Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGMMOPC
Okładka World of Warcraft Classic (PC)

World of Warcraft Classic PC

WoW Classic

Opracowany przez firmę Blizzard Entertainment specjalny wariant gry MMORPG pod tytułem World of Warcraft. W WoW Classic twórcy przywrócili mechanikę oraz świat do wersji z pierwszych lat funkcjonowania tej produkcji.

To jest dodatek do gry World of Warcraft.

RPG | TPP | fantasy | PvP | PvE | MMORPG | multiplayer

PC Windows
Okładka World of Warcraft Classic (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27sierpnia2019

27sierpnia2019

Battle.Net

World of Warcraft Classic to specjalny wariant gry MMORPG pod tytułem World of Warcraft, którego celem jest przywrócenie świata przedstawionego oraz mechaniki do wersji z pierwszych lat funkcjonowania owej produkcji. Zabawa toczy się tutaj na osobnych i dedykowanych serwerach, a całość oparto o kod wersji 1.2, udostępnionej w 2006 roku w patchu Drums of War. Za opracowaniem WoW-a Classic stoją autorzy pierwowzoru, czyli czuwająca nad rozwojem marki firma Blizzard Entertainment. Tytuł wymaga opłacenia abonamentu.

Fabuła

Akcja World of Warcraft Classic toczy się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Warcraft III: Reign of Chaos i dodatku The Frozen Throne. Kraina Azeroth wciąż boryka się z problemami – oprócz wewnętrznych konfliktów jej mieszkańcom zagrażają liczne niebezpieczeństwa z zewnątrz. W tych niespokojnych czasach uformowały się dwa wzajemnie zwalczające się stronnictwa, czyli Sojusz (tworzony przez ludzi, krasnoludów, gnomów i nocne elfy) oraz Horda (w skład której wchodzą orkowie, taureni, trolle oraz nieumarli). W trakcie zabawy musimy opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu.

Mechanika

Rozgrywkę w World of Warcraft Classic rozpoczynamy od kreacji postaci, która obejmuje wybór rasy oraz płci, a także dostosowanie jej wyglądu do indywidualnych preferencji. Poza tym autorzy pozwalają nam na dobór profesji; do boju możemy poprowadzić wojownika, maga, szamana, czarodzieja bitewnego, druida, łowcę, paladyna, łotrzyka bądź kapłana. Następnie możemy już przystąpić do właściwej zabawy.

Obserwując akcję z perspektywy trzeciej osoby (TPP), przemierzamy rozległy świat, na który składają się rozmaite krainy, jak Kalimdor, Khaz Modan, Lordaeron, Northrend, Stranglethorn oraz Quel'Thalas. Zróżnicowano je nie tylko pod kątem krajobrazów, lecz również czekających w nich na nas przygód oraz zamieszkujących je istot i przeciwników do ubicia. Wśród tych ostatnich pojawiają się między innymi harpie, gnolle, trolle, golemy, szkielety, przerośnięte pająki czy bazyliszki.

W miarę postępów rozwijamy prowadzonego do boju herosa poprzez zdobywanie punktów doświadczenia, awanse na kolejne poziomy oraz naukę nowych umiejętności bojowych. Poza tym potencjał bohatera zwiększamy, pozyskując coraz potężniejszy ekwipunek, który znajdujemy, kupujemy bądź wytwarzamy w oparciu o zdobyte surowce. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by oddawać się samotnym wojażom, znacznie lepszym rozwiązaniem jest uformowanie drużyny wraz z kilkoma innymi graczami bądź dołączenie do jednej z gildii (lub stworzenie własnej). Towarzystwo przydaje się nie tylko podczas starć z przeciwnikami, lecz także w trakcie realizacji zadań popychających fabułę do przodu lub podczas tak zwanych raidów, w których jednocześnie może brać udział nawet czterdzieści osób.

Tryby gry

World of Warcraft Classic pozwala zarówno na zabawę opartą na zasadach PvE, jak i na toczenie pojedynków z innymi graczami (PvP).

Kwestie techniczne

Stworzenie World of Warcraft Classic stanowiło dla firmy Blizzard Entertainment nie lada wyzwanie. Z tego względu rozwój gry został podzielony na sześć faz. Podczas gdy w pierwszej otrzymaliśmy do dyspozycji takie lokacje, jak Molten Core oraz Onyxia's Lair, w drugiej twórcy oddali w nasze ręce miasto Dire Maul i dwa raidy (Kazzak oraz Azuregos), natomiast w trzeciej – aktywności składające się na Darkmoon Faire oraz strefę Blackwing. Czwarta faza obejmowała raid Zul'Gurub i wprowadziła do gry zielone smoki, z kolei piąta przyniosła nowe raidy (będące pokłosiem rozpoczęcia działań wojennych przez miasto Ahn'Qiraj). Ostatnim elementem układanki jest faza szósta, w której sprowadzono latającą nekropolię Naxxramas oraz event Scourge Invasion.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 47 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.2 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI World of Warcraft Classic

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe World of Warcraft Classic

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-4770 3.4 GHz / AMD FX-8310 3.4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza, 70 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-760 2.8 GHz / AMD FX-8100 2.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 / Radeon HD 7850 lub lepsza, 70 GB HDD, Windows 7 64-bit

WoW Classic - gracze banowani za wykorzystanie buga
WoW Classic - gracze banowani za wykorzystanie buga

wiadomość17 września 2019

Gracze, którzy wykorzystywali exploit umożliwiający kilkukrotne pokonanie tego samego bossa bez przechodzenia całej instancji w World of Warcraft: Classic, mogą spodziewać się czasowego bana oraz odebrania przedmiotów, które zdobyli w wyniku oszustwa.

WoW: Classic - Blizzard udostępni możliwość darmowego przenoszenia postaci
WoW: Classic - Blizzard udostępni możliwość darmowego przenoszenia postaci

wiadomość4 września 2019

Blizzard próbuje różnych sposobów, aby poradzić sobie z wciąż obecnymi kolejkami na najpopularniejsze serwery World of Warcraft: Classic. Kolejnym pomysłem jest udostępnienie możliwości darmowego przeniesienia postaci.

World of Warcraft Classic - pierwszy gracz osiągnął 60. poziom i uczcił to paradą
World of Warcraft Classic - pierwszy gracz osiągnął 60. poziom i uczcił to paradą

wiadomość2 września 2019

Streamer o pseudonimie JokerdTV został pierwszą osobą, która osiągnęła poziom 60. w World of Warcraft Classic. Potrzebował na to trzech dni. Wydarzenie uczczono uroczystą paradą graczy.

World of Warcraft: Classic - są kolejki do kolejek, wszędzie kolejki
World of Warcraft: Classic - są kolejki do kolejek, wszędzie kolejki

wiadomość28 sierpnia 2019

Premiera WoW: Classic nie przebiegła najlepiej. Chętnych nie brakowało, jednak nie dla wszystkich znalazło się miejsce. Jeszcze przed startem wszyscy stanęli w gigantycznej kolejce na serwery, a potem było już tylko gorzej.

Start World of Warcraft: Classic - ogromne kolejki do serwerów i questów
Start World of Warcraft: Classic - ogromne kolejki do serwerów i questów

wiadomość27 sierpnia 2019

Wielka premiera WoW: Classic przebiegła dokładnie tak, jak tego oczekiwano. Gracze byli zmuszeni spędzić nawet po kilka godzin w długich kolejkach na serwery, jednak sam tytuł osiągnął gigantyczny sukces, przebijając magiczną barierę na Twitchu.