Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2011, 10:00

autor: Kono

Let's Talk iPhone - iPhone 4S, iOS 5 i świetne wyniki sprzedaży

Podczas konferencji Let's talk iPhone przedstawiciele firmy Apple zaprezentowali smartfona iPhone 4S, system operacyjny iOS 5, a także pochwalili się wynikami sprzedaży zarówno sprzętu, jak i oprogramowania.

Przedstawiciele firmy Apple podczas imprezy „Let’s Talk iPhone” zaprezentowali smartfon iPhone 4S, zapowiedzieli system operacyjny iOS 5 i pochwalili się sukcesami komercyjnymi.

iPhone 4S

iPhone 4S nie jest co prawdą gigantycznym krokiem w przód, jeśli chodzi o rozwój smartfona firmy Apple, ale zawiera kilka interesujących usprawnień w porównaniu do starszego modelu. Mamy więc dwurdzeniowy procesor A5 (tak jak w iPad 2), usprawniony układ graficzny, który ma być siedem razy szybszy od poprzednika oraz nową baterię pozwalającą na dłuższy czas pracy. Ma ona wytrzymać 8 godzin rozmawiania przez 3G, czternaście godzin przez 2G lub 6 godzin przeglądania stron www przez 3G.

iPhone 4S został wyposażony w podwójną antenę, która ma znacznie poprawić zasięg oraz jakość rozmów. Odświeżony model telefonu pozwoli na transfer danych z prędkością 14,4 Mbps (dwa razy szybciej niż iPhone 4) oraz obsługę standardów GSM i CDMA. Smartfon został wyposażony w aparat robiący zdjęcia w rozdzielczości 3264x2448 i pozwoli nagrać film w jakości 1080p.

Let's Talk iPhone - iPhone 4S, iOS 5 i świetne wyniki sprzedaży - ilustracja #1

Ekran i obudowa 4S są praktycznie takie same jak w poprzedniku. Nowa zabawka firmy Apple będzie oferowana w trzech wersjach: 16 GB (za 199 dolarów), 32 GB (za 299 dolarów) oraz 64 GB (za 399 dolarów). Są to oczywiście ceny dla osób, które kupują smartfona wraz z abonamentem u operatora w USA. iPhone 4S zadebiutuje na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych 14 października. Aktualnie nie wiemy dokładnie, kiedy nowy produkt pojawi się na polskim rynku (stanie się to jednak jeszcze w tym roku). Na pewno nie dojdzie do tego w tzw. "drugim rzucie", przewidzianym na 28 października, gdy odbędzie się premiera m.in. w Czechach, Słowacji czy na Litwie.

Siri – wirtualny asystent

Jedną z ciekawostek, które zaoferuje iPhone 4S, jest wirtualny asystent – Siri. Będzie można go zapytać np. o to jaka będzie pogoda w najbliższym czasie lub jak dojechać do Krakowa, a on postara się nam pomóc. Siri przeczyta SMS-a, a następnie zapyta co z nim zrobić. Ten dodatek rodem z filmów sci-fi będzie oferować obsługę angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Należy mieć na uwadze, że początkowo Siri będzie w „fazie beta”. Oznacza to, że w miarę upływu czasu będą dodawane nowe języki oraz funkcje.

iOS 5

Nowa inkarnacja systemu operacyjnego iOS (wg. danych Apple popularniejszego niż Android) zadebiutuje 12 października. iOS 5 będzie dostępny dla iPod touch (3 i 4 generacji), iPad, iPad 2, iPhone 3GS oraz iPhone 4 jako darmowe uaktualnienie. System zaoferuje sporo ciekawych nowinek (natywna obsługa Twittera, wiadomości tekstowe działające przez 3G lub WiFi oraz serwis pozwalający na wysłanie prawdziwej pocztówki na terenie USA). Niemniej jednak trudno je uznać za rewolucyjne.

12 października zadebiutuje również usługa iCloud. Zaoferuje ona użytkownikom 5 GB miejsca na różnego rodzaju dane (muzyka, zdjęcia, filmy). Za dodatkową opłatą możliwe będzie zwiększenie pojemności „chmury”.

Wyniki

Tim Cook podczas swojej prezentacji miał się czym chwalić. Jedną z informacji ujawnionych na konferencji „Let’s Talk iPhone” była ta mówiąca o 16 miliardach piosenek ściągniętych z serwisu iTunes. Ujawniono również, że na całym świecie sprzedano 300 milionów iPodów, z czego 45 milionów w ciągu ostatniego roku. Warto zaznaczyć, że w ciągu 30 lat firmie Sony udało się rozprowadzić 220 milionów Walkmanów.

W kwestii iPhone’a Apple również ma powody do zadowolenia. Sprzedaż smartfona rośnie w tempie 125% rocznie, a w rankingach satysfakcji klientów telefon Apple zajmuje pierwsze miejsce. Ujawniono też, że na App Store znajduje się ponad pół miliona aplikacji. Co ciekawe, aż 140 tysięcy z nich posiada wersje dedykowane iPadowi. Liczba pobrań software’u z App Store oscyluje w granicach 18 miliardów.