Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka World of Warcraft Classic (PC)

World of Warcraft Classic PC

WoW Classic

Opracowany przez firmę Blizzard Entertainment specjalny wariant gry MMORPG pod tytułem World of Warcraft. W WoW Classic twórcy przywrócili mechanikę oraz świat do wersji z pierwszych lat funkcjonowania tej produkcji.

To jest dodatek do gry World of Warcraft.

RPG | TPP | fantasy | PvP | PvE | MMORPG | multiplayer | MMO

PC Windows
Okładka World of Warcraft Classic (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27sierpnia2019

27sierpnia2019

Battle.Net

World of Warcraft Classic to specjalny wariant gry MMORPG pod tytułem World of Warcraft, którego celem jest przywrócenie świata przedstawionego oraz mechaniki do wersji z pierwszych lat funkcjonowania owej produkcji. Zabawa toczy się tutaj na osobnych i dedykowanych serwerach, a całość oparto o kod wersji 1.2, udostępnionej w 2006 roku w patchu Drums of War. Za opracowaniem WoW-a Classic stoją autorzy pierwowzoru, czyli czuwająca nad rozwojem marki firma Blizzard Entertainment. Tytuł wymaga opłacenia abonamentu.

Fabuła

Akcja World of Warcraft Classic toczy się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Warcraft III: Reign of Chaos i dodatku The Frozen Throne. Kraina Azeroth wciąż boryka się z problemami – oprócz wewnętrznych konfliktów jej mieszkańcom zagrażają liczne niebezpieczeństwa z zewnątrz. W tych niespokojnych czasach uformowały się dwa wzajemnie zwalczające się stronnictwa, czyli Sojusz (tworzony przez ludzi, krasnoludów, gnomów i nocne elfy) oraz Horda (w skład której wchodzą orkowie, taureni, trolle oraz nieumarli). W trakcie zabawy musimy opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu.

Mechanika

Rozgrywkę w World of Warcraft Classic rozpoczynamy od kreacji postaci, która obejmuje wybór rasy oraz płci, a także dostosowanie jej wyglądu do indywidualnych preferencji. Poza tym autorzy pozwalają nam na dobór profesji; do boju możemy poprowadzić wojownika, maga, szamana, czarodzieja bitewnego, druida, łowcę, paladyna, łotrzyka bądź kapłana. Następnie możemy już przystąpić do właściwej zabawy.

Obserwując akcję z perspektywy trzeciej osoby (TPP), przemierzamy rozległy świat, na który składają się rozmaite krainy, jak Kalimdor, Khaz Modan, Lordaeron, Northrend, Stranglethorn oraz Quel'Thalas. Zróżnicowano je nie tylko pod kątem krajobrazów, lecz również czekających w nich na nas przygód oraz zamieszkujących je istot i przeciwników do ubicia. Wśród tych ostatnich pojawiają się między innymi harpie, gnolle, trolle, golemy, szkielety, przerośnięte pająki czy bazyliszki.

W miarę postępów rozwijamy prowadzonego do boju herosa poprzez zdobywanie punktów doświadczenia, awanse na kolejne poziomy oraz naukę nowych umiejętności bojowych. Poza tym potencjał bohatera zwiększamy, pozyskując coraz potężniejszy ekwipunek, który znajdujemy, kupujemy bądź wytwarzamy w oparciu o zdobyte surowce. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by oddawać się samotnym wojażom, znacznie lepszym rozwiązaniem jest uformowanie drużyny wraz z kilkoma innymi graczami bądź dołączenie do jednej z gildii (lub stworzenie własnej). Towarzystwo przydaje się nie tylko podczas starć z przeciwnikami, lecz także w trakcie realizacji zadań popychających fabułę do przodu lub podczas tak zwanych raidów, w których jednocześnie może brać udział nawet czterdzieści osób.

Tryby gry

World of Warcraft Classic pozwala zarówno na zabawę opartą na zasadach PvE, jak i na toczenie pojedynków z innymi graczami (PvP).

Kwestie techniczne

Stworzenie World of Warcraft Classic stanowiło dla firmy Blizzard Entertainment nie lada wyzwanie. Z tego względu rozwój gry został podzielony na sześć faz. Podczas gdy w pierwszej otrzymaliśmy do dyspozycji takie lokacje, jak Molten Core oraz Onyxia's Lair, w drugiej twórcy oddali w nasze ręce miasto Dire Maul i dwa raidy (Kazzak oraz Azuregos), natomiast w trzeciej – aktywności składające się na Darkmoon Faire oraz strefę Blackwing. Czwarta faza obejmowała raid Zul'Gurub i wprowadziła do gry zielone smoki, z kolei piąta przyniosła nowe raidy (będące pokłosiem rozpoczęcia działań wojennych przez miasto Ahn'Qiraj). Ostatnim elementem układanki jest faza szósta, w której sprowadzono latającą nekropolię Naxxramas oraz event Scourge Invasion.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 6 / 10 na podstawie 99 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.2 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI World of Warcraft Classic

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe World of Warcraft Classic

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-760 2.8 GHz / AMD FX-8100 2.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 70 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4770 3.4 GHz / AMD FX-8310 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • 70 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
WoW Classic - bramy Ahn'Qiraj otworzą się w lipcu
WoW Classic - bramy Ahn'Qiraj otworzą się w lipcu

wiadomość30 czerwca 2020

Firma Blizzard Entertainment poinformowała, że 28 lipca tego roku na serwerach World of Warcraft Classic rozpocznie się dobrze wspominany przez graczy event Ahn’Qiraj.

Gracz WoW-a wbił najwyższy poziom, zabijając tylko dziki - jak w South Park
Gracz WoW-a wbił najwyższy poziom, zabijając tylko dziki - jak w South Park

wiadomość21 maja 2020

Gracz World of Warcraft: Classic jako pierwszy na świecie wbił maksymalny poziom, zabijając tylko dziki. Wyzwanie to zostało zainspirowane jednym z odcinków serialu South Park, w którym bohaterowie, aby móc pokonać gnębiącego ich gracza, zdobywali kolejne poziomy tylko w startowej lokacji, ubijając wyłącznie dziki.

Blizzard pyta graczy, czy chcą The Burning Crusade Classic
Blizzard pyta graczy, czy chcą The Burning Crusade Classic

wiadomość30 marca 2020

Deweloperzy ze studia Blizzard Entertainment zapytali graczy o możliwość wydania dodatku The Burning Crusade dla WoW Classic. Twórcy rozpatrują zrobienie tego w taki sposób, by zadowolić graczy o różnych oczekiwaniach.

World of Warcraft podwoiło liczbę abonentów
World of Warcraft podwoiło liczbę abonentów

wiadomość7 lutego 2020

Activision Blizzard opublikowało raport finansowy za miniony rok. Poza przychodami i zyskami dowiedzieliśmy się, że ponad dwukrotnemu zwiększeniu uległa liczba abonentów World of Warcraft.

Transfer postaci w WoW Classic i opóźnienie patcha Ghost Recon: Breakpoint – wieści
Transfer postaci w WoW Classic i opóźnienie patcha Ghost Recon: Breakpoint – wieści

wiadomość18 grudnia 2019

Dziś piszemy o nowej opcji transferu postaci w World of Warcraft Classic oraz o opóźnionym patchu do gry Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.