Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCANDiOS
Okładka Vainglory (iOS)

Vainglory

Multiplayerowa MOBA, w której bierzemy udział w starciach dwóch pięcioosobowych drużyn; naszym zadaniem jest zniszczenie kryształu znajdującego się w bazie nieprzyjaciół i obronienie własnego. Na wszystkich platformach Vainglory jest dystrybuowane w modelu free-to-play.

Akcji | fantasy | MOBA | zagraj za darmo | PvP | PvE | widok izometryczny | sieciowe | multiplayer | kooperacja

Okładka Vainglory (iOS)

data premiery gry:

12lis2014

iOS

1lip2015

AND

2019

PC

Vainglory jest reprezentantem gatunku MOBA, spopularyzowanego przez takie gry, jak League of Legends orat Dota 2. Tytuł stanowi debiutancki projekt studia Super Evil Megacorp, założonego przez byłych pracowników firm Riot Games, Supercell, Gazillion Entertainment oraz Rockstar Games.

Mechanika

Vainglory przenosi nas do klasycznej krainy fantasy. Akcję ukazano tu w widoku izometrycznym, a filarem gry są multiplayerowe starcia toczone przez dwa pięcioosobowe zespoły, których siedziby znajdują się na przeciwległych krańcach mapy; celem obu drużyn jest zniszczenie kryształu znajdującego się w bazie adwersarzy oraz obrona kamienia znajdującego się w ich własnej fortecy. Tytuł oddaje w nasze ręce kilkudziesięciu bohaterów zróżnicowanych pod kątem specjalizacji oraz umiejętności bojowych, których rozwijamy w miarę postępów.

Osiągnięcie sukcesu nie jest łatwe, gdyż dostępu do baz strzegą zautomatyzowane systemy defensywne (które oczywiście należy zniszczyć, nim zbliżymy się do siedziby nieprzyjaciela). Przed przystąpieniem do działania warto więc należycie się przygotować i kupić ulepszenia dla herosów, zebrać skarby poukrywane na mapie (ułatwiające odniesienie zwycięstwa), a także spróbować pokonać Krakena, który po piętnastu minutach zmagań pojawia się w centrum areny; zwycięska drużyna może liczyć na jego pomoc w walce z oponentami.

Kwestie techniczne

Vainglory może się pochwalić wysokiej jakości grafiką; poza tym autorzy dostosowali sterowanie do specyfiki poszczególnych platform, na które trafiło ich dzieło. Tytuł jest dystrybuowany w modelu darmowym z mikropłatnościami (free-to-play).

Minirecenzja Vainglory – mobilna MOBA z wyższej półki

PLUSY:
  1. Jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza gra MOBA dostępna na urządzeniach mobilnych;
  2. Świetny kompromis pomiędzy przystępną, mobilną rozgrywką, a zaawansowaną zręcznościową grą strategiczną;
  3. Znakomita oprawa graficzna, wyciskająca sporo mocy z dobrych smartfonów i tabletów.
MINUSY:
  1. Mało postaci, jedna mapa i bark trybu 5 vs. 5.

Na komputerach PC gatunek MOBA jest obecnie jednym z najpopularniejszych i przyciąga przed ekrany monitorów miliony użytkowników każdego miesiąca. Nic dziwnego więc, że rozmaici deweloperzy próbują powtórzyć sukces takich gier jak League of Legends czy Dota 2 na urządzeniach mobilnych. Bez wątpienia jednym z lepszych tego typu projektów jest Vainglory.

Tytuł autorstwa studia Super Evil Megacorp, założonego przez byłych deweloperów takich zespołów jak Riot czy Rockstar jest prawdopodobnie najlepszym kompromisem pomiędzy rozbudowaną rozgrywką znaną ze stacjonarnych produkcji MOBA, a uproszczonym gameplayem wymuszonym przez ekrany dotykowe i samą kulturę grania na urządzeniach mobilnych.

Zasady zabawy są oczywiście takie, jak w innych tytułach tego typu. Naprzeciw siebie stają dwie drużyny, których celem jest zniszczenie bazy przeciwników. Problem w tym, że droga do celu broniona jest przez specjalne wieżyczki strzelnicze, zadające potężne obrażenia, oraz przez samych członków wrogiej ekipy. Na szczęście co jakiś czas na planszy pojawiają się mobki, czyli żołnierze sterowani przez SI. Z jednej strony pomagają nam oni w walce, a z drugiej zabijając wrogie jednostki otrzymujemy złoto. To przeznaczamy na wykupywanie ulepszeń, co w połączeniu ze zdobywaniem punktów doświadczenia, wpływających na posiadane zdolności, sprawia, że w trakcie starcia stajemy się coraz silniejsi. Fani gatunku MOBA z pewnością wiedzą o co chodzi, gdyż jest to podobny system, do tego znanego chociażby z LoL-a.

Urządzenia mobilne rządzą się jednak swoimi prawami, w związku z czym w starciach uczestniczy tylko sześć osób, podzielonych na trzyosobowe składy. Mapa jest niewielka, a główna droga do celu tylko jedna. Same pojedynki trwają natomiast około 20 minut (czasami trochę krócej, czasami nieco dłużej). Na szczęście uproszenia te nie wpływają diametralnie na odbiór gry, a dżungla znajdująca się tuż obok głównej ścieżki, zapewnia dodatkowe atrakcje, w tym kopalnie i potężnego Krakena, który pojawia się pod koniec spotkania. Pokonanie go nie jest łatwe, ale gdy już nam się to uda, stwór przyłącza się do ekipy i może przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść.

Vainglory ma prawie wszystko, czego potrzeba było gatunkowi MOBA w wydaniu mobilnym. Co prawda przydałoby się nieco więcej postaci, dodatkowe mapy czy tryb 5 vs. 5, ale i bez tego gra jest po prostu świetną pozycją dla miłośników multiplayerowych zmagań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 9 / 10 na podstawie 28 ocen czytelników.

Wymagania wiekowe Vainglory

12+

Wymagania sprzętowe Vainglory

Apple iOS

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem  

Android

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem  

Vainglory - mobilna MOBA wreszcie z trybem 5 vs. 5 (aktualizacja 3.0)
Vainglory - mobilna MOBA wreszcie z trybem 5 vs. 5 (aktualizacja 3.0)

wiadomość15 lutego 2018

Studio Super Evil Megacorp udostępniło wyczekiwaną aktualizację 3.0 gry Vainglory. Wprowadzono w niej tryb 5 vs. 5, nową mapę oraz kilka innych atrakcji.

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Angry Birds i Vainglory)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Angry Birds i Vainglory)

wiadomość7 marca 2017

W najnowszym przeglądzie najciekawszych mobilnych aktualizacji polecamy sprawdzenie łatek do takich gier jak Angry Birds, Toon Shooters 2: The Freelancers, Shadowverse, Subway Surfers oraz Vainglory.

Nowe postacie i poziomy oraz inne najlepsze mobilne aktualizacje
Nowe postacie i poziomy oraz inne najlepsze mobilne aktualizacje

wiadomość21 grudnia 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie aktualizacji do takich tytułów jak Block Fortress, Crossy Road, har•mo•ny 3, Ire: Blood Memory czy Vainglory.

Lewandowski, codzienne zadania w Pokemon GO i inne najlepsze mobilne aktualizacje
Lewandowski, codzienne zadania w Pokemon GO i inne najlepsze mobilne aktualizacje

wiadomość15 listopada 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak FIFA Mobile, Pathfinder Adventures, Pokemon GO, Star Traders 4X Empires oraz Vainglory.

Pancerni Dracula i Van Helsing oraz inne najlepsze aktualizacje mobilne
Pancerni Dracula i Van Helsing oraz inne najlepsze aktualizacje mobilne

wiadomość18 października 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Rush Rally 2, Subway Surfers, The Greedy Cave, Vainglory i World of Tanks Blitz.

iOS
AND
PC