Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria WarCraft - seria gier

Cieszący się olbrzymią popularnością cykl strategii czasu rzeczywistego, których akcja została osadzona w świecie high fantasy – Azeroth, zamieszkałym m.in. przez ludzi, orków, elfy, krasnoludy i nieumarłych. Markę stworzyła i rozwija firma Blizzard Entertainment, znana m.in. z serii Diablo oraz StarCraft.

Pierwsza gra z cyklu: WarCraft: Orcs & Humans ujrzała światło dzienne w 1994 roku na PC i komputery Macintosh. Możemy w niej stanąć po jednej z dwóch stron konfliktu: ludzi, broniących królestwa Azeroth, lub orków, którzy próbują je podbić. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród graczy i recenzentów, zachęcając ekipę deweloperską Blizzard Entertainment do stworzenia kontynuacji. Ta pojawiła się na półkach sklepów rok później w wersji na PC, Macintosh, PlayStation oraz Sega Saturn, a opatrzono ją tytułem WarCraft II: Tides of Darkness. Opowiada o kolejnej próbie podbicia Azeroth przez orków, podjętej sześć lat po wydarzeniach z pierwowzoru. Mimo skromnego budżetu, okazała się wielkim hitem, co zaowocowało m.in. wydanym rok później dodatkiem WarCraft II: Beyond the Dark Portal. Pełen potencjał gra ujawniła dopiero w 1999 roku, wraz z premierą edycji Battle.net, dostosowanej do gry wieloosobowej za pośrednictwem sieciowej usługi zaprojektowanej przez Blizzard. Na kontynuację gracze musieli poczekać do 2002 roku. Wydana wówczas tylko na PC trzecia część cyklu, Warcraft III: Reign of Chaos (wzbogacona w kolejnym roku o dodatek Warcraft III: The Frozen Throne), określana mianem Role Play Strategy, czyli mieszanki RTS-a z elementami RPG, do dzisiaj bywa uznawana za jedną z najlepszych strategii czasu rzeczywistego w historii gatunku. Jej fabuła opowiada o sojuszu orków, ludzi i Nocnych Elfów, zawiązanym w celu odparcia inwazji nieumarłych zwanych Nocnym Legionem. W 2020 doczekaliśmy się jej odnowionej wersji, zatytułowanej Warcraft III: Reforged, oferującej podstawową wersję gry oraz dodatek w odświeżonej oprawie graficznej i z usprawnieniami w rozgrywce.

Na fali sukcesu marki w 2004 roku firma Blizzard Entertainment zdecydowała się wydać sieciową grę MMORPG – World of WarCraft, która mimo upływu lat pozostaje niekwestionowanym numerem jeden w swojej kategorii (w szczytowym okresie popularności liczba kont abonentów przekraczała 12 milionów). Gracze poznają w niej historię konfliktu Sojuszu (ludzie, krasnoludy, Nocne Elfy i gnomy) oraz Hordy (orkowie, Taureni, nieumarli oraz trolle), a do dyspozycji otrzymali ogromny i różnorodny świat. Na przestrzeni następnych kilkunastu lat tytuł doczekał się aż siedmiu dużych dodatków: The Burning Crusade, Wrath of the Lich King, Cataclysm, Mists of Pandaria, Warlords of Draenor, Legion oraz Battle for Azeroth. W roku 2014 swoją premierę miała udostępniana na zasadzie free-to-play karcianka Hearthstone: Heroes of WarCraft (później pozbawiona podtytułu) korzystająca z uniwersum WarCraft. Ona również doczekała się licznych dodatków, a jej popularność (100 mln graczy w 2018) zaowocowała powstaniem nowej dyscypliny e-sportowej.

Ze względu na gigantyczną popularność, cykl WarCraft na stałe wpisał się w kulturę masową, wykraczając daleko poza sferę gier wideo. Marka doczekała się m.in. adaptacji w postaci gier planszowych, karcianych i RPG (pan & paper), serii ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań, a także wydawnictw komiksowych. W 2016 roku ukazał się wyprodukowany przez Legendary Pictures film o tytule WarCraft: Początek, w reżyserii Duncana Jonesa i z Travisem Fimmelem w roli głównej. Budżet wyniósł 160 mln dolarów, a zyski w box office przekroczyły 400 mln.

Warcraft Rumble
Warcraft Rumble

Strategiczne 3 listopada 2023

Gra strategiczna osadzona w uniwersum serii Warcraft. W Warcraft Arclight Rumble naszym zadaniem jest pokonanie bossa i niedopuszczenie do zniszczenia naszej bazy. By tego dokonać, wystawiamy jednostki zwane mini, które samodzielnie walczą, gromadzą surowce i przejmują obiekty. Tytuł pozwala na zabawę w pojedynkę lub w trybie multiplayer.

ANDiOS

Warcraft III: Reforged
Warcraft III: Reforged

Strategiczne 29 stycznia 2020

Zremasterowana wersja Warcrafta III z 2002 roku, jednej z najsłynniejszych gier RTS w historii. Odświeżone wydanie zawiera podstawową wersję oryginału i dodatek The Frozen Throne. Remaster oferuje poprawioną oprawę graficzną oraz szereg ulepszeń w rozgrywce.

PC

Warcraft III: Reign of Chaos
Warcraft III: Reign of Chaos

Strategiczne 3 lipca 2002

Warcraft III: Reign of Chaos to trzecia odsłona kultowej serii osadzonych w realiach fantasy RTS-ów, zapoczątkowanej w 1994 roku przez studio Blizzard. W krainie Azeroth siły ludzi, orków i nocnych elfów stawiają czoła inwazji nieumarłych, zwanych Plagą albo Nocnym Legionem. Mechanika rozgrywki czerpie z klasycznych rozwiązań cyklu, ale nie obyło się bez kilku nowości. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie właściwych dla każdej rasy bohaterów, którzy w trakcie gry zyskują doświadczenie, a ich umiejętności specjalne są przydatnym wsparciem podczas walki. W trzeciej części gry szczególny nacisk położono na fabułę, której szczegóły poznajemy z licznych animowanych przerywników. Warcraft III posiada także zaawansowany tryb multiplayer, pozwalający na zabawę w kilku trybach rozgrywki poprzez sieć Battle.net. Dodatkową atrakcję stanowi rozbudowany edytor, pozwalający na zmianę niemal każdego elementu gry.

PC

WarCraft II: Battle.net Edition
WarCraft II: Battle.net Edition

Strategiczne 30 marca 1999

Ostateczne wydanie jednej z najsłynniejszych strategii czasu rzeczywistego w dziejach elektronicznej rozrywki, która pojawiła się pierwotnie w marcu 1995 roku. Warcraft II: Battle.net Edition oferuje pełną zawartość gry podstawowej Warcraft II: Tides of Darkness oraz wydanego rok później dodatku Beyond the Dark Portal (choć w planach twórców znajdowały się też dwa dodatkowe pakiety misji). W niniejszej edycji znalazły się wszystkie poprawki i usprawnienia, wprowadzone już po premierze gry macierzystej, takie jak możliwość zapisywania grup jednostek do pamięci, usprawniona mgła wojny w rozgrywce wieloosobowej, możliwość obejrzenia baz sprzymierzonych graczy czy informacja na temat liczby możliwych do wyprodukowania jednostek. Najważniejszą nowością tej edycji jest jednak udostępnienie opcji rozgrywki wieloosobowej przez Internet za pośrednictwem serwerów Battle.net, na wzór rozwiązań zastosowanych w późniejszych produkcjach Blizzarda pokroju StarCrafta oraz Diablo.

PC

Warcraft II: The Dark Saga
Warcraft II: The Dark Saga

Strategiczne 31 sierpnia 1997

Konsolowa wersja strategii czasu rzeczywistego Warcraft II: Tides of Darkness, zawierająca w sobie także zadania z dodatku Beyond the Dark Portal. Produkcja pozwala graczowi na poprowadzenie sił ludzi bądź orków w krwawej wojnie o dominację nad krainą Azeroth. Do zadań użytkownika należy budowanie bazy, zbieranie surowców, rozwój armii oraz niszczenie sił wroga. Edycja konsolowa zawiera wiele usprawnień w stosunku do wersji wydanej na komputery osobiste.

PS1

Warcraft II: Tides of Darkness
Warcraft II: Tides of Darkness

Strategiczne 14 marca 1995

Kontynuacja przebojowej strategii RTS studia Blizzard Entertainment z 1994 roku. Akcja Warcraft II: Tides od Darkness przenosi nas do znanego z pierwowzoru świata Azeroth. Choć od pamiętnej klęski orków minęło aż sześć lat, określani mianem "zielonej zarazy" najeźdźcy nie zrezygnowali ze swoich planów i skorzystawszy z pomocy armady potężnie uzbrojonych statków, docierają do granic królestwa ludzi, marząc o zemście. Pod względem mechaniki, tytuł nie odbiega w sposób znaczący od rozwiązań poprzedniczki, a zadaniem graczy jest opowiedzenie się po jednej ze stron konfliktu i pokonanie przeciwnika poprzez rozbudowę bazy i stworzenie silnej armii. Rozgrywka każdą ze stron przebiega w dość podobny sposób, a główną różnicę stanowią odmienne typy zaklęć, rzucanych przez plemiennych kapłanów i czarodziei. W odróżnieniu od pierwowzoru, twórcy zrezygnowali też ze scenariuszy rozgrywanych w lochach, oferując w zamian mocno zróżnicowane klimatycznie typy terenu.

PC

WarCraft: Orcs and Humans
WarCraft: Orcs and Humans

Strategiczne 11 marca 1994

Osadzona w realiach fantasy strategia czasu rzeczywistego, będąca debiutanckim dziełem amerykańskiego studia Blizzard Entertainment (działającego wcześniej pod nazwą Silicon & Synapse). Akcja gry WarCraft: Orcs and Humans osadzona została w fantastycznym świecie Azeroth, będącym areną konfliktu ludzi oraz orków, zaś gracze opowiadają się po jednej ze stron i próbują podbić lub obronić krainę. Pod względem mechaniki gra przypomina nieco przebojową strategię Dune II firmy Westwood Studios, choć w porównaniu do niej rozgrywka wzbogacona została szeregiem nowych rozwiązań. Podczas zabawy zajmujemy się głównie zbieraniem surowców, rozbudową bazy o nowe budynki oraz produkcją jednostek niezbędnych do walki z przeciwnikami. Dla każdej ze stron gra oferuje po 12 misji o lekko przygodowym charakterze, w których oprócz obrony bazy i niszczenia struktur wroga otrzymujemy np. zadania zrównania z ziemią miasta przeciwnika lub zejścia do podziemi, by wyprowadzić stamtąd rannych bohaterów.

PC