju jest całkowicie fikcyjna i została stworzona na podstawie futurologicznych domysłów. Zwycięstwo możemy tradycyjnie odnieść na kilka sposobów, tj. poprzez likwidację przeciwników, zajęcie wystarczająco dużej części galaktyki, zbudowanie wymaganej liczby tzw. cudów lub osiągając znaczącą przewagę naukową.

Starships bazuje na silniku graficznym, który wykorzystano już wcześniej w przypadku Civilization V oraz Civilization: Beyond Earth. Z racji przeznaczenia nie tylko na komputery stacjonarne, ale i urządzenia mobilne, twórcy zdecydowali się na kilka uproszczeń, pozwalających udźwignąć produkcję także i mniej zaawansowanym sprzętom.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna   / gorące krzesło    

Ocena czytelników: 5,5 / 10 na podstawie 86 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,9 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59,90 PLN

Wymagania wiekowe Sid Meier's Starships

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Sid Meier's Starships

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz/AMD Athlon 64 X2 2.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 8800 GT/Radeon HD 2600 XT lub lepsza, 841 MB HDD, Windows Vista(SP2)/7

Apple iOS

Apple iOS

Wymagania sprzętowe: iPad

Recenzja gry Sid Meier’s Starships – kosmiczna strategia w wersji mini
Recenzja gry Sid Meier’s Starships – kosmiczna strategia w wersji mini

Recenzja 17 marca 2015, 14:00

Po pewnym czasie starcia zaczynają się jednak robić nieco monotonne – na walce spędzamy w Starships naprawdę mnóstwo czasu, a formuła – z racji swojej prostoty – dość szybko staje się wtórna. Pewne spłycenie strategicznych aspektów jest oczywiście dopuszczalne, ale fakt, że jest ich tak niewiele, doprowadza do sytuacji, w której po kilku godzinach grania czuje się porządny niedosyt. Wszystko teoretycznie działa tak, jak powinno... ale jednocześnie jest tego zwyczajnie zbyt mało.

PC
iOS